Jump to content


IC7-G και northbridge


TreckeR1442169073

Recommended Posts

To cooler που εχει η abit στο northbridge ειναι απαράδεκτο.Ενα ανεμιστηρι που γυρνάει στις 5600 rpm χωρις να βρισκεται πανω σε καμια ψυκτρα(εστω αλουμινιου),αλλα στηρίζεται σε ενα λεπτο κομματι μεταλο.θα ηθελα να το αλλαξω αυτο γιατι η θερμοκρασια στο northbridge φτανει τους 50 βαθμούς και κάνει και αρκετό θόρυβο.Υπαρχει καποια συμβατή καλή ψυκτρα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι βγήκε καινουριο revision.Αυτή http://www.abit-usa.com/products/mb/products.php?categories=1&model=4

εχω και δεν ειδα πουθενα για νεο revision του Northbridge cooler.Αν μπορεις δωσε ενα link να το δω και γω.Μονο της abit μπορω να βάλω???

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμοκρασιες τις βλεπω απο το "mbm" η απο το "abiteq".Νομιζω οτι πιάνεται με 4 κλιπ στη μητρικη.

Το abiteq και το mbm ΔΕΝ μπορούν να σου δείξουν τη θερμοκρασία του Northbidge γιατί πολύ απλά η IC7-G δεν έχει σένσορα πάνω στο chip. Αυτό που νομίζεις ότι βλέπει είναι μάλλον το PWM (Power Managment) το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το Northbidge. Εγώ έχω προσαρμόσει πάνω στο chip μία ψύκτρα της Zalman για Northbridge. Προσοχή, επειδή δεν έχει τρύπες το Μ/Β πρέπει να βγάλει το σιδεράκη από την υπάρχων ψύκτρα και να την προσαρμόσεις στην καινούργια που θες να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι βγήκε καινουριο revision.Αυτή http://www.abit-usa.com/products/mb/products.php?categories=1&model=4

εχω και δεν ειδα πουθενα για νεο revision του Northbridge cooler.Αν μπορεις δωσε ενα link να το δω και γω.Μονο της abit μπορω να βάλω???

Αυτο ειναι το ΠΑΛΙΟ

abit-ic7g.jpg

...και αυτο το τελευταιο .

60406.jpg

Ποιο φοραει η μητρικη σου ?

Link to comment
Share on other sites

Την Thermalright NB-1C :023:

nbc1.JPG

Dimension

L29 x W48.5 x H41 (mm) Fin only, without fan

W41.5 x H40 (mm) heat sink base

Weight

250g (heat sink only)

Recommended Fan

Maker: DELTA

Model: AFB04512HA

Size: 45 x 45 x 10 (mm)

Bearing: Dual Ball Bearing System

Voltage: 12V

Speed: 6000 rpm

Air Flow: 11.80 CFM

Noise Level: 34dBA

Weight: 15.5g (0.55 OZ )

AMD: NF2, VIA KT333 & PRIOR (NF2, VIA KT400 & AFTER NOT SUPPORT)

Intel: All 8x5 Chipset :003:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου φοράει το δεύτερο.Δεν ξερω γιατι λετε οτι δεν δειχνει τη θερμοκρασια του ΝΒ.Μολις ανεβεί η θερμοκρασία του ΝΒ αυτόματα ανεβάζει και στροφές το ανεμιστήρι.Οι διαστάσεις για τα ΝΒ coolers ειναι ίδιες ή πρέπει να ψάξω ειδικά για συμβατότητα με abit???

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου φοράει το δεύτερο.Δεν ξερω γιατι λετε οτι δεν δειχνει τη θερμοκρασια του ΝΒ.Μολις ανεβεί η θερμοκρασία του ΝΒ αυτόματα ανεβάζει και στροφές το ανεμιστήρι.Οι διαστάσεις για τα ΝΒ coolers ειναι ίδιες ή πρέπει να ψάξω ειδικά για συμβατότητα με abit???

Intel: All 8x5 Chipset :098:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tigas εχω βαλει υδρόψυξη για να μην έχω θόρυβο και αυτός είναι ενας απο τους λόγους που θέλω να αλλάξω και το ΝΒ cooler οπότε αποκλείεται να βάλω κατι που βγάζει 34db!!!!.Κάτι αθόρυβο ψάχνω.....παθητικό ή με ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.