Jump to content



Γιατι δεν παει πιο ψηλα??


PlanetmanR5

Recommended Posts

ρε παιδια εχω το συστημα που ανγραφεται στην υπογραφη!γιατι ο2.6c δεν παει παραπανω απο τα 3.2?α. και στα 3.2 εχει παει με v.core 1.72 kai v.dimm +3v!στα 3.2 ειναι σταθεροτατος!και εχω idle 34 βαθμους κελσιου και full load 45+!τι φταιει? :093: :093: :093: :076: :076: :086: :086: :093:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορει να φταινε απο το οτι δεν σου εχει κατσει καλος επεξεργαστης η μητρικη σου,η ψυξη σου.Παντως το ρευμα που χρειαζεται για να φτασει εκει ειναι πολυ κατα τη γνωμη μου τι προελευσης ειναι?Επισης τεσταρισες λιγακι τις μνημες σου μηπως σε σταματανε αυτες?Γιατι ειδα οτι ειναι 400αρες ποσο να ανεβουν?Σε τι fsb εισαι?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τι ειναι diveders?οι μνημες ειναι στα 200mhz με διαιρετη 5/4!to fsb tis cpu ειναι 247 και ο cpu ειναι απο μαλαισια!καια 99%!οι μνημες εχουν timings 2-3-2-5 τα εχω κατεβασει τοσο!default δεν θυμαμαι ποσο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τι ειναι diveders?οι μνημες ειναι στα 200mhz με διαιρετη 5/4!to fsb tis cpu ειναι 247 και ο cpu ειναι απο μαλαισια!καια 99%!οι μνημες εχουν timings 2-3-2-5 τα εχω κατεβασει τοσο!default δεν θυμαμαι ποσο ειναι!

Το divider ειναι ο διαιρετης που αναφερεις οι μνημες που βλεπω στην υπογραφη σου ειναι cl3 και εχουν timings 3-4-4-8 ασε τις μνημες με τον ιδιο διαιρετη και χαλαρωσε τα timings βαλε αυτα που σου εγραψα και ξαναδοκιμασε ανεβαινοντας σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη λιγο δυσκολο να φταιει...

1ο σταδιο) Ξεκινα με τα πιο χαλαρα timings που μπορεις να βαλεις, ανοιξε τα δηλαδη οσο πανε, βαλε τις τασεις στο default, και ξεκινα να ανεβαζεις το fsb κρατωντας τις μνημες σου με τους καταλληλους διαιρετες καθε φορα κατω απο τα 400. Ετσι με την υπαρχουσα ψυξη σου θα δεις μεχρι που ανεβαινει ο επεξεργαστης...

2ο σταδιο) Μολις φτασει στο οριο τοτε ανεβασε με μικρα βηματα την ταση μονο του επεξεργαστη για να αποκτησεις σταθεροτητα σε μεγαλυτερα fsb.

3ο σταδιο) Μολις και παλι φτασεις στο οριο, τοτε ρυθμισε τη μνημη σου με τους διαιρετες λιγο πανω απο το κανονικο της ανεβαζοντας παραλληλα λιγο την ταση της (παντα με μικρα βηματα)...

4ο σταδιο) Μολις δεις τα ορια και εδω σφιξε σιγα σιγα τα timings της μνημης μεχρισοτου φτασεις ξανα στα ορια!

Ετσι θα επιτυχεις το μεγιστο δυνατο, αλλα και θα εξακριβωσεις αρχικα (απο το πρωτο σταδιο) αν εχεις προβλημα καπου...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά να ξέρεις οτι 1.72 ρεύμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Εγώ είμαι 277 FSB με 1.65, Oπότε μην τρελαίνεσαι πολύ με το ρεύμα. Βάλε χαλαρά τα timings ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ειδικά μόλις περάσεις τα 250 FSB δηλαδή με τον διαιρέτη 200 στις μνήμες. Γιατί απο εκεί και πέρα αρχίζεις να κάνεις o/c και στις μνήμες.

Τέλος θα σε απογοητεύσω αλλά πάνω απο 257 FSB δεν σε κόβω να πηγαίνεις σταθερά με αυτή τη ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτα που ειπε ο hgetis αλλα τιποτα!πετυχα ομως κατι ειμαι στα 3.2 με 1.6v.core

+3v στις μνημες και τα πιο χαμηλα τιμινγκς 2-3-2-5 και με διαιρετη 3/2 αρα η μνημη τρεχει στα 165!δεν εχω κανει ακομα πριμε και δεν ξερω αν ειμαι σταθερος!αν καποιος εχει καμια αλλη ιδεα που μπορει να με βοηθησει δεκτη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κοίταξε, κάνε το εξής βάλε τις μνήμες 3-8-4-4 για να είσαι εξασφαλισμένος οτι δεν θα έχει πρόβλημα απο μνήμες. ’στο 1.6 και άρχισε να ανεβάζεις FSB. Aν έχει μια μ@λ@κία Spread Spectrum βάλτο. PCI/AGP κλείδωσες; Αν δεν κλειδώνει φρόντισε να το έχεις περίπου 33/66. Όσο ανεβάζεις δοκίμαζε Prime. Eγώ θα σου πρότεινα ανέβαζε ανα 5mhz αρχικά. Αν με Prime Αρχίζει να σου βγάζει λάθη τότε αρχίζεις και ανεβάζεις τάση. Αν σου κολλάει το σύστημα όμως τότε έχεις πρόβλημα θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε chris ολα αυτα τα εχω κανει παμπολλες φορες!το pc ειναι σταθερο στα 3.2 το θεμα ειναι οτι, οτι και να κανω πανω απο τα 3.25 δεν παει ειτε με χαλαρα τιμινγκς ειτε με σφυχτα και με φοθλ ρευμα και χωρις και με ολους τουσ διαιρετες τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα αλλα το συστημα αρνειται να μπουταρει πανω απο τα 250φσβ!και γι'αυτο 2 εκδοχες υπαρχουν ειτε να φταιει η μητρικη που ειναι γιγαβιτε ειτε δεν ανεβαινει η μνημη!!!!παντως πειτε και αλλες εκδοχες!

Link to comment
Share on other sites

E τοτε το μονο που μπορεις να κανεις αν εχεις κανενα φιλο ειναι να δοκιμασεις εκει τις μνημες και να τοτε να κοψεις αλλη μια περιπτωση.....

Αλλο φταιχτη οπως διαβαζα το Thread δε βρισκω......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μνημες εχεις ακριβως γιατι κι εγω ειχα κατι Kingston Value PC3200 CL3.0 αλλα ητανε πολυ @@ριες ουτε 190ΦΣΒ δεν πηγαιναν στον πρωην Βarton ομως σε Intel πανε παραπανω οι μνημες (οπως και στον Α64)...

Συνεπως αν μπορεις να δοκιμασεις αλλες μνημες (π.χ. βρες απο κανενα φιλο εγω LOL ειμαι μακρυα να σου δανειζα τις δικες μου)....

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλο προβλημα!!καλα το οτι δεν παει παραπανω απο 3.2 εχω δοκιμασει τα παντα και στο σπυ αλλα και με τα τιμινγκς!το θεμα ειναι οτι στα 3.2 ειναι σταθερος μονο με 1.72v-core!με 1.6 ή 1.65 ή 1.68 δεν βγαζει prime95 πανω απο 5 λεπτα!ενω με 1.72 βγαζει 15ωρες(μετα τυο σταματησα ενω δεν ειχε βγαλει errors ουτε επαννεκινησεις)τι να κανω να το αφησω με 1.72 ή να το κατεβασω κι ας μην ειναι σταθερος???α και με 1.72 δεν ανεβαζει temps!ειναι idle 28-32 to πολυ και φθλλ (prime95) 48-49το πολυ!βοηθηστεεεεε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.