Jump to content


"Κοίλοι" nvidia πυρήνες; Ιδέα μου είναι;


nicksoti1442169068

Recommended Posts

Αλήθεια το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος, ή είναι η ιδέα μου;

Τοποθετώντας A.Ceramique, σε μια GPU FX5900XT και στο NForce2, παρατήρησα και στις 2 περιπτώσεις ότι, απλώνωντας ένα λεπτό στρώμα θερμοαγώγιμης στα τσιπάκια, και ακουμπώντας-αφαιρώντας τις ψύκτρες τους, το ίχνος της πάστας στη ψύκτρα ήταν περιμετρικό, αφήνοντας μεγάλο κενό στη μέση. Μάλιστα, για επαλήθευση έκανα μια "δαχτυλιά" στο κέντρο πάνω στην Αrctic που είναι και αρκετά πυχτή, η οποία μετά τη αφαίρεση της ψύκτρας παρέμενε, ακόμα κι αν έκανα δεξια-αριστερα την ψύκτρα επάνω ώστε να απλώσει την πάστα. Ίσως γι αυτό στην 5900 είχε 15 κιλά πάστα που ξεχίλιζε, και στο ΝForce αυτοκόλητη ταινία.

Το είχα παρατηρήσει πρώτα στην 5900, και αρχικά υπέθεσα ότι έφταιγε η επιφάνεια της ψύκτρας. Όμως κάνοντας το ίδιο "πείραμα" μεταξύ ψύκτρας-γυάλινης επιφάνειας, το ίχνος ήταν ομοιόμορφο! Τα ίδια ακριβώς και με το ΝForce2! Άλλωστε πως θα μπορούσε μια τόσο μικρής επιφάνειας ψύκτρα όπως του Northbridge να είναι κοίλη, και από τον Κατουμά να πάρεις επίπεδη θα είναι.

Η λύση και στις 2 περιπτώσεις ήταν να βάλω αυξημένη πάστα στο κέντρο μονάχα του chip, και να την αφήσω μόνη της να απλωθεί με την πίεση ώστε να γεμίσει τα κενά (αν και δεν είναι ότι καλύτερο για την ceramique που είναι πολύ πυχτή, σαν κόλα). Αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί λύση φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο αυτό που λες, αλλά μήπως δεν είναι 100% επίπεδες οι ψύκτρες?

Αν όντως ισχύει ένα από τα δυο, η μια λύση είναι αυτή που έκανες και ή άλλη το lapping. Αν όμως κάνεις lapping στο northbridge ή στον πυρήνα της κάρτας γραφικών, θέλει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή, γιατί είναι πάρα πολύ πιθανό να τα καταστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ το έχω παρατηρήσει στη FX5600 αλλα και στον P4 και στο ι875. Βασικά αν πας στο site της AS εκεί που λέει για την εγκατάσταση σε P4 λέει αυτό που έκανες, δηλ να βάλει στο κεντρο και πατώντας τη ψυχτρα να τη στριφογυρίζεις και να την πιέζεις, ωστε να απλωθεί. Άλλος ένας λόγος για να το κάνεις αυτό είναι και το γεγονός οτι ο πυρήνας του chip είναι στο κέντρο, οπότε εκεί θέλεις τη μικρότερη θερμική αντίσταση.

Καλή λύση αλλα αρκετά επικίνδυνη είναι να βγάλεις το HTS και να πατάει η ψύχτρα κατευθείαν στο πυρήνα. Αυτή η λύση συνιθίζεται στον P4 όταν έχουμε καλή ψύξη (νερό, φρέον, άζωτο, ...).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κλασσικο για τα τσιπακια της nvidia, δε φταινε οι ψυκτρες.

Eιδικα για το nforce2 (μιας και vga δεν ειχα ποτε) εδω και εναμιση χρονο ολοι προσπαθουσαν να κανουν κατι για αυτο, και βασικα αυτα τα 2 που λες.

Ειχαν βγει και οδηγοι για lapping στα τσιπακια, και πολλοι προπαθησαν με "αμφιβολα" αποτελεσματα.

Αστο, δεν αξιζει, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ζημιας,

ενω τελικα αποδειχτηκε οτι και με νορμαλ V μπορεις να ανεβασεις FSB αν υπαρχει το καταλληλο BIOS.

στη vga που ισως ειχες κερδος, παλι δεν αξιζει τον κινδυνο να τη χαλασεις.

Μεινε σε αυτο που λες, μπολικη κρεμα στο κεντρο :003:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ώστε είναι σύνηθες. Ψιλοαπαράδεκτο πάντως νομίζω. Ειδικά στο nforce2, που δεν είναι flip-chip και δεν έχει heatspreader, ώστε να πεις ότι το "καπάκι" δεν έχει προσαρμοστεί καλά ή στρεβλώνει από την πίεση και τις θερμοκρασίες. Εκτος κι αν, λόγω του μικρού του πάχους, ακολουθεί την κάμψη της μητρικής σε εκείνο το σημείο, όπου συνήθως απέχει αρκετά από τα στηρίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ώστε είναι σύνηθες. Ψιλοαπαράδεκτο πάντως νομίζω. Ειδικά στο nforce2, που δεν είναι flip-chip και δεν έχει heatspreader, ώστε να πεις ότι το "καπάκι" δεν έχει προσαρμοστεί καλά ή στρεβλώνει από την πίεση και τις θερμοκρασίες. Εκτος κι αν, λόγω του μικρού του πάχους, ακολουθεί την κάμψη της μητρικής σε εκείνο το σημείο, όπου συνήθως απέχει αρκετά από τα στηρίγματα.

Νομίζω οτι είναι flip-chip, αφού είναι απο πάνω το chipακι, αν δε κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

και μένα το nforce2 είναι σαν κουτάλι, όταν βγάζω την ψύκτρα το σημάδι από την θερμαγώγιμη είναι σχεδόν κύκλος. σκεφτόμουν να βάλω στο κέντρο thermal pad μήπως κάλύψει την διαφορά ύψους . μπορεί να έχει χειρότερες επιδόσεις από ceramiq αλλά πιστεύω να υπερκαλυφθεί, από την μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ να ξαναβάλω pad, άλλά δεν είχα εύκαιρο εκείνη τη στιγμή, οπότε έβαλα λίγη παραπάνω θερμοαγώγιμη. Άσε που τις ψύκτρες στα north τις στερεώνω πάντα με περαστές βιδούλες αντί των ελατηριωτών πλαστικών, οπότε δεν πρόκειται να ξαναβγάλω τη μητρική έξω προς το παρόν.

@backgroundman: Να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα αν όντως είναι από πάνω το chip, απλά έχω συνδυάσει τον όρο με τα μικρά cores της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Flip-Clip είναι τεχνολογία κατασκευής η οποία βάζει το chip ανάποδα, ωστε η επιφάνεια που ανεβάζει θερμοκρασία να είναι απο πάνω και να μπορείς να βάλεις ψύχτρα για να την απάγεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.