Jump to content


Το on board 6-channel audio αξίζει?


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Οι πιο πολλες μητρικές έχουν πάνω τους Το 6-channel audio.και στα τεχνικα χαρακτιρισικα τους λενε ac-97 6-channel codec.θέλω το σύστημα που θα κανω να έχει ηχεια 5,1 (συγκεκριμενα τα creative p5800).θα αναδεικνιουν τις ικανοτητες τους;Tα εχω ακουσει σε παιδι που ειχε την aydigy 2 την απλη και μου φάνηκε οτι ήμουν σε club!!! :118: Εχει κανεις στο συστημα του βαλει 5,1 σε on board?τι εντυπωσεις εχει? :104:

Link to comment
Share on other sites

Το Soundstorm που έχουν μερικές μητρικές με Nforce2 είναι πάρα πολύ καλό.

Από οτι λένε τα τεστ ειναι λίγο καλύτερο από την Αudigy και χειρότερο απο την Audigy2.

μηπως μπορεις να μου πεις καμμια μητρική με Soundstorm (το πορτοφολι μου κραταει μεχρι 130 ε)

Link to comment
Share on other sites

:017: Για πεντιουμ fsb800 τιποτα καλό δεν έχει σε ήχο?(αυτες που μου ειπες ειναι α64 ή xp?)

έχω ψιλοκαταλήξει σε πεντιουμ 4 (σε ένα άλλο thread για διαφορους λογους)αν έχεις κάτι αναλογο να προτύνεις...

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε η audigy θα είναι καλύτερη αλλά αν δεν σε παίρνει οικονομικά βολέψου με την on-board και αργότερα πας και σε μία audigy ή ότι άλλο θέλεις. Δεν αξίζει τώρα μόνο για τον ήχο (που μπορείς να τον αναβαθμίσεις αργότερα) να αλλάξεις όλο σου το σύστημα.

Σχετικά με το ότι άκουσες στο φίλο σου και ήσουν σε club μήπως ήταν μόνο από το subwoofer?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ότι άκουσες στο φίλο σου και ήσουν σε club μήπως ήταν μόνο από το subwoofer?

Tι εννοεις? (βασικα δεν έχω και μεγάλη εμπειρια στον πολκαναλο ήχο αλλα καταλαβα τεραστια διαφορα απο το ηχοσυστημα που έχω σπιτι...)για αυτο και λέω να το βάλω στο νέο pc.Γιατο ρωταω αν βγαζει ήχο dts και η on board?

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για on-board audio,εχω μητρικη GIGABYTE GA-7N400L (τα σχολια ειναι περιττα..) αυτη υποτιθεται εχει ac-97 6-channel codec(soundstorm δεν ,δυστυχως..) επειδη ενδιαφερομαι για τα ιδια ηχεια με τον ERMOULI (creative p5800) ,προφανως με το on-board θα πανε τσαμπα τα 70 ευρω για ηχεια, σκεφτομαι κατι σε live ή audigy(φραγκα και για audigy2 δεν υπαρχουν).

δεν με ενδιαφερει κατι extreme σε ηχο,απλα να παιζω κανα game και καμια ταινια σε 5.1 κ να εχω αξιοπρεπη ηχο..θα μου ειναι αρκετη μια live ή audigy??

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για on-board audio,εχω μητρικη GIGABYTE GA-7N400L (τα σχολια ειναι περιττα..) αυτη υποτιθεται εχει ac-97 6-channel codec(soundstorm δεν ,δυστυχως..) επειδη ενδιαφερομαι για τα ιδια ηχεια με τον ERMOULI (creative p5800) ,προφανως με το on-board θα πανε τσαμπα τα 70 ευρω για ηχεια, σκεφτομαι κατι σε live ή audigy(φραγκα και για audigy2 δεν υπαρχουν).

δεν με ενδιαφερει κατι extreme σε ηχο,απλα να παιζω κανα game και καμια ταινια σε 5.1 κ να εχω αξιοπρεπη ηχο..θα μου ειναι αρκετη μια live ή audigy??

Και αυτη που εχεις αν κατεβασεις τους τελευταιους οδηγους θα εισαι οκ :006:

Link to comment
Share on other sites

Το Soundstorm που έχουν μερικές μητρικές με Nforce2 είναι πάρα πολύ καλό.

Από οτι λένε τα τεστ ειναι λίγο καλύτερο από την Αudigy και χειρότερο απο την Audigy2.

Κατα την δική μου ταπεινή γνώμη είναι χειρότερο και απο τις 2 :045:

Link to comment
Share on other sites

"Λές" στην κάρτα ήχου σου να σταματήσει την αποκωδικοποίηση του σήματος και να "δίνει" στην έξοδο ψηφιακό σήμα (spdif). Άρα χρησιμοποιείς 1 καλώδιο. Τα ηχεία έχουν δικό τους αποκωδικοποιητή (dac=digital to analog converter) και αναλαμβάνουν αυτά την μετατροπή του σήματος. Μερικά Creative έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

"Λές" στην κάρτα ήχου σου να σταματήσει την αποκωδικοποίηση του σήματος και να "δίνει" στην έξοδο ψηφιακό σήμα (spdif). Άρα χρησιμοποιείς 1 καλώδιο. Τα ηχεία έχουν δικό τους αποκωδικοποιητή (dac=digital to analog converter) και αναλαμβάνουν αυτά την μετατροπή του σήματος. Μερικά Creative έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα.

ολες το κανουν αυτο?(αν όχι έχεις υπόψη καμμια?)

αν δεν κανει αποκωδικοποιηση του σηματος η καρτα ηχου τότε τι κάνει?(συγνωμη για τις αμορφωτες ερωτησεις μου...)

τωρα που κοιταω διαφορες μητρικες βλέπω την ALBATRON K8X800 PRO II RETAIL (που έχει σοκετ 754 ) να δινει 8 καναλο ήχο!λετε να πάρω 7,1 ηχεια ή θα είναι απάτη αφου δεν θα μου δίνει καλη ποιότητα η καρτα...ααααχχχ!μακαρι να είχα πολλα λεφτα και να μην σκεφτομουν όλους τους παραγοντες μιας best buy!θα τα έσκαγα απλα και θα έπαιρνα το καλύτερο! :028:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την on-board μου και τους οδηγους που λες (Rommel.Gr) ,

κατεβασα πριν 3 μερες τους Platform/nForce drivers (unified drivers) απο το site της nVidia οι οποιοι περιεχουν και τα εξης νεα improvements για audio.βλεπε link

http://www.nvidia.com/object/nforce_udp_winxp_4.27

προφανως ειμαι οκ και παω σφαιρα τις επομενες μερες για τα creative P5800!(ή μηπως ALTEC LANSING 251..??)

χμμμ,οτι κ να ειναι ελπιζω με την on-board να εχω ενα τιμιο και αξιοπρεπη ηχο.. :dance:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , μια χαρά είναι η onboard κλάρτα ήχου και άσε να λένε ότι θέλουν. Εγώ με τέτοια δουλευώ και είμαι ικανοποιημένος. Οι creative πέρα από τα προβλήματα που έχουν με ασυμβατότητες και drivers είναι άχρηστα λεφτά. Εκτός και αν θές να κάνεις κάτι επαγγελματικό όπως εγγραφή midi ή μίξη κομματιών σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο.

Όσο και για το chipset μικρή διαφορά έχουν. Αρκεί να έχεις καλά ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κ γω πως με καποια οnBoard καρτα θα εισαι καλυμενος εαν δεν θελεις κατι πιο επαγγελματικο.

Για ταινιες κ games με 6καναλο ηχο ειναι μια χαρα.

Ειχα μια MSI κ ειχε ενα bracket που εβγαζε 2 spdif μια optical κ μια rca(βλ. foto)πηρα μια nf7-s κ βλεπω πως εχει μονο optical spdif κ τα ηχεια μου (C.Sounworks DTT2500) τροφοδοτουνται με rca ή digital din.

Πως μπορω να παρω παλι 6καναλο απο την nf7-s???

post-43-1442173732,7963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο fantacid δε νομιζω να θες να κανεις τιποτε επαγγελματικες χρησεις μια χαρα εινια οι καρτες ηχου τωρα και κατα πολυ πιο μπροστα απο κατι Creative SoundBlaster Gold της προηγουμενης εξαετιας που κοστιζαν 50.000 δρχ τοτε (ειχα παρει μια γιατι εγραφα δισκους βυνιλιου).....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια MSI κ ειχε ενα bracket που εβγαζε 2 spdif μια optical κ μια rca(βλ. foto)πηρα μια nf7-s κ βλεπω πως εχει μονο optical spdif κ τα ηχεια μου (C.Sounworks DTT2500) τροφοδοτουνται με rca ή digital din.

Πως μπορω να παρω παλι 6καναλο απο την nf7-s???

Φιλε μου εχω ακριβως τα ιδια ηχεια (2500) και στο προβλημα σου δεν νομιζω οτι θα βρεις ευκολοτερη λυση απο το να προμηθευτεις μια απλη audigy με Digital DIN και να τα συνδεσεις με το συνοδευομενο απο τα 2500 καλωδιο DIN...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.