Jump to content



GSkill....άφαντες ρε παιδί μου


outlaw

Recommended Posts

έχεις ακούσει τίποτα συγκεκριμένο για rev2 TCCD? αν μιλάμε για το μέλλον γενικά σίγουρα κάποια στιγμή θα βγουν καλύτερες μνήμες

Αν επιτρέπετε με ποιο σκεπτικό πήρες 3700EΒ αντί για παράδειγμα 3200 rev2 που υποτίθεται έχει ουσιαστικά ίδιες επιδόσεις με gskill, ίδια τσιπάκια TCCD και brainpower.

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις γιατί ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
έχεις ακούσει τίποτα συγκεκριμένο για rev2 TCCD? αν μιλάμε για το μέλλον γενικά σίγουρα κάποια στιγμή θα βγουν καλύτερες μνήμες

Αν επιτρέπετε με ποιο σκεπτικό πήρες 3700EΒ αντί για παράδειγμα 3200 rev2 που υποτίθεται έχει ουσιαστικά ίδιες επιδόσεις με gskill, ίδια τσιπάκια TCCD και brainpower.

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις γιατί ρωτάω..

Φήμες-φήμες-φήμες. Αλήθεια σου λέω. Απλά κάπου το διάβασα σε κάποιο πόστ για συζήτηση που έγινε στο extr.org. Ξέρεις τώρα "παιδιά άκουσα οτι ο john p overclocking killer έμαθε απο την κουνιάδα του μπαρμπα Wu που της το είπε ο....." μπλα μπλα.....οτι θα βγούν TCCDs rev.2 που ακούνε καλά στο ρεύμα. Δεν μου ακούστικε και παράλογο αν αναλογιστείς οτι τα tccd όμορφα ανεβαίνουν (χαλαρώνοντας στην πορεία τα timings) αλλά δεν ακούν στο ρεύμα.

Τις 3500ΕΒ (όχι 3700ΕΒ) τις πήρα διότι είναι 1G (2x512) και τις βρήκα σε σχετικά καλή τιμή (τώρα είμαι με 2x256 BH-6) και με 2.9 που δίνει το Epox περίπου θα 240αρίσουν (3-2-2-11) ενώ με τα ΒΗ είμαι στα 225 (2-2-2-11).

Όσο πήρα τις 3500ΕΒ δεν έπαιρνα 2x512 ούτε με σφαίρες (εκτώς απο τίποτα value ram).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται ακόμα για Gskill

Τελικά ήρθαν μόνο που από τα 210€ έφτασαν 302€... http://www.pc-memory-upgrade.co.uk/memory/ddr-ram-pc3200.asp

η τιμή είναι πολύ κοντά σε PQI 307 Και OCZ plat rev2. 310 οπότε το τοπίο είναι κάπως θολό.

και μάλιστα από ότι είδα τώρα δεν είναι αυτές με 2,5-3-3-7 στα 550 αλλά με 2,5-4-4-8. όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία η διαφορά εκτός από το ότι μάλλον δεν θα πηγαίνουν και πολύ πιο πάνω :confused:

άντε να δούμε θα κάνει κανείς τον κομάντο να τις δοκιμάσει. :068:

Link to comment
Share on other sites

Ε Χριστούγεννα έρχονται, "κάποια λιμάδια θα πέσουν να τις πάρουν" (ξέρετε τώρα....αυτοί που το συξητάνε σε διάφορα forums-λέμε τώρα-και τους τρέξανε τα σάλια) σκεφτήκανε και φέρανε.

Πάντως και οι ADATA pc4800 (ddr600) TCCDs φοράνε. Σε τι timings δεν το βρήκα...(μόνο ενα CAS3 πήρε το μάτι μου)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και οι ADATA pc4800 (ddr600) TCCDs φοράνε. Σε τι timings δεν το βρήκα...(μόνο ενα CAS3 πήρε το μάτι μου)

Οπως και οι 4400...

Στα 4800 ειναι 3-4-4 και στις adata δεν σου εγγυαται το 300αρι σε dual channel λειτουργια αλλα το καθε dimm μονο του οτι θα πιασει 300.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.