Jump to content



Ψήκτρα ή Νερό για AMD 64?


nemo23

Recommended Posts

Τελικά ήρθε η ώρα να πετάξω τους ανεμιστήρες από το ‘αεροπλάνο’ και να πάω σε κάτι πιο αθόρυβο (όσο ποιο αθόρυβο γίνετε!!!).

Επειδή με το θέμα όμως είμαι ψιλο άσχετος θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το τη να προτιμήσω!!! Σκέφτομαι σοβαρά την πρόταση της Zalman Reserator1 (από checkmate) φαίνεται αρκετά καλή τη λέτε….? :017:

Link to comment
Share on other sites

Στο site της checkmate δεν ειδα τιμη για το kit της zalman...παρ'ολα αυτα αυτα που εχω δει απο κοντα για καιρο ειναι ενα κιτ της waterchill και ενα της thermaltake που εχω και στον δικο μου..με τον ανεμιστηρα στις 2000 σ.α.λ. δεν ακους πρακτικα τιποτα...η καρτα γραφικων κανει πιο πολυ θορυβο..τωρα αμα εχεις ορεξη για κατασκευες το κιτακι της Waterchill ειναι καπως "χυμα" αλλα δροσιζε περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θές αθόρυβο σύστημα η υδρόψυξη είναι καλή λύση. Το reserator είναι καλό αν και ακριβούτσικο. Αν είσαι άνετα με το ποσό , θα σου κάνει τη δουλειά που πρέπει. Στο πλαίσιο(169.5+30.5=200euro) το έχουν σε ενα P42.6@3.12 και temp idle 27C. Πάντος υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως homemade.

Link to comment
Share on other sites

To Reserator αποσύρθηκε από από τη Zalman λόγω κατασκευαστικών λαθών. Ή φτιάξε μόνος σου κάποιο σύστημα υδρόψυξης ή προτίμησε κάποια πιο αξιόπιστη εταιρεία.

Από την άλλη, ο Α64 δε χρειάζεται υδρόψυξη οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις με αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Η ψήκτρα της slk κάνει πολλή θόρυβο….?

Η ψήκτρα της slk δεν κανει καθολου θορυβο!

θορυβο κανει ο ανεμειστηρας που θα βαλεις,κατω απο τις 2500 ειναι σχεδον αθορυβοι.

η παιρνεις ρυθμιζομενο (enermax,sm)

Link to comment
Share on other sites

To Reserator αποσύρθηκε από από τη Zalman λόγω κατασκευαστικών λαθών. Ή φτιάξε μόνος σου κάποιο σύστημα υδρόψυξης ή προτίμησε κάποια πιο αξιόπιστη εταιρεία.

Από την άλλη, ο Α64 δε χρειάζεται υδρόψυξη οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις με αέρα...

Κατασκευατικο λαθος υπηρχε μονο στο 3ξαρτημα εκεινο που εδειχνε την ροη του νερου. Δεν νομιζω οτι αποσυρθηκε ολοκληρο, απλα ανακαλεστηκαν τα κομματια εκεινα που ειχαν το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

E τότε θα έπρεπε να αποσυρθεί για αναποτελεσματικότητα και εγκληματικό λόγο απόδοσης/τιμής.

Ξέρεις κάποιο ΠΑΘΗΤΙΚΟ watercooling kit που να είναι απολεσματικότερο και φτηνότερο??

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ετοιμα κ φτιαξε ενα δικο σου!Πολυ καλυτερες θερμοκρασιες κ πολυ καλυτερα υλικα!

Ψυγειο απο ford tranzit87'

σωληνες tygon

αντλια η hydorL20 η 30 η αμα θες λιγο παραπανω θορυβο αλλα αποτελεσμα καλο eheim 1048

κ φυσικα μπλοκ απο τον 11 η τον skinny13...!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ με τον Gorrilako εκτός απο τους Tygon Σωλήνες

αν κάνεις προσεκτικές αγορές, με 100€ φτιάχνεις Μαμάτο Watercooling.

Εμπειρικά η 1048 κάνει ίδιο θόρυβο με την L30. και άν τη βάλεις λίγο σούζα δε κάνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

nemo23 αν θες να παρεις ψυκτρα μην παρεις την SLK 948U δωσε λιγα ευρω παραπανω (ετσι κι αλλιως η SLK 948U δεν εχει φανα αρα βαλε και κατι ακομα) και παρε μια ψυκτρα οπως εχω εγω.........

Koιταξε κι εδω για ψυξη μητρικης

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ με τον Gorrilako εκτός απο τους Tygon Σωλήνες

αν κάνεις προσεκτικές αγορές, με 100€ φτιάχνεις Μαμάτο Watercooling.

Ρε παιδιά πως φτιάχνετε όλοι μαματο watercooling με €100??Πάντα το είχα απορία!!

€65 κάνεις το Transit και €45-€50 τα μονά ψυγεία.

Γύρω στα €40-€50 κάνει το μπλοκ του μιχάλη, θές και 2 ανεμιστήρες 120mm απο €12-€15 ο καθένας (ή 4 για push-pull). Θες και €20-€40 για τις Hydor, θες σωλήνες (βάλε Clearflex και οχι Tygoon για να μη βγει ακριβά) κοκ...Αν πεις οτι θα φτιάξεις και κουτί για το ψυγείο για να μην το έχεις χύμα και τανκ ωραίο για να μη μπλέκεις με τάπερ το κόστος ανεβαίνει κι άλλο...

Εγώ, μόνο με μεταχειρισμένα, είχα καταφέρει να φτιάξω ένα σχετικά καλό σύστημα στα €150.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα τιποτα για 100 ευρα....απλα ειπα για καλυτερες θερμοκρασιες κ υλικα κ πιο αξιοπιστο γενικα.....τωρα για τα 100ευρω συμφωνω μαζι σου shaman οτι δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξεις ενα καλο με τοσα...!

(ερωτηση:το Ε για τα ευρο ,ποια κουμπια πατας για να μπει????)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.