Jump to content


Ψήκτρα ή Νερό για AMD 64?


nemo23

Recommended Posts

Τώρα αν σου πώ πόσα έδωσα για WaterCooling θα σε κουφάνω

~20€ χάλκινο ψυγείο από μάντρα - μεταχειρισμένο το δοκίμασα εκεί για διαρροές

~23€ η L20 από PetShop

~6€ το block!! (cross-drilled ουσιαστικά μόνο το χαλκό πλήρωσα!)

~10€ σωλήνες από PetShop

~10€ ρακόρ, σφικτήρες, νερά

~10€ ανεμνιστήρας 12'

Σύνολο ... χμμ 80€ χεχε όσο είχα πάρει τότε την SLK!!!

To μόνο που άλλαξα είναι το ψυγείο μετά από κανα χρόνο χρήσης για να το χωρέσω σε Midi Tower οπότε αγόρασα το μονό!

Δες εδώ για λεπτομέρειες!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=270

Θερμοκρασίες : ~38 σε full load σε Athlon 1800+@2000 τότε και ~37 Full σε P4 2.8c@3.6 Τώρα!

(Το € πατάς CTRL+ALT+E με ελληνικά!)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιο ΠΑΘΗΤΙΚΟ watercooling kit που να είναι απολεσματικότερο και φτηνότερο??

ξέρεις εσύ κάποιο λόγο για να πάρει κάποιος ΠΑΘΗΤΙΚΟ WC kit με €200 που δε του επιτρέπει πολύ overclocking?

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις εσύ κάποιο λόγο για να πάρει κάποιος ΠΑΘΗΤΙΚΟ WC kit με €200 που δε του επιτρέπει πολύ overclocking?

Αυτό είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό ερώτημα. Καμία σχέση με την αρχική σου παρατήρηση. Τα παθητικά watercooling που έχω δει εγώ έχουν ΟΛΑ "εγκληματικό" λόγο τιμής προς απόδοση. Τα "custom" ψυγεία για παθητικό watercooling που είναι οι εναλλακτικές λύσεις στην κατηγορία του Zalman - εξαιτίας της κατασκευής τους - κάνουν από €120-€200 και μιλάμε ΜΟΝΟ για το ψυγείο..Άρα μια χαρά στέκεται το Zalman.Δε νομίζω η Zalman να μπορούσε να καταφέρει κάτι καλύτερο - εκτός αν καταφέρει το R&D της καταφέρει να ξεπεράσει τα εμπόδια που θέτουν οι νόμοι της φυσικής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το σύστημά σου και μπράβο για τη εφευρετικότητα σου αλλά στην ουσία πρόκειτα για entry level watercooling...Όταν λέμε "μαμάτο" watercooling προφανώς δε συζητάμε για κάτι τέτοιο.

Τώρα αν σου πώ πόσα έδωσα για WaterCooling θα σε κουφάνω

~20€ χάλκινο ψυγείο από μάντρα - μεταχειρισμένο το δοκίμασα εκεί για διαρροές

~23€ η L20 από PetShop

~6€ το block!! (cross-drilled ουσιαστικά μόνο το χαλκό πλήρωσα!)

~10€ σωλήνες από PetShop

~10€ ρακόρ, σφικτήρες, νερά

~10€ ανεμνιστήρας 12'

Σύνολο ... χμμ 80€ χεχε όσο είχα πάρει τότε την SLK!!!

To μόνο που άλλαξα είναι το ψυγείο μετά από κανα χρόνο χρήσης για να το χωρέσω σε Midi Tower οπότε αγόρασα το μονό!

Δες εδώ για λεπτομέρειες!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=270

Θερμοκρασίες : ~38 σε full load σε Athlon 1800+@2000 τότε και ~37 Full σε P4 2.8c@3.6 Τώρα!

(Το € πατάς CTRL+ALT+E με ελληνικά!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό ερώτημα απο αυτό που είχες θέσει αρχικά.
E τότε θα έπρεπε να αποσυρθεί για αναποτελεσματικότητα και εγκληματικό λόγο απόδοσης/τιμής.

Σωστά. Για μένα δε θα έπρεπε καν να είχε τεθεί ερώτημα. Γι'αυτό το εξέφρασα έτσι.

Πάντως επιμένω στην αρχική αποψή (και στο αρχικό ερώτημα του thread) μου οτι ο Α64 δεν χρειάζεται υδρόψυξη. Αν το κάνει θα είναι πιο πολύ για να το μάθει παρά για επίτευξη καλύτερου αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σαφέστατα αν θες την κορυφή πρέπει να τα σκάσεις. Τότε μιλάμε για τουλάχιστον 150-200€ με διπλό και ψυγείο (ή Ford) blocks Cathar/eleven/skinny ή ξερω 'γω, block για chipset, Tanks , Tygon, διπλές αντλίες κλπ

Βέβαια το entry level είναι σχετικό πάντα.

Πάντως οποιαδήποτε ιδιοκατασκευή πιστεύω ξεπερνά κάθε έτοιμο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επιμένω στην αρχική αποψή (και στο αρχικό ερώτημα του thread) μου οτι ο Α64 δεν χρειάζεται υδρόψυξη. Αν το κάνει θα είναι πιο πολύ για να το μάθει παρά για επίτευξη καλύτερου αποτελέσματος.

Συμφωνώ απόλυτα - εκτός αν θέλει pushαρίσματα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα - εκτός αν θέλει pushαρίσματα

Ακόμα και για πουσάρισμα δε νομίζω οτι χρειάζεται WC. Τώρα είμαι στα 2,2GHz από 1,8GHz και τάση 1,6V από 1,5. Και είμαι με την stock αλουμινένια ψύκτρα! Επίσης, η CPU είναι 2800+ stepping C0. Δηλαδή ούτε καν από τα "καλά" κομμάτια. Θερμοκρασία full load<54'C και με πολύ ζόρι. idle<38'C

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως φτιάχνετε όλοι μαματο watercooling με 100?

Καταρχήν Μαμάτο εννοείται να κάνει καλή δουλειά, τώρα αν θες να είναι Super μούρη αλλάζει το θέμα, σίγουρα δεν θα έχει την μούρη των έτοιμων συστημάτων αλλά θα είναι πολύ πιο αποτελεσατικό.

Λοιπόν

20E η L20 μεταχειρισμένη.

20E ψυγείο διπλό απο μάντρα (αν ψάξεις καλά βρίσκεις καλά χάλκινα κυψελωτα) Eγώ προσωπικά πήρα Condenser μαζί με τον Ανεμιστήρα του 30Ε

20E 2χ12άρηδες

30E Το Block του Skinny13

10E Σωλήνες, Τάπερ Σφικτήράκια

Βάλε 15E υλικα να φτιάξεις ενα ωραίο κουτάκι, και είσαι έτοιμος.

115 Συνολικά.

Δηλαδή 100 για εσωτερικό σύστημα 115 για εξωτερικό. (Me condenser 90 - 105 αντίστοιχα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
To Reserator αποσύρθηκε από από τη Zalman λόγω κατασκευαστικών λαθών. Ή φτιάξε μόνος σου κάποιο σύστημα υδρόψυξης ή προτίμησε κάποια πιο αξιόπιστη εταιρεία.

Από την άλλη, ο Α64 δε χρειάζεται υδρόψυξη οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις με αέρα...

θα μπορούσες να μας δώσεις το λινκ που το είδες αυτό? Το αγόρασα από το πλαίσιο 21/12 και τώρα που πάω για 939 και το έψαξα το σίτε της zalman ήταν ακόμα εκεί και δεν υπήρχε τίποτα περι απόσυρσης. όσο για την αποτελεσματικότητα του? Δεν είχα εμπειρία απο άλλες υδροψύξεις αλλά έμεινα κατευχαριστημένος. το γιατί? Με το αθλιο mobo που παίζω τώρα ο 2,8 (478) δεν πήγαινε πάνω από 3,1. τώρα παίζω χαλαρά στα 3,3 και θερμοκρασίες? cpu 35 με σετι και fad να τρέχουν 24/7 από 22/12..... τα σχόλια δικά σας.....ξέχασα να πώ και με τα volt στο +10%

Link to comment
Share on other sites

Νερο θα βαλεις στον Α64 αν σκοπευεις να δωσεις τεραβολτ (πολυμετρημενα κι οχι οτι @@ριες λεει το BIOS βαρεθηκα να λεω 1000000 φορες τα ιδια και τα ιδια) κι εχεις και λιγο ορεξη να παιξεις με το νερακι.

Aλλιως μια ψυκτρα αναλογη με αυτη που ειχα στον πρωην Α64 μου ειναι ΟΚ.

Και σκεψου οτι δουλευα καλοκαιριατικα με 1.850 - 1.856 Volts το συστημα επι ενα τετραμηνο (τοτε ηταν καλοκαιρι).

Τωρα οι ετοιμες συνθεσεις watercooling ειναι για τον π**σο καλυτερα παρε κομματια και φτιαχτο μονος σου δεν ειναι και τοσο δυσκολο και θα σου κοστισει κατι λιγοτερο (εξαρταται τι θα βαλεις επανω).

Εγω πηρα ετοιμο κιτ κι εκανα :078: @@ρια τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μας δώσεις το λινκ που το είδες αυτό? Το αγόρασα από το πλαίσιο 21/12 και τώρα που πάω για 939 και το έψαξα το σίτε της zalman ήταν ακόμα εκεί και δεν υπήρχε τίποτα περι απόσυρσης. όσο για την αποτελεσματικότητα του?

ειχε προβλημα διαρροων το αρχικο σχεδιο του flow indicator, με τις μπλε πλαστικες συνδεσεις.

Το ανακαλεσαν, το αλλαξαν με το v2 με μεταλικες συνδεσεις και δεν εχει πλεον προβλημα.

κι εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μπορει να μην ειναι η καλυτερη υδροψυξη, αλλα ειναι πιο καλη απο αεροψυξη, ειναι ολα σε ενα και ευκολο στη χρηση, και πανω απο ολα ειναι αθορυβο :023:

Παντως ο Α64 (και ειδικα οι Winchester) μια χαρα τα παει και με τη στοκ ψυκτρα , για οποιον δηλ δεν σκαει να παρει και το τελευταιο ΜHz :003:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προτεινω μαματο συστημα, εντελως αθορυβο, με 120 ευρω που μπορει να το φτιαξει ο καθενας.

Αρκει να τρεξει σε 2-3 διαφορετικα μερη και να βρει μπλοκ απο 11 η καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.