Jump to content


ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


panblock

Recommended Posts

Παιδιά πρόβλημα!!! Βοηθήστε. Ακούστε τι έγινε.

Έκανα ένα μικρό upgrade στο PC. Πήρα ένα mobile XP 2500+, δύο GEIL μνημούλες και για ανεμιστηράκι to Silent Tower της Thermaltake.

Το προβλημα είναι ότι το ανεμιστηράκι απαιτούσε να βγει η μητρική για να να γίνει εγκατάσταση. Έτσι άρχισε η όλη διαδικασία απεγκατάστασης και εγκατάστασης.

Μόλις τα συναρμολόγησα όλα και ήρθε η στιγμή να τα δοκιμάσω άρχισαν τα προβλήματα.

Καταρχήν μόλις ξεκίνησε το PC η οθόνη δεν άναβε. Όλα τα υπόλοιπα φαινόντουσαν να έχουν ρεύμα κανονικά. Θεώρησα ότι το μπορει να μην έχει κουμπώσει καλά η κάρτα ήχου

ή ότι ήθελε reset το BIOS λόγω αναβάθμισης. Τα έκανα και τα δύο και δοκίμασα να ξεκινήσω πάλι το σύστημα. Και όλος περιέργως δεν άναβε το σύστημα.

Καθόλου ρεύμα!!! Δοκίμασα μερικές φορές και μετα από λίγο ξεκίνησε το σύστημα αλλα μετά από 5 δευτερόλεπτα εσβησε πάλι. Και δεν ξανά-άναψε ποτέ.

Κοιτάω τα ανεμιστηράκια όταν πατάω να ξεκινήσει το σύστημα και προσπαθούν να ξεκινήσουν αλλα δεν ξεκινούν.

Τι λέτε? Πέθανε το τροφοδοτικό??? Ή μήπως διέλυσα την Μ/Β? Παίζει να είναι κανά βραχυκύκλωμα? Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κανα φίλο κόντα με καλό τροφοδοτικό για να το δοκιμάσω.

Για βοηθήστε ρε παιδιά. Κλαίω τα λεφτάκια που πλήρωσα για CPU & DDR... Θα πληρώσω και άλλα λεφτάκια?...

Το τροφοδοτικό είναι 350 Watt Enermax και η μητρική είναι MSI KT3 Ultra.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα!!! Βοηθήστε. Ακούστε τι έγινε.

Έκανα ένα μικρό upgrade στο PC. Πήρα ένα mobile XP 2500+, δύο GEIL μνημούλες και για ανεμιστηράκι to Silent Tower της Thermaltake.

Το προβλημα είναι ότι το ανεμιστηράκι απαιτούσε να βγει η μητρική για να να γίνει εγκατάσταση. Έτσι άρχισε η όλη διαδικασία απεγκατάστασης και εγκατάστασης.

Μόλις τα συναρμολόγησα όλα και ήρθε η στιγμή να τα δοκιμάσω άρχισαν τα προβλήματα.

Καταρχήν μόλις ξεκίνησε το PC η οθόνη δεν άναβε. Όλα τα υπόλοιπα φαινόντουσαν να έχουν ρεύμα κανονικά. Θεώρησα ότι το μπορει να μην έχει κουμπώσει καλά η κάρτα ήχου

ή ότι ήθελε reset το BIOS λόγω αναβάθμισης. Τα έκανα και τα δύο και δοκίμασα να ξεκινήσω πάλι το σύστημα. Και όλος περιέργως δεν άναβε το σύστημα.

Καθόλου ρεύμα!!! Δοκίμασα μερικές φορές και μετα από λίγο ξεκίνησε το σύστημα αλλα μετά από 5 δευτερόλεπτα εσβησε πάλι. Και δεν ξανά-άναψε ποτέ.

Κοιτάω τα ανεμιστηράκια όταν πατάω να ξεκινήσει το σύστημα και προσπαθούν να ξεκινήσουν αλλα δεν ξεκινούν.

Τι λέτε? Πέθανε το τροφοδοτικό??? Ή μήπως διέλυσα την Μ/Β? Παίζει να είναι κανά βραχυκύκλωμα? Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κανα φίλο κόντα με καλό τροφοδοτικό για να το δοκιμάσω.

Για βοηθήστε ρε παιδιά. Κλαίω τα λεφτάκια που πλήρωσα για CPU & DDR... Θα πληρώσω και άλλα λεφτάκια?...

Το τροφοδοτικό είναι 350 Watt Enermax και η μητρική είναι MSI KT3 Ultra.

Πρώτα δες εάν όλα έχουνε κουμπώσει εντάξει.Να μην έρχονται σε επικοινωνία και έχεις βραχυκύκλωμα.Το τροφοδοτικό φτάνει για όλα όσα έχεις μέσα?.Δοκίμασε να αποσυνδέσεις από το ρεύμα τους ανεμιστήρες και άνοιξε το.Εάν τρέχει, τότε το πρόβλημα είναι οι ανεμιστήρες.Εάν όχι, τότε πας ψάχνοντας.Πάντως αφού πέρνουνε μπροστά, τότε έχεις ελπίδες ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

...Το προβλημα είναι ότι το ανεμιστηράκι απαιτούσε να βγει η μητρική για να να γίνει εγκατάσταση...

Τι ανεμιστήρας είναι ατός που απαιτεί να βγει η μητρική!!! Δεν το έχω υπόψη μου αλλά μου φαίνεται περίεργο…

Βγάλε το τελείως και δοκίμασε να ανοίξεις το pc. Ξαναβάλε πάνω τις παλιές μνήμες μετά τον παλιό επεξεργαστή, βγάλε ότι δεν είναι απαραίτητο και κάνε τέτοιες δοκιμές (troubleshooting δλδ) για να δεις τι φταίει…

Link to comment
Share on other sites

Το πιό πιθανό είναι ότι έχεις βραχυκυκλώσει την μητρική με το κουτί. Κοίτα αν έχεις βιδώσει κάποιοα τρύπα που δεν έπρεπες και δοκίμασε να χαλαρώσεις όλες τις βίδες μήπως και βρίσκει κάπου .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδια το πρόβλημα με το ρεύμα διορθώθηκε. Όλα παίρνουν ρεύμα κανονικά. Όμως η οθόνη όμως εξακολουθεί να μην παίρνει ρεύμα. Δεν δίνει σήμα λογικά η κάρτα. Έχει κουμπώσει καλά η κάρτα σίγουρα. Τι λέτε να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις μια καρτα φιλου σου να σιγουρευτεις οτι ειναι απο την καρτα?

Το λαμπακι της οθονης οτι παιρνει ρευμα δεν αναβει? αν οχι τοτε ειναι στην οθονη το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς διορθώθηκε?

Τέσπα , πέρα από το προηγούμενο πρόβλημα έχω να πώ τα εξής..

Καταρχάς δοκίμασε να ξεκινήσεις τον υπολογιτή χωρίς την κάρτα γραφικών. Λογικά θα πρέπει να σου βγάλει ηχητικό μύνημα 3-4 beep που υποδηλώνουν έλλειψη vga.AΝ όχι , λυπάμαι αλλά είναι Μ/Β.

Αν βγάλει μύνημα τότε μάλλον για αρχή την έχει αρπάξει ή κάρτα ή ή οθόνη. Πρεέπι είτε να δοκιμάσεις την κάρτα αλλού ή την οθόνη ή να βάλεις άλλη κάρτα αν έχεις στο μηχάνημα.

Καλού κακού τσέκαρε και στο ΒΙΟΣ αν το agp είναι το πρώτο boot device.

Πες μας επίσης και αν η οθόνη παραμένει σε αναμονή αφου ανοίξεις το pc ( πορτοκαλί λαμπάκι) ή γίνεται πράσινο χωρίς σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις μια καρτα φιλου σου να σιγουρευτεις οτι ειναι απο την καρτα?

Το λαμπακι της οθονης οτι παιρνει ρευμα δεν αναβει? αν οχι τοτε ειναι στην οθονη το προβλημα.

Αν παρολα αυτα δεν δουλεψεις αλλαξε μνημες.

Αν και υποψιαζομαι και το τροφοοτικο σου μηπως και ειναι μικρο για ολα αυτα...

Εχε υπομονη να κανεις ολες αυτες τις δοκιμες...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι η μητρική σου υποστηρίζει το συγκεκριμένο επεξεργαστή??

Με βάση το site της MSI η ΚΤ3 Ultra δεν υποστηρίζει καν Barton, πόσο μάλλον τον mobile..Το ξέρω γιατί έχω την ίδια. :001:

EDIT: Aν δεν κάνω λάθος μόνο η KT3 Ultra2 υποστηρίζει τους Barton με BIOS Update.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το περίμενα ότι θα έλεγες MSI? Μηχάνημα πελάτη καινούριο με MSI, δεν θυμάμαι μοντέλο, και AMD έκανε τα ίδια κουφά, τη μια δεν άνοιγε καθόλου, την αλλη άνοιγε, δηλαδή έπερνε ρεύμα αλλά οθόνη πάπαλα... Όταν άνοιγε και λειτουργούσε έριχνε στα μισά την ταχύτητα.... Ώσπου έφυγε με εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια γιατι θα το βάψω μπλε το παλιομηχάνημα και θα το ρίξω στη θάλασσα!!! Έχω 3 μέρες τώρα που ασχολούμαι με αυτήν την αηδία...

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά:

1) Ξέχασα να σας πω πως το αρχικό πρόβλημα με το ρεύμα διορθώθηκε όταν χαλάρωσα λίγο τις βίδες της μητρικής. Βραχυκύκλωμα...

2) Η μητρική παίρνει Barton. Το είχα τσεκάρει πρωτού τον πάρω. Στο forum της MSI υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν αυτή την μητρική με Athlon Mobile. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει το τελευταίο ΒIOS για να τον αναγνωρίσει. Και θα καταλάβετε γιατί λεω πρόβλημα...

3) Έβαλα τον παλιό επεξεργαστή και προσπάθησα να κάνω update λοιπόν το BIOS στην έκδοση 5.7 από την 5.3 που είχα. Την γνωρίζω την διαδικασία, την έχω κάνει αρκετές φορές. Το BIOS είναι ΑΜΙ. Κατέβασα την 5.7 απο την ιστοσελίδα της μητρικής και ξεκίνησα την διαδικασία. Μόλις προσπαθούσα να κάνω update το πρόγραμμα έβγαζε σφάλμα που έλεγε "BIOS file not of proper size". Θεώρησα ότι μπορει να ειναι corrupted το BIOS και το ξανακατέβασα (από πολλές σελίδες μάλιστα, πχ Ταϊβάν, Γερμανία, ΗΠΑ κλπ.) αλλά τίποτα. Το μύνημα επιμένει. Προσπάθησα update απο windows αλλα το WinFlash crash-αρει αυτόματα.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Υπάρχει τρόπος να κάνω την @#$$αναβάθμιση??? Έχω στείλει e-mail στην MSI και περιμένω.Μέχρι τότε μπορείτε να βοηθήσετε? Το έψαξα και στο google το σφάλμα αλλα μου έβγαλε 5-6 γερμανικά forum. Και από γερμανικα είμαι σκράπας....

Πίστευω ότι πρεπει να φταίει το utility της ΑΜΙ. Δοκίμασα πολλες εκδόσεις του βέβαια αλλα τίποτα. Δοκίμασα και άλλες εκδόσεις του BIOS π.χ. 5.6 αλλα και πάλι το ίδιο σφάλμα. Υπάρχει μήπως κανένα άλλο flash utility???

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η MSI έχασε σίγουρα ένα πελάτη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.