Jump to content



Μνήμη στα 400Mhz τρέχει στα 266 :(


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω Athlon XP 2400+ με M/B Gigabyte 7N400Pro2 και 2 Χ 512 Mb DDR μνήμες στα 400 Mhz. Το πρόβλημα είναι ότι οι μνήμες τρέχουν στα 266 Mhz ενώ είναι 400 Mhz και αν προσπαθήσω να ανεβέσω την ταχύτητα έστω και λίγο κολάνε τα Bios και πρέπει να βγάλω μπαταρία για reset κλπ... ώστε να έρθουν πάλι στα default settings δηλαδή 266 Mhz...

Η μητρική υποστήρίζει την ταχύτητα αυτή για τις μνήμες.

Μπορώ να κάνω κάτι για να εκμεταλλευτώ την ταχύτητά τους;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματικές μνήμες ή

προβληματική μητρική ή

ασυμβατότητα μνημών - μητρικής.

Έχεις δοκιμάσει την κάθε μία ξεχωριστά? Άλλες μνήμες στην Gigabyte? Σε άλλη μητρική τις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Sorry που σε κουράζω έτσι, αλλά δεν είμαι μάντης. :018:

Πήγαινέ τα πίσω στο κατάστημα για έλεγχο ή παίξε με το BIOS. Αλλά η Gigabyte είναι μπελλάς από την στιγμή που δεν έχει jumper για clear CMOS.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο επεξεργαστης τρεχει με 2 Χ 133 FSB......... :040:

Aν εχεις συγχρονα τις μνημες τι περιμενες????

Θα τρεχουν οσο παει το FSB.........

Βεβαια δεν ξερω ποσο FSB εχεις....

Oμως μην κανεις την @@ρια να βαλεις ασυγχρονα τις μνημες προς τα πανω γιατι θα εχεις χαμηλοτερες επιδοσεις (δες Memory FAQ).........

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ρε φίλε μου... εσύ μου ξεκίνησες troubleshooting κανονικό!!! Κάτι άλλο δεν έχετε υπόψην σας πριν ξεκινήσω αυτά;; Παρόμοιο περιστατικό;

LOL!!!!!

Τελικα θελεις ή δε θελεις απαντηση???

Τι ειναι αυτοι οι νεοι ωρεεεεεεεε :075: :075:

Link to comment
Share on other sites

Hρεμα fantacid!

Ετσι πρεπει να μιλαμε???

Οφειλουμε να δειχνουμε το καλο παραδειγμα και να βοηθαμε ασχετα αν μερικοι εξυπνακηδες λενε περι spamming τεσπα τους εχω γραμμενους..... :044: :044: :044:

Link to comment
Share on other sites

fantacid... Είσαι ωραίος!

MrSeanKon, έδωσες την απάντηση και ευτυχώς πριν ανοίξω κουτί! Είδες που δεν ήταν απαραίτητο αυτή τη φορά?!

Η μνήμη πάει ανάλογα με το fsb του cpu άρα λοιπόν δεν μπορεί να ξεπεράσει με συγχρονισμό τα 266 εκτός αν προχωρήσει κανείς σε overclock.

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τη βοήθεια όλους! Το καλύτερο καλωσόρισμα ήταν! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Welcome to our forum! :051:

PcTechnology RULEZ!!!!!!!!!!!!

Προσεξε μην αλλαξεις το διαιρετη και τον βαλεις παραπανω απο 1:1 γιατι θα φας ταπα το ασυγχρονο προς τα πανω κοβει επιδοσεις σε nForce2.........

Κατεβασε και τα Tools εκει τα λεμε καλυτερα (κι οχι μονο) ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Λευτέρη δεν απογοητεύεις τον άλλον που κάνει τον κόπο να σου απαντήσει χωρίς να έχει καμιά υποχρέωση. Και ο Fantacid δεν έχει καθόλου άδικο να σχολιάζει όπως σχολίασε όπως δεν νομίζω να είχα και εγώ.

και αν προσπαθήσω να ανεβέσω την ταχύτητα έστω και λίγο κολάνε τα Bios και πρέπει να βγάλω μπαταρία για reset

Αυτό όμως που γράφεις παραπάνω ίσως σημαίνει πρόβλημα. Αν πας από το BIOS το fsb στα 268 (2Χ134) και κολλάει ίσως να υπάρχει πρόβλημα.

Καληνύχτα….

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.