Jump to content



Πρόβλημα με μητρική


nikpet1442169075

Recommended Posts

Στα γρήγορα...

Από χτες δεν λειτουργεί το μηχάνημα... Με το έτσι θέλω...

Πιο συγκεκριμένα... Ανοίγω το pc ξεκινούν όλα τα fans. αλλά σήμα στην οθόνη τίποτα... Κάποιο μπιπ, κάτι... Τίποτα απολύτως...

Μετά από λίγο αρχίζει να ζεστένεται όπως πάντα η ψύκτρα της cpu, του southbridge, του northbridge, της κάρτας γραφικών...

Άλλαξα κάρτα γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικό τίποτα... Φτάνω στο συμπέρασμα πως φταίει η mb...

Έχω δίκιο; Μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι;

Η μητρική είναι Gigabyte...

Αλήθεια πόσα χρόνια έχει εγγύηση; Την έχω ενάμιση χρόνο...

Είμαστε εντός εγγύησης ή την πατήσαμε;

Link to comment
Share on other sites

τι αλλαγες εκανες πριν σου παρουσιαστει το προβλημα; bios update η κατι αλλο π.χ.; για να εστιασουμε το προβλημα καλυτερα...

Νομιζω η εγγυηση ειναι για ενα χρονο αλλα και παλι οχι σιγουρα... δεν γραφει τιποτα πανω στην αποδεειξη αγορας; παρε στο κατω κατω το μαγαζι και ρωτα τους αν ισχυει και μεχρι ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως... Το Σάββατο άναψε, χτες όχι...

Bios update είχα κάνει πριν από κανα δίμηνο...

Δεν πείραξα τίποτα απολύτως σε κανέναν τομέα...

Η αντιπροσωπεία της Gigabyte είναι η Infoquest. Σωστά;

Θα τους πάρω αύριο το πρωί ένα τηλέφωνο...

Με το κατάστημα δεν θέλω να μπλέξω, έχω κακές εμπειρίες παλαιότερα με αλλαγή σκληρού...

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα σου δουλευαν κανονικα τοτε δεν εχει να κανει με το bios update μπορει να εχεις ομως bios corruption... εαν βεβαια η δικια σου μητρικη εχει το Dual BIOS της Gigabyte τοτε λογικα θα επρεπε να ξεκινησει αν υπηρχε οντως corruption...

Τωρα τσεκαρε ολα τα βυσματα αν πατανε καλα...

Για την αυξηση της θερμοκρασιας απο τη στιγμη που δεχονται ρευμα ανεβαζουν θερμοκρασια... Εγω μαλιστα καποτε οταν ειχα προβλημα με το BIOS η CPU ανεβαζε θερμοκρασια πανω απο τις τιμες που ειχε οταν την δουλευα σε full load καταστασεις!

Ναι η infquest ειναι οποτε παρτους τηλ και ρωτα... πολυ πιθανο να σου ζητησουν να τους πας τη μητρικη να την ελεγξουν... εγω περιμενα δυομισι βδομαδες παντως και τελικα μου την αντικατεστησαν με μια καινουρια, αλλα ημουν μεσα στην εγγυηση!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωί πρωί πήρα την Infoquest τηλέφωνο και μου είπε πως όλες οι μητρικές μάρκας Gigabyte έχουν 3 χρόνια εγγύηση...Τους την πήγα και τώρα απλά περιμένουμε την νεκροψία... Πάντως μου είπαν σε περίπτωση αντικατάστασης υπάρχει ακόμα το ίδιο μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωί πρωί πήρα την Infoquest τηλέφωνο και μου είπε πως όλες οι μητρικές μάρκας Gigabyte έχουν 3 χρόνια εγγύηση...Τους την πήγα και τώρα απλά περιμένουμε την νεκροψία... Πάντως μου είπαν σε περίπτωση αντικατάστασης υπάρχει ακόμα το ίδιο μοντέλο...

Πές μας τι έγινε για να ξέρουμε τι ήταν και αν είχαμε δίκιο στις υποθέσεις που κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλαν σήμερα το μεσημέρι sms από quest, ότι η μητρική είναι έτοιμη και πάω να την παραλάβω... Θα πάω αύριο από εκεί. Τώρα αυτό τι σημαίνει δεν ξέρω... :) Πάντως γρήγοροι ήταν...

Το μοντέλο είναι SINXP1394, αγορασμένη πέρυσι τον Απρίλη 285e...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.