Jump to content



Ο αδελφος μου θελει μια αναβαθμιση...


AquaSonic1442169069

Recommended Posts

Θελει κατι σε a64 (τσ τσ τσ προδοτης...) καρτουλα γραφικων την 6800 (gt η ultra ?) τροφοδοτικο, μνημες, μητρικη.

Με 1500ε τι περνει?

Αγοραζει και απο ιντερνετ. :042:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει από αρκετά εώς πολλά αρκεί να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμμένος.

Ας πούμε τι ανάγκες έχει;

Σε σκληρό?

Σε οθόνη TFT? CRT? 17"?

του φτάνουν 512 ram ?

Ηχεία 2.1? 5.1 ? 7.1?΄

Άλλα περιφερειακα?

Link to comment
Share on other sites

μπα φοβαται... δεν ειναι σαν και εσας (+ εμενα μολις παρω σοβαρες μνημες) σκληρο εχει 2 ενα WD 20gb + Seagate 120gb uata 133 οποτε η μητρικη να μην εχει μονο s-ata.

Ε, θελει απλα να παρει τα καλυτερα απο τα προαναθεροντα στο πρωτο ποστ με 1500 μαξιμουμ. Συνηθως ripαρει dvd, παιζει παιχνιδια που η gf2 ti του δεν τα σηκωνει (ut 2004 σε ολα φουλ nfsu cmacray 03-05 κλπ) γενικα τι καλο μπορει να παρει με 1500 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να προσπαθήσω λοιπόν:

Επεξεργαστής: AMD Α64 3000+ 170€

Case: Innovator midi tower dlx window 400w 59€

Μ/Β: Msi k8n-neo-fsr 119€

ΜΜΗΜΗ: 512 DDR 400 CL3 Kingston 100€

Σκληρος: Του φτάνει ο 120 +20 που έχει? μάλλον ναι 0€

Γραφικά: Μsi x800 pro 256mb tv-out dvi 505€

Ήχος : Creative SB audigy 2 Zs retail 122€

Ηχεία: Creative inspire T700 7.1 122€

DVD-ROM: LG GDR-8163B bulk 52x16 21€

DVD-RW: NEC ND-3500A DL 87€

ΟΘΟΝΗ: LG 17" TFT 1715s 395€

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ + ΜOUSE: Microsoft multimedia desktop 22€

Σύνολο: 1722€

Μου βγήκε λίγο παραπάνω αλλά δεν μας είπες αναλυτικότερα τι θέλει

Αν θέλει καρτα ήχου ή βολέυεται και με ενσωματωμένη. Αν θέλει ηχεία 2.1, 5.1, 7.1. Αν θέλει P4 ή AMD,Ati ή nvidia, An θέλει Modem?

Βοηθά λίγο για να βοηθήσουμε και άλλο

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον blkik, αλλα :

1. είμαι ενάντια στις tft οθόνες, οι crt κάνουν μία χαρά τη δουλειά τους και κάποιοι λένε ότι είναι και καλύτερες

2. εγώ δεν θα έδινα ποτέ 500Ε για κάρτα οθόνης. αν θέλει οπωσδήποτε νέας γενιάς δεν του φτάνει μία απλούστερη 6800 (όχι gt ή ultra κτλ) η οποία έχει 380Ε? το λέω αυτό με το σκεπτικό ότι αν πάρει φτηνότερη κάρτα θα πάρει socket 939 και καλύτερο επεξεργαστή. σε τελική ανάλυση πιό σημαντική επίδραση στο σύστημα έχει ο καλός επεξεργαστής παρά η καλή κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω και εγώ ότι δεν χρειάζεται να πάρει την top καρτα της αγοράς. Και με μια χ800 χ600 άντε 9800 βολεύται. Επίσης είναι κρίμα με τοσο καλό σύστημα να το χαντακώσει με TFT οθόνη διότι δεν είναι ακόμα στο επίπεδι που πρέπει να είναι , ειδικά στα games που θέλει. Καλύτερα μια crt οθόνη 19' να βρεί την υγεία του και να απολαμβάνει τα παιχνίδια και τις ταινίες χαλαρααα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπε ότι θέλει τα καλύτερα απλα τα έβαλα σύμφωνα με αυτα που είπε.

Συμφωνώ απόλυτα ότι δε χρειάζεται να δώσει 500 για μια κάρτα. Eγώ θα συμβιβαζόμουνα και με μια 9800 pro μια FX5900 στα 220 περίπου η την Chaintech 6800 128mb με 310€

Επίσης δεν θα έπαιρνα ηχεία 7.1 αλλά 5.1 γλυτώνει άλλα 50€ Νέο Σύνολο : 1485€

Για οθόνη πιστέυω TFT είναι καλύτερα.

Ας απαντήσει και ας κάνουμε διωρθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του μεγέθους το είχα ξεχάσει... όντως όπως είπε ο greek είναι καλύτερα μια crt 19"! αφού υπάρχει 6800 με 310Ε τι το συζητάτε? ούτε σε 5 χρόνια δεν θα είναι ανεπαρκής αυτή η κάρτα! όσο για το θέμα του socket δεν είπατε τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Κι αφου η μητρικη που του προτεινεις εχει ηδη 7.1 ηχο γιατι να μην γλυτωσεις κι αλλα 122ευρω απο την audigy.

Εκτος κι αμα ασχολειται πολυ σοβαρα με τον ηχο οποτε και παλι δεν μας κανει η audigy 2 ZS. Παντως το να δωσεις 122 ευρω εξτρα για να εχει υποστηριξη... ΕΑΧ 3 ειναι λιγο ταπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ καθέτως για αυτά που λέτε για TFT. Ειδικά με budget 1500 ευρώ, δεν το συζητώ. Έχουν πλέον βελτιωθεί πολύ, ενώ σε κάποια μοντέλα η κίνηση είναι τόσο ομαλή όσο και σε μια CRT. Εγώ πάντως με την TFT, έστω και 15άρα, βρήκα την υγειά μου (τα μάτια μου για την ακρίβεια). Επειδή καθημερινά εναλλάσομαι μεταξύ CRT και TFT, έχω ιδία άποψη. Απλά καμία σχέση.

Στο τελευταίο PC Magazine έχει συγκριτικό με 17άρες TFT. Εγώ προτείνω άφοβα την Philips 170S5FG, ή δικιά μου που είναι το μικρό της αδελφάκι, έχει άριστη γωνία θέασης και πολύ καλύ κινούμενη εικόνα, τόσο σε βίντεο όσο και σε games. Άσε που είναι και απίστευτα λεπτή και ελαφριά. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ... :( :029:

Οθονη εχω (LG 19αρα)

ISDN εχω αρα οχι modem

ηχεια εχω και καρτα ηχου εχω.

ΔΕΝ ΕΧΩ:::::

καρτα γραφικων, μητρικη, επεξεργαστη, μνημες.

ΘΕΛΩ:

μονο αυτα που δεν εχω.

επικεντρωθειτε σε αυτα, ευχαριστω...

Bασικα εχω ψιλοαποφασισει να παρω τη GT επειδη 1500Ε ειναι πολλα λεφτα και τα μαζευα καιρο. Ετσι θελω να παρω οτι καλυτερο γινεται, αφου δεν θα ξανακανω αναβαθμιση για αρκετο καιρο. Με αυτη τη φιλοσοφια, βοηθειστε γιατι δεν προλαβαινω να κανω ερευνα αγορας και στο internet τα ελληνικα μαγαζια δεν δειχνουν ολα τα προιοντα τους...

Για αγορες μεσω internet δεν εχω πιστοτικη αλλα κατι μπορω να κανω με αυτες τις προπληρωμενες (νομιζω...)

φιλικα, zki

PS : οι TFT στην επομενη αναβαθμιση (1,5 - 2 χρονακια...)

Link to comment
Share on other sites

Που σε αδερφε απο την αρχη λέγαμε πες μας τι ακριβως θέλεις.

Καταρχήν είναι πολλα τα λεφτά για επεξεργαστή, μνήμη, μητρική και κάρτα γραφικών

Εγω δεν θα έδινα τόσα. Τεσπά πάλι απο την αρχή

Amd athlon 64 3500+ box (939 socket) 397€

Msi k8n neo2 platinum 54G 170€

2 x 512 DDR 400Mhz CL3 Kingston 200€

Asus v9999 ultra Deluxe(6800 ultra 256mb) 660€

ΣΥΝΟΛΟ 1427€

Φαντάζομαι τώρα να σε κάλυψα ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.