Jump to content



Υδρόψηξη + Peltier


Dejan

Recommended Posts

Στο μηχάνημα δεν υπάρχει ούτε ένα fan (εάν εξερέσουμε αυτά του τροφοδοτικού) και σε συνδιασμό με τα πολύ χύμα καλώδια υπάρχει πολύ κακή ροή αέρα με αποτέλεσμα αρκετά υψηλή θερμοκρασία case. Όσον αφορά τώρα τις ψυκτικές επιδόσεις:

Το σύστημα σε idle mode έπιασε τις εξής θερμοκρασίες: case: 33 C, PWM 24.5 C, CPU 4.5!!!. Σε 3 ώρες full load έποιασε: case 41C, PWM 32 C, CPU 32.5 C ενώ μετά το τέλος των τέστ η θερμοκρασία μέσα σε 10 λεπτά έπεσε στις εξής: case 37 C, PWM 26 C, CPU 8 - 10 C.

Η πτώση της θερμοκρασίας για εμένα είναι εντυπωσιακή εάν αναλογιστούμε ότι χωρίς το Peltier κατα τα τέστ η θερμοκρασίες ήταν Case 40 - 41 C, PWM 53, CPU 46 C.

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται το σύστημα γι'αυτό θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!

Φιλικά Dejan

Δηλ αν κατάλαβα καλά η πιο εντυπωσιακή διαφορά ηταν στην θερμοκρασία PWM Πριν χωρίς τεκ 53 μετα τεκ 32 δηλ διαφορά 21 C

Με προβληματίζει η χαμηλή θερμοκρασία του PWM 32 C

ειναι λιγο για ενα συστημα που εχει θερμοκρασία Case 41 σε φορτίο Στις 2 Ic7 που ειχα στην κατοχή μου η θερμοκρασία του PWM δεν ηταν ποτε κάτω απο την θερμοκρασία του case και μαλιστα πολλες φορες πλησίαζε αυτη του επεξεργαστη σε φορτίο Μονο με την προσθηκη ανεμιστήρα που φυσουσε τα mosfet πανω απο το σοκετ αυτη η θερμοκρασια έπεφτε

Οταν εννοεις οτι το νερο ειναι πολύ ζεστό μπορεις με καποιο τροπο να το μετρησηεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Οταν εννοεις οτι το νερο ειναι πολύ ζεστό μπορεις με καποιο τροπο να το μετρησηεις ?

Ακόμα δεν μπορώ να το μετρήσω, περιμένω θερμόμετρο. Ενδυκτικά σου λέω ότι το χέρι μου δεν μπορώ να το κρατήσω μέσα στο νερό για αρκετή ώρα, καθώς μετά από 4 ώρες το νερό καίει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μιλάμε για πάνω απο 40 -45 βαθμούς Δεν εχω και πολυ μεγάλη εμπειρία με τα τεκ αλλα με τέτοιες θερμοκρασίες μου φαίνεται πολύ παράξενο .Τεσπα ισως να κάνω λάθος .

Ισως οι περισότερο γνώστες πάνω στο θεμα να μας διαφωτίσουν

Παντως προσεξετο αυτο με την θερμοκρασία γιατι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην αντλία για συνεχή λειτουργία

Η SELTZ L 20 πχ εχει επιτρεπτο οριο λειτουργίας 35 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μιλάμε για πάνω απο 40 -45 βαθμούς Δεν εχω και πολυ μεγάλη εμπειρία με τα τεκ αλλα με τέτοιες θερμοκρασίες μου φαίνεται πολύ παράξενο .Τεσπα ισως να κάνω λάθος .

Ισως οι περισότερο γνώστες πάνω στο θεμα να μας διαφωτίσουν

Παντως προσεξετο αυτο με την θερμοκρασία γιατι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην αντλία για συνεχή λειτουργία

Η SELTZ L 20 πχ εχει επιτρεπτο οριο λειτουργίας 35 βαθμούς

Μην νομίζεις, ούτε εγώ έχω ιδιαίτερη εμπειρία (μπορώ να πω καθόλου). Μέχρι στιγμής η αντλία τα πάει περίφημα!

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο! Στο υπάρχον σύστημα Reserator 1 + Peltier 140W, προστέθηκε και ένα μικρό ψυγείο από μηχανή. Η θερμοκρασία στον επεξεργαστή δεν κατέβηκε καθόλου αλλά η θερμοκρασία του νερού μέσα στο Reserator κατέβηκε υπερβολικά πολύ! Πλέον το νερό επιστρέφει με χαμηλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην γίνεται το Reserator χύτρα ταχύτητος :023: . Αυτή τη στιγμή ο συνδιασμό είναι: Reserator 1 περνά από το GPU και καταλήγει στην CPU όπου ανάμεσα στο waterblock και την cpu παρεμβάλεται ένα peltier 140W. Το νερό φεύγει από το waterblock με πολύ υψηλή θερμοκρασία, περνά από το ψυγειάκι όπου κατεβαίνει η θερμοκρασία του αισθητά και καταλήγει πλέον με μέτρια θερμοκρασία στο δοχείο του Reserator. Αύριο θα συνεχιστεί το μοντάρισμα τοποθετόντας έναν prescott στην θέση του Northwood και ανάμεσα στα waterblock και peltier θα τοποθετηθεί Artic Alumina (η υπάρχον είναι η μαμίσια της Zalman), ενώ θα τοποθετηθεί άλλο ένα fun χαμηλών στροφών στο ψυγείο. Τώρα υπάρχει μόνο ένα 1300 rpm πλήρες αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια δειλα δειλα θα κανω την πρωτη μου διαπιστωση. Πως ειναι δυνατον το νερο να ειναι στους ~30C και η Cpu να ειναι στους μηδεν. μηπως εχεις προβληματικο θερμομετρο στη mobo σου? Εμενα η παλια μου μητρικη ειχε ελατωματικο, γιατι εδειχνε ΠΑΝΤΑ πανω απο 65C. Και μολις τον ανοιγα τον υπολογιστη και εμπαινα στο bios τσακ... να σου το 65αρι!!! Το πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι ειπα παραπανω. Μην κανεις τπτ ομως προτου ακουσεις κιαλλες γνωμες γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειλα δειλα θα κανω την πρωτη μου διαπιστωση. Πως ειναι δυνατον το νερο να ειναι στους ~30C και η Cpu να ειναι στους μηδεν. μηπως εχεις προβληματικο θερμομετρο στη mobo σου? Εμενα η παλια μου μητρικη ειχε ελατωματικο, γιατι εδειχνε ΠΑΝΤΑ πανω απο 65C. Και μολις τον ανοιγα τον υπολογιστη και εμπαινα στο bios τσακ... να σου το 65αρι!!! Το πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι ειπα παραπανω. Μην κανεις τπτ ομως προτου ακουσεις κιαλλες γνωμες γιαυτο.

Aφου λεει οτι εχει peltier στο συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Οι βαθμολογίες που έποιασα είναι οι εξής: PCMARK 5964, 3DMARK 6150.

Kαλά θα ήταν να ανάφερες και τι εκδοση είναι τα μετροπρογράμματα που χρησιμοποιείς .

Παράδειγμα 6150 στο 3dmark 05 είναι και **** τα σκόρ, στο 03 είναι μέτριο , και στο 01 πάει να πέι ότι κάτι δεν πάει καλά .

Το ίδιο και για το pc mark περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Που μπορω να βρω αυτο το Peltier. Στα καταστηματα με υπολογιστες εχουν, θα ξερουν τι ειναι, ή θα με κοιτανε παραξενα?

Checkmate....

Σε λίγο θα σας δείξω όλο το σύστημα πως έχει γίνει στην τελική του μορφή... καθώς έχουν αλλάξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω αυτο το Peltier. Στα καταστηματα με υπολογιστες εχουν, θα ξερουν τι ειναι, ή θα με κοιτανε παραξενα?

Peltier μπορείς να βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδω το peltier, εκει το peltier, πουθενα το peltier. Μετα απο μια βολτα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα, ο τυπος μου ειπε, τα θυμαμαι απο την σχολη που καναμε πειραματα, αλλα για να βρω μου το ξεκοψε τελειως, (ουτε παραγγελια ουτε τιποτα). Απο που ακριβως τα αγορασατε εσεις, απο εξωτερικο μεσω site?

Link to comment
Share on other sites

Εδω το peltier, εκει το peltier, πουθενα το peltier. Μετα απο μια βολτα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα, ο τυπος μου ειπε, τα θυμαμαι απο την σχολη που καναμε πειραματα, αλλα για να βρω μου το ξεκοψε τελειως, (ουτε παραγγελια ουτε τιποτα). Απο που ακριβως τα αγορασατε εσεις, απο εξωτερικο μεσω site?
Αθηνα σε μαγαζια ηλεκτρονικων/ανταλλακτικων μπορεις να βρεις Peltier σχετικα ευκολα . Βεβαια οι τιμες ειναι λιγο τσουχτερες .

Ειδαλλως , http://www.coolercases.co.uk/wc_pelts.htm

http://tekheads.co.uk/s/product?action=showComments&product=600604

http://store.over-clock.com/Peltiers___Accessories.html

Kαπου ειχα δει ενα Peltier 350W σε παρα πολυ καλη τιμη . Δυστυχως δεν μπορω να βρω το bookmark μου .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το propene kai dielectrik grease δηλ πώς θα γίνει η μόνωση. Καμια βοήθεια με φώτογραφίες; Ρε Μποντιρόγκα δώσε καμια συμβουλή τώρα που το έχεις τόσο καιρό. Άντε να ρθει και ο Ντέγιαν στη Πανάθα να τρελλαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.