Jump to content


Polo 735 Και προβλημα στις Temps...


soler1442169065

Recommended Posts

Λοιπον...καταρχας Σπερεςςς....

Πηρα την πολο 735....της ττ...

Ειναι ολλη χαλκος...και με αρκετα καλο φανακι για οσους δεν την ξερουν...

Τεσπα την πεταξα πανω στον p.4 της υπογραφης...

Και βαραγε κατι τρελα 50αρια idle....

1. Την παστα as 5 την ειχα βαλει μια χαρα σιγουρα...δεν ειναι και η πρωτη φορα ετσι κιαλιος.. :028:

2.Η ψηκτρα παταγε σωστα...Και αυτο σιγουρα...

3. Το φανακι λειτουργουσε κανονικοτατα...stade... :035:

Για δωστε μου μια λογικη εξιγηση για ολα αυτα...

Για οσους εχουν πολο 735...θα ξερουν πως απο κατω η ψυκτρα...δλδ το μερος που παταει πανω στη cpu δεν ειναι οσο στις ψυκτρες της ιντελ πχ...αλλα αρκετα μικροτερος...(βλεπε photo..)

Το θεμα ειναι οτι η ψυκτρα μπενει μονο οριζοντια οπως κοιταμε το socket..

Καθως πιανετε απο αυτο...και δεν υπαρχει τροπος να μπει καθετα οπως οι αλλες ψυκτρες...

Μηπως παιζεται τπτ με αυτο???και δεν παταει ολοκληρο πανω στην cpu???

Η μηπως παιζει τπτ με κανα αισθητηρα...και μολις η ψυκτρα μπενει οριζοντια βλεπει αλλες θερμοκρασιες...

Να πω επισης οτι πριν ειχα μια ψυκτρα ακασα..αλουμινενια και ειχα σχετικα καλες θερμοκρασιες...μεχρι 42φουλ...

Για δωστε τα φωτα σας μπας και βρουμε την ακρη...

post-17-1442173785,8223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραμα βαλε μια τη stock και μετα την αλλη και ακουμπα τες με το χερι σου και δες τη διαφορα! Θα καταλαβεις αν ειναι σωστες οι θερμοκρασιες... Με τις ιδιες ρυθμισεις στο bios εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω P4,αλλα Athlon,δοκιμασε να την κανεις lapping,εχω την ιδια ψηκτρα και παρατηρησα οτι φαγωδηκε πρωτα στις ακρες και μετα στο μεσον.ισως αυτο ειναι που εχεις προβλημα,o P4 εχει μεγαλυτερη επιφανεια και ισως κανει λιγοτερη αμεση επαφη με τo heat speader που εχει ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

το ανεφερα αυτο γιατι αν πραγματι εχει εστω και ελαχιστο κενο στο κεντρο τοτε μαζευεται η AS εκει.σε ελαχιστες ποσοτητες κανει καλη δουλεια,αλλιως αν γινεται αυτο που σου ειπα,τοτε πιο πολυ "δουλευει" σαν μονωση.παρολο το heat speader της intel,η πιο αμεση επαφη του πυρηνα ειναι στο κεντρο.γι αυτο η stock ψυκτρα εχει εκτος απο την μαυρη "τσιχλα" εχει και ενα φυλλο απο αλουμινιο,ετσι ωστε με την πιεση να ελαχιστοποιει τις ατελειες στην ψυκτρα.αλλιως το πιο απλο ειναι για καποιο λογο να μην παταει καλα η polo.ελπιζω να βοηθησα με την αποψη μου.αν και σε ζαλισα μαλλον με τις εκθεσεις που γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.