Jump to content



Desktop Market: AMD Vs Intel => 1 - 0


JimmyFox

Recommended Posts

Στη λιανική αγορά Desktop μηχανηματων η ΑΜD καταφέρνει να χτυπήσει στα ίσα την παντοδυναμία της Intel.

http://www.theregister.co.uk/2004/09/09/amd_vs_intel_retail/

Η αγορά αυτή βέβαια αποτελεί ένα μικρό μόνο ποσοστό του συνολικού τζίρου παγκοσμίως (ένεκα servers) αλλά οπωσδήποτε προδιαθέτει θετικά για περαιτέρω εξάπλωση της AMD στην αγορά.

Οι σημερινοί home users φαίνεται να προτιμούν ολοένα και περισσότερο την ADM αφού μπορεί και τους παρέχει τον καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής. Η ευνοϊκή αντιμετώπιση των home users ίσως αποτελεί το πρώτο μεγάλο βήμα για την ισχυροποίηση της AMD και σε άλλες αγορές. Κάτι που πάρα πολλοί εύχονται, αναμεσά τους και μεγάλοι κατασκευαστές που όλο και συχνότερα εμπιστεύονται τους μικροεπεξεργαστές της AMD.

Δεδομένης και της θερμής υποδοχής του Sempron στην Ασία, η ΑMD φαίνεται επιτέλους να αποκτά (αργά αλλά σταθερά) την αναγνώριση που της αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι αποψη αποδοση-τιμη η AMD RULEZZZZZZZZ!!!

Εγω οταν πηρα τον πρωτο μου AMD (Palomino) οχι δε μπορουσα να παρω Intel αλλα ουτε να σκεφτω τις τιμες τους... Παλι καλα που πηρα AMD και AMD θα παιρνω.......

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...μήπως αποδίδουμε πολλά εύσημα στην ΑΜΔ (ΑΜΔάς είμαι) και παραλείπουμε π.χ. την NVidia. Όχι για τις κάρτες γραφικών της αλλά για τα chipset της και το γεγονός οτι μας άνοιξε τα μάτια για το το τί μπορεί να κάνει ένας άθλος (μας δούλευε η VIA......γι αυτό ποτέ ξανά). Και γενικότερα τους κατασκευαστές mobo. Απο μόνη της η ΑΜΔ πιστεύω δεν θα μπορούσε να βρίσκεται εκεί που είναι (εαν δηλ. συνέχιζε υλοποιήσεις τύπου Κ7).

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους (τα σύκα-σύκα και τον π0yστη-π0yστη.... Πανούσης speaking) ωφελήθηκε πολύ ο λόγος απόδοσης/τιμής από το overclockability των επεξεργαστών.

Πόσοι αγόρασαν τον 3200+ των €200+? Θα ήταν μάλλον χαζομάρα να δώσεις τόσα λεφτά. Έπαιρνες τον 1800+, τον ανέβαζες στη συχνότητα το 2600+ ή και παραπάνω και είχες μηχάνημα που πέταγε! Ή τον πιο πρόσφατο 2500+ που έπιανε άνετα τις συχνότητες του πολύ πιο ακριβού 3200+.

Γι'αυτό και μας ξύνισαν οι τιμες στους Α64. Είχαμε συνηθίσει τα 2+GHz με λιγότερα από €100 (ακόμα και με €60) και μας απογοήτευσαν τα €200 του Α64 2800+. Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.... Δεν τους φτιάχνουν τζάμπα τους επεξεργαστές. Ούτε είναι Intel που όλο το budget πάει για διαφήμιση και μίζες.... Και φυσικά δε δουλεύουν για την ψυχή της μανούλας τους....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...μήπως αποδίδουμε πολλά εύσημα στην ΑΜΔ (ΑΜΔάς είμαι) και παραλείπουμε π.χ. την NVidia. Όχι για τις κάρτες γραφικών της αλλά για τα chipset της και το γεγονός οτι μας άνοιξε τα μάτια για το το τί μπορεί να κάνει ένας άθλος (μας δούλευε η VIA......γι αυτό ποτέ ξανά). Και γενικότερα τους κατασκευαστές mobo. Απο μόνη της η ΑΜΔ πιστεύω δεν θα μπορούσε να βρίσκεται εκεί που είναι (εαν δηλ. συνέχιζε υλοποιήσεις τύπου Κ7).

Οι απόψεις μου για τα chipset της nVidia είναι λίγο-πολύ γνωστές οπότε δε θα επεκταθώ. Θα αρκεστώ να πω οτι ήταν καλό που μπήκε δυνατά ένας ακόμα παίχτης στα chipset.

Οι κατασκευαστές mobo δεν έκαναν και τα καλύτερα πάντως. Ένα από τα ισχυρότερα επιχειρήματα την Intel fanboys ήταν ακριβώς οι μέτριες μητρικές για AMD.

Link to comment
Share on other sites

Συν Αθηνα και χειρα κινει (καπως ετσι στα Αρχαια παντα πηγαινα χαλι μαυρο)!!!

LOL εγω να δεις πως τα πηγαινα στα Αρχαια και στα αρχ***δια LOL......

Fox αν η VIA δεν παγιωσει το κλειδωμα του AGP/PCI θα μας σκοτιζονται τα @@ρια βεβαια καλο ειναι που μπηκαν κι αλλοι παιχτες στο παιχνιδι (nVidia, SiS).....

Και μη μου πεις να κανω o/cing του κ*λου μεχρι 11 Χ 218 γιατι καλυτερα να μεινω οπως ειμαι 11 Χ 200 δηλαδη μια και δεν αντεχει ο SATA ανω του 218 FSB ουτε εχω ξεκλειδωτη CPU..... :090:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.