Jump to content



GSkill....άφαντες ρε παιδί μου


outlaw

Recommended Posts

στο site της gskill έχει βγάλει τρία Online Μαγαζιά ως αντιπροσώπους ευρώπης. το ένα δεν λειτουργεί τα άλλα είναι ένα βελγικό και ένα ολλανδικό. τις 4400 2,5-3-3-7 τις έχουν 280€. σχετικά καλή τιμή, δεν κοίταξα ακόμα με translator τι γράφουν γιατί δεν έχουν αγγλικές σελίδες ώστε να δω αν στέλνουν σε εξωτερικό.

Ξέχασα να χρησιμοποιήσω μεταφραστή και παιδεύτικα λίγο, παρόλο που ξέρω 152 γλώσσες και διαλέκτους.

Κανένα από τα δύο δεν στέλνει στο Ελλαντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Γιατί δεν στέλνουν Ελλάδα ξέρει κανείς;

Μάλλον δεν ξέρουνε που βρίσκεται στον χάρτη....λολ. Ο verification provider τους πιθανόν να μην έχει πάρε δώσε με την Ελλάδα για επιβεβαίωση κωδικού κάρτας και στοιχείων αποστολής. Μπορεί επίσης να μην έχουν courrier με σύμβαση για αποστολή εδώ. Όπως και να έχει ένα mail σε αυτούς μπορεί να αποβεί πιο ουσιαστικό αφού και εγώ είχα παραγγείλει πράγματα απο την Πορτογαλία ενώ στο stie τους είχαν αποστολή μονο εντώς της χώρας και με ένα-δύο mail κανονίστικε και μου τα στείλανε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βάλεις και τα μεταφοτικά θα έρθει το ίδιο με geil ultrax ή ocz. Και γω σκεφτόμουν για gskill αλλά μάλλον θα πάω για geil. Αυτές οι 2 φοράν το ίδιο pcb;
Δεν έχω ιδέα. Πρόσφατα έπαιξε link με review bench μνημών αναφορικά με την επίδραση του pcb στο oc. Μάλιστα σαν τσιπάκια επιλέχτικαν τα TCCD και νομίζω έπαιζαν και οι GSkill και οι Geil στο review (και Muskin και OCZ και άλλη μια άγνωστη μικρή εταιρία). Δεν το συγκράτησα όμως. Κάνε και εσύ μια έρευνα στο forum και άμα το βρείς πόσταρέ το (αντίστοιχα και εγώ)...

Edit: Το βρήκα....

http://www.legitreviews.com/article.php?aid=53

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια οι gskill εχουν tccd....ωραια?Δεν ειναι αναγκη να παρουμε gskill γιατι κ ολες αυτες εχουν tccd(τελος του ποστ).....ολες αυτες αμα ψαξεται στο xs θα δειτα οτι ανεβαινουν σχεδον ολες απο αυτες αρκετα πολυ....το μονο που πρεπει να κοιταμε λιγακι παραπανω μιας κ κλοκαρουμε ειναι να εχουν pcb brainpower μιας κ ανεβαινουν καλυτερα(περιπου 10MHz)....!Σας παραθετω την λιστα...

TCCD

Adata PC4500 Vitesta

Adata PC4800 Vitesta

Apacer PC4000

Centon Advanced DDR

Corsair PC3200XL

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.1 2-3-3-6-1T

Geil UltraX pc3200 ~ Brainpower PCB

Gskill PC4400 (various) ~ Brainpower PCB

Kingston HyperX PC 3200ULK2

Mushkin PC3200 Rev.2

OCZ PC3200 Rev.2 ~ Brainpower PCB

OCZ PC3700 Platinum EL

Patriot Extreme Performance PDC5123200+XBLK ~ Brainpower PCB

PQI 3200 Turbo 2-2-2-5 ~ Brainpower PCB

Samsung PC4000 CL3

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ απο excaliber τις στελει ελλαδα μονο μετα απο καταθεση σε τραπεζα αλλα βγαινει τελικη περιπου 360+ ευρω.....επιβαιβεωνω 1000%,αλλα δυστηχως εσβησα το mail που μου στειλανε....!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου...αλλά...με τις GSkill έπαιζε να πάρεις 2x512 με 210€ τελική. Γι αυτό έγινε όλη αυτή η συζήτηση αφού ήταν με διαφορά οι φθινότερες. Τώρα το που κατέληξαν (γκουχ γκουχ.....350+€) είναι άλλου παππά ευαγγέλιο και δυστυχώς απέδειξε οτι στο Ελλάντα προσφορές δεν υπάρχουν (αν δεν ήτανε απάτη βέβαια). Τώρα όπως λές πολύ σωστά ψάχνουμε και για άλλες με TCCD....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτο για το 210 τελικη.....δυστηχως κ εγω απο τοτε περιμενω εκεινη την κωλογραμματεα του κυριου WU να απαντησει,αλλα τιποτα....!Για τις pc3200ocz rev2 εχω δει κατι 300+ κ τρελαινομαι....!

ΥΓ.....βλεπω αυτο το θρεντ μεσα στην καρδια σου το εχεις...! ;-p

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια οι gskill εχουν tccd....ωραια?Δεν ειναι αναγκη να παρουμε gskill γιατι κ ολες αυτες εχουν tccd(τελος του ποστ).....ολες αυτες αμα ψαξεται στο xs θα δειτα οτι ανεβαινουν σχεδον ολες απο αυτες αρκετα πολυ....το μονο που πρεπει να κοιταμε λιγακι παραπανω μιας κ κλοκαρουμε ειναι να εχουν pcb brainpower μιας κ ανεβαινουν καλυτερα(περιπου 10MHz)....!Σας παραθετω την λιστα...

TCCD

Adata PC4500 Vitesta

Adata PC4800 Vitesta

Apacer PC4000

Centon Advanced DDR

Corsair PC3200XL

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.1 2-3-3-6-1T

Geil UltraX pc3200 ~ Brainpower PCB

Gskill PC4400 (various) ~ Brainpower PCB

Kingston HyperX PC 3200ULK2

Mushkin PC3200 Rev.2

OCZ PC3200 Rev.2 ~ Brainpower PCB

OCZ PC3700 Platinum EL

Patriot Extreme Performance PDC5123200+XBLK ~ Brainpower PCB

PQI 3200 Turbo 2-2-2-5 ~ Brainpower PCB

Samsung PC4000 CL3

αν και προσφατα μπήκα στο χορό για Tccd από το σχετικό ψάξιμο που έκανα στα τυπικά χαρακτηριστικά οι Gskill είναι καλύτερες ανεξάρτητα και από την τιμή. τώρα στην πράξη τι ισχύει μάλλον δεν μπορείς να είσαι βέβαιος γιατί δεν έχουν δοκιμαστεί.

οι Adata θεωρούνται σε γενικές γραμμές value πακέτο για overclockers με μέτριες επιδόσεις και έχουν πρόβλημα με dual channel και για αυτό δεν πωλού νται σε ζευγάρια.

οι ocz 3700 platinum έιναι πανάκριβες.

Για τις υπόλοιπες 3200 μου φαίνεται πολύ ρίσκο να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία για μνήμες που είναι πιστοποιημένες μόνο για 400 mhz. όσο καλό να είναι το τσιπάκι και το pcb είναι πολύ ρίσκο , άσε που όπως λέγεται στα forum του εξωτερικού δεν έχεις κέρδος με μεγάλες τάσεις στις TCCD. από την άλλη βέβαια αυτό είναι και θετικό γιατί το chip θα σου δείξει το μέγιστο των δυνατοτήτων του με λογικά ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις υπόλοιπες 3200 μου φαίνεται πολύ ρίσκο να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία για μνήμες που είναι πιστοποιημένες μόνο για 400 mhz.

εχεις δει τις 3200 οταν 300αριζουν????Κ ομως τ κανουν.....

όσο καλό να είναι το τσιπάκι και το pcb είναι πολύ ρίσκο .

Μπα δεν νομιζω....γιατι λες οτι ειναι ρισκο....τυποποιημενα ειναι αυτα....

, άσε που όπως λέγεται στα forum του εξωτερικού δεν έχεις κέρδος με μεγάλες τάσεις στις TCCD. από την άλλη βέβαια αυτό είναι και θετικό γιατί το chip θα σου δείξει το μέγιστο των δυνατοτήτων του με λογικά ρεύματα.

Μα αυτο ειναι το χαρακτηριστικο αυτων των μνημων....οτι με 2.6-2.8 ποιανεις το μεγιστο με καλα timmings....αντιθετα με bh-5 k EB που χρειαζονται αρκετο ρευματακι παραπανω για να ανεβουν επιθυμητα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρήκα και ένα γερμανικό μαγαζί που τις έχει http://www.mips-computer.de/ . ο μεταφραστής δεν βγάζει σχεδόν καθόλου νόημα. αν ξέρει κανέις γερμανικά ας πει τι γίνεται.

πάντως άρχισε να με κουράζει αυτή η ιστορία και μάλλον θα καταλήξω στις

adata 4500 ή ocz platinum Rev. 2. .

Για την adata με φοβίζει το dual channel και για τις ocz η χαμηλή πιστοποιημένη ταχύτητα. δεν είμαι σίγουρος ακόμα

Link to comment
Share on other sites

OCZ EL Platinum 4200 (Λογικα θα ειναι κατιτις ακριβοτερες απο τις 3700 EL Platinum που εχουν 360 στο pc-memory-upgr.!!

Τα καλυτερα TCCD.... Ακουνε και στο ρευμα...

Παντως ακουγεται οτι ετοιμαζονται και νεα Hynix chips που θα ακουνε στο ρευμα!

Λεφτα να εχουμε να ξοδευουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για gskill με βλεπω...

Τόσο καιρό που το συζητάμε, έπρεπε να τις είχαμε ήδη, να τις είχαμε κάψει, να τις είχαμε 300αρίσει και να μασταν ευχρηστιμένοι. Αντιθέτως όλο γι αυτές μιλάμε και πουθενά. Εγώ εγκατέλειψα και πήρα OCZ 3500EB να τελειώνω. Φιλική συμβουλή (αν και είμαι αντίθετος τέτοιας συλλογιστικής, στην προκειμένη περίπτωση όμως επιβάλλετε).....υπομονή παιδιά. Φαντάσου να τις πάρεις τώρα (άμα τις βρείς) και σε κανα μήνα να φέρει του μπαρμπα pc οι αναβαθμίσεις τίποτα OCZ με rev2 TCCDs που να ακούνε τα 3.2-3.3v....θα τραβάνε όλοι τις κ@λότριχές τους ομαδικώς. Θα είναι αμαρτία να έχεις κάνει αγόνα δρόμου να βρείς τις GSkill και μετά να δώ ποστ σου ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ και να τις σφάζεις αφού δεν θα λένε μία....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.