Jump to content



LG 1720P ή Sony HS74P


tasosmos

Sony HS74P ή LG 1720P ?  

21 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα ερχόμουν αλλά είμαι Καλαμάτα...

Τελικά η 1920p κάνει ghosting στα παιχνίδια και τις ταινίες?

Αν όχι θα την χτυπήσω 450+ΦΠΑ (δηλαδή +100 απο την 1915) δίότι μου αρέσει πολύ το design της. Αν όμως εχει ghosting τότε πάω για 1720p ή 1915.

Πάντως τα παιδιά μου έπαιζαν σε nec 1711 που έχει 25ms και ήταν ΟΚ...

Σκέφτομαι την 19" διότι σε 17" crt δουλεύω 1024χ768. Αρα σε 1280χ1024 σε 17" tft θα τα βλέπω όλα μικρά (καθότι λίγο στραβός). Ενώ σε 19" tft 1280χ1024 θα βλέπω περίπου στο μέγεθος που βλέπω τώρα. Δίκιο δεν έχω???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Kοιτα, εξαρταται και το ποσο ''ευαισθητα'' ειναι τα ματια σου.

Eνα ανεπαισθητο ghosting στα γρηγορα fps το εχει αλλα και παλι

οχι σε τετοιο βαθμο που να θεωρηται ενοχλητικο και μονο

σε σκηνες με χαμηλο φωτισμο.

Μη ξεχναμε οτι εχει 25ms πανελ.

Απο εκει και περα εχει και τα + της,οπως πολυ καλες γωνιες θεασης,

πολυ καλα χρωματα και φωτενοτητα,dvi,usb hub (χρησιμο),και γενικοτερα αψογη ποιοτητα εικονας τοσο σε εφαρμογες γραφειου,οσο και σε παιχνιδια-ταινιες,

με μονη παραφωνια το μικρο για τα δικα μου δεδομενα ghosting.

Aλλωστε τα fps δεν ειναι και τα καλυτερα μου,καθως προτιμω rpg-rts,

οπου εκει δινει ρεστα:T:

Σχετικα με την αναλυση και 10 μετρα μακρυα να καθεσαι θα νομιζεις οτι

βρισκεσαι στο 1 μετρο.Αραζω στο καναπε και βλεπω ταινιες ανετοτατα.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Σκέφτομαι την 19" διότι σε 17" crt δουλεύω 1024χ768. Αρα σε 1280χ1024 σε 17" tft θα τα βλέπω όλα μικρά (καθότι λίγο στραβός).Ενώ σε 19" tft 1280χ1024 θα βλέπω περίπου στο μέγεθος που βλέπω τώρα. Δίκιο δεν έχω???

Μην τρελένεσαι...

Μέρα με τη νύχτα είναι οι 17" σε CRT και σε TFT...

Εγώ 17" είχα και 17" έχω, αλλά μόνο που τώρα βλέπω άνετα...

Μέτρησα καθαρή οθόνη διαφορά στη διαγώνιο και η EIZO F520 (17" CRT) με την LG L1730S (17" TFT) έχουν 3cm και κάτι ψιλά διαφορά...

Απ'ότι καταλαβαίνεις είναι διαφορά μεγάλη...

Και όσο για την ανάλυση (εγώ δεν δόξα το Θεό δεν έχω πρόβλημα με τα μάτια μου) είχα 1280x1024 στην CRT και έβλεπα, αυτό έχω και στην TFT και βλέπω από μακριά κιόλας...

Και στο κάτω κάτω ποιος σε υποχρεώνει να κρατήσεις την ανάλυση 1280x1024;

Κάν'την 1024x768 αμα σε δυσκολεύει...

Υ.Γ.: ΔΕΝ το λέω για να πάρεις 17", απλά σε βλέπω οτι θες μεγάλη οθόνη και λέω:

19" είναι για να κάθεσαι να βλέπεις ταινίες από τα 6μέτρα...

Είναι τηλεόραση...

Αν θες την οθόνη πιο πολύ για να δουλεύεις στο γραφείο σου, από κοντά, καλύτερα πάρε 17" και για να εξοικονομήσεις χρήματα, και για να έχει 12ms...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 22:15]

έτσι που ακούω τις ανάγκες σου προτείνω σαφώς 19'' και DVI δηλ. 1920P

αν εχεις τα λεφτα για 19αρα δεν το συζητω.......η καλυτερη προταση για μενα:T:

εγω εαν τα ειχα θα πηγαινα σαφως στο 19αρι της 1Χ20Ρ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78

Ναι μαν αλλα που ντη?? Η Αλμαν κοιμαται τον υπνο του δικαιου.ακομη περιμενω την αλλη απ το RMA χωρια που θελω να αγορασω και για μενα....

’λλο η ALMAN άλλο οι κανονικές πωλήσεις....

Νομίζω πάντως ότι υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι γιατι τη γουσταρω τρελα την οθονιτσα κι οσο κοιταω τη CM721F μου που ξεκιναει απο το πισω μερος του γραφειου και φτανει μεχρι 5 ποντους απ τη μυτη μου τρελαινομαι ακομη περισσοτερο.

και η 1980U ειναι πολυ ωραια αλλα υποθετω και με καμμια 200αρα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

H 1920P συμφωνα με την LG εχει υψος περιπου 42.5 cm. Να εχεις υποψιν ομως πως η αντιστοιχη της 1720Ρ (δηλ 12ms,DVI) σε 19'' ειναι η 1980U (νομιζω δεν εισαγεται εδω ακομα) και οχι η 1920Ρ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78

Μακαρι γιατι τη γουσταρω τρελα την οθονιτσα κι οσο κοιταω τη CM721F μου που ξεκιναει απο το πισω μερος του γραφειου και φτανει μεχρι 5 ποντους απ τη μυτη μου

Δεν είναι η οθόνη το πρόβλημά σου φίλε Πινόκιο :p

Αρχική απάντηση από georgeks78

και η 1980U ειναι πολυ ωραια αλλα υποθετω και με καμμια 200αρα παραπανω

Δεν την φέρνουν καν Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

για το ghosting της 1920π (25μς) εχουμε πει πολλες φορες οτι ειναι υποκειμενικο.

προσωπικα με ενοχλει πολυ σε fps η συγκεκριμενη οθονη, εχανα τη μπαλα τελειως σε quake3, οταν πηγα να τη δω σε ενα φιλο. τον ιδιοκτητη της παντως δε τον ενοχλει καθολου, πριν την αγορασει δεν επαιζε φπσ ετσι κι αλλιως οποτε δεν εχει καν μετρο συγκρισης με μια crt. ολα ειναι σχετικα λοιπον, μακαριοι αυτοι που δεν αντιλαμβανονται ghosting...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Χθες, στις 23:19]

H 1920P συμφωνα με την LG εχει υψος περιπου 42.5 cm. Να εχεις υποψιν ομως πως η αντιστοιχη της 1720Ρ (δηλ 12ms,DVI) σε 19'' ειναι η 1980U (νομιζω δεν εισαγεται εδω ακομα) και οχι η 1920Ρ.

Oxι το ύψος οθόνης αλλά το συνολικό ζητάω! Μαζί με τη βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι έγινε τελικά, αγόρασες ?

εγώ έχω πλέον την 1720p και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, ιδίως από την ταχύτητα απόκρισης. μόνο μου παράπονο οι μικρές γωνίες θέασης...

πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου τις έχω ποστάρει εδώ :

http://www.team9.gr/viewtopic.php?p=9409

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα την Sony αλλα την επεστρεψα επειδη ειχε ενα καμενο υποπιξελ και εμφανιζε λιγο ghosting σε παιχνιδια. Τωρα εχω παραγγειλει μια 1720Ρ αλλα δεν την εχω παραλαβει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.