Jump to content



DVDRW και IDE Controller. Απορίες.


volanis1980

Recommended Posts

Μια φίλη σκέφτεται να αγοράσει ένα DVD Recorder. Στον υπολογιστή έχει ήδη ένα DVDRom και ένα CDRW τα οποία δε θέλει να αποχωριστεί. Τι προτείνετε ως καλύτερη λύση;

1. Αγορά ενός PCI IDE Controller για τοποθέτηση του DVDRW; Αν ναι ποιον προτείνετε; Υπόψιν ότι το κόστος δεν πρέπει να είναι υψηλό.

2. Σύνδεση της μίας από τις 3 συσκευές στο ίδιο κανάλι με το σκληρό δίσκο; Η λύση αυτή είναι προτιμότερη λόγω μηδενικού κόστους αλλά δε γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει στην ταχύτητα του HD. Αν οι επιπτώσεις δεν είναι δραματικές, ποια από τις 3 συσκευές λέτε να συνδεθεί μαζί με το σκληρό;

Link to comment
Share on other sites

Apotsi: Προς το παρόν έχει ένα Ρ3 800ΜΗz, σε 2-3 μήνες θα πάει σε Α64. Το DVDRW χρειάζεται τώρα, οπότε μένουμε στα IDE.

varelasj: Δε θέλει να πάρει, απλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει η τοποθέτηση μιας άλλης συσκευής μαζί με το σκληρό. Αν είναι να τον γονατίζει τότε δεν πρέπει να σκεφτεί τη λύση του controller;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει σε μενα κατι τετοιο! Νομιζω πως ειναι θεμα καλωδιου! Πχ οταν επαιρνα καμια καλωδιοταινια απο πλαισιο τους ελεγα οτι ειναι για σκληρο οποτε να μη μου δωσουν τη μουφα (ATA 33) και να μου δωσουν απο 100 και πανω (μεχρι 133 δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο πρέπει να είναι 80-pin οπότε να υποθέσω πως δε θα έχει πρόβλημα; Από ένα γρήγορο search στο internet διάβασα πως υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο HD τη στιγμή που λειτουργεί η δεύτερη συσκευή. Οπότε λέω να τοποθετηθεί το DVDRom μαζί με το σκληρό ώστε να μη χάνει σε ταχύτητα κατά την εγγραφή CD ή DVD. Έτσι η μόνη καθυστέρηση που μπορώ να σκεφτώ θα συμβαίνει κατα το DVD Ripping, κάτι που δε θεωρώ πολύ σημαντικό. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις! Τελικά θα πάρει μόνο το DVDRW και... βλεπουμε! Κάτι τελευταίο: Πιστεύετε πως ο αργός επεξεργαστής ενδέχεται να καθυστερεί την εγγραφή DVD; Δεν έχω εμπειρία από DVDRW, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά όταν η ταινία είναι μεγαλύτερη από 4,7GB χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα (π.χ. DVD Shrink) για συμπίεση και ταυτόχρονα το Nero για εγγραφή. Έχει κάποιος εμπειρία με παλιό επεξεργαστή ( <1GHz ) για να ξέρω τι γίνεται με τις ταχύτητες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.