Jump to content



16x DVD+-RW Double Layer DVD Writer Comparison Guide


lefterhs

Recommended Posts

Μόνο ένα ασφαλές συμπέρασμα βγαίνει από το τεστ αυτό. Οτι δε μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπερασματα για τα drives.

Η αστάθεια χαρακτηρίζει την απόδοσή τους αφού κανένα δεν είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σε όλους τους τομείς. Το NEC ας πούμε είναι απογοητευτικό σε 16χ +R αλλά γράφει σε μεγαλύτερες ταχύτητες τα -R. Το Lite-On έχει κάποια θετικά στοιχεία όπως την πιο γρήγορη εγγραφή σε 16χ +R αλλά γενικά μένει πίσω. Το Pioneer φαίνεται πλήρες αλλά έχει ελλιπή συμβατότητα DL 4x και υπερβολικά υψηλή χρήση CPU. To LG πάλι αν και το πιο πλήρες θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Θα μπορούσε να έχει υψηλότερες ονομαστικές ταχύτητες αλλά και πάλι θα αποτελούσε την επιλογή μου αφού διαθέτει την υψηλότερη ικανότητα αναγνωσης δίσκων, αθόρυβη λειτουργία, DVD-RAM και τα χαμηλότερα seek times.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκριτικο αυτο review ειναι πολυ επιφανειακο και ασχολειται μονο με χρονικες επιδοσεις που για τους περισσοτερους απο εμας δεν ειναι αποφασιστικης σημασιας. Ακομα και τα DVD test (που δεν ασχολουνται καθολου με την ποιοτητα εγγραφης) αλλα με το media compatability δεν αναφερουν καν ποια ηταν τα media τα οποια χρησιμοποιηθηκαν παρα μονο σχετικα "αυθαιρετα" αναφερει τον χαρακτηρισμο High - average etc. Tα seek times etc ειναι μεν σημαντικα αλλα τουλαχιστον για μενα οχι απιοφασιστικης σημασιας. Το cpu usage ειναι πολλες φορες πλασματικο και στιγμιαια μπορει να παρει υωηλες τιμες, δεν ξεπερνα υπο ΚΣ το 7-8% σε κανενα drive και σε καμια ταχυτητα αν το DMA ειναι ενεργοποιημενο.

Γενικα δε θα αφιερωνα ιδιαιτερο χρονο στο συγκεκριμενο αρθρο,ουτε θα βασιζομουν σε αυτο για καποια μελλοντικη αγορα μου.

Link to comment
Share on other sites

ήταν χρήσιμο για αυτούς που έχουν ήδη DVDR έστω και 4Χ , και έδειξε κατά τη γνώμη μου ότι δεν αξίζει ακόμα να αλλάξουν μοντέλο, δεν υπάρχουν media και οι συσκευές έχουν ακόμα ένα μικρό περιθώριο βελτίωσης και προσθήκης νέων χαρακτηριστικών.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ακομα δεν εχει ωριμασει η αγορα των dvdr σκεφτομουν να αλλαξω το recorder της υπογραφης με το pioneer 108 αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο???

Παντως οι τιμες παιρνουν την κατιουσα. Φιλος μου πηρε το 108 99ευρω απο Πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

ήταν χρήσιμο για αυτούς που έχουν ήδη DVDR έστω και 4Χ , και έδειξε κατά τη γνώμη μου ότι δεν αξίζει ακόμα να αλλάξουν μοντέλο, δεν υπάρχουν media και οι συσκευές έχουν ακόμα ένα μικρό περιθώριο βελτίωσης και προσθήκης νέων χαρακτηριστικών.
Εχεις δικιο :)

Αν ειχα υπομονη θα περιμενα τις ταχυτητες επανεγραψιμων και DL media να πανε 8χ προτου προβω στην αγορα νεου οδηγου

Link to comment
Share on other sites

Το NEC ας πούμε είναι απογοητευτικό σε 16χ +R αλλά γράφει σε μεγαλύτερες ταχύτητες τα -R.

Να πω και την προσωπικη μου εμπειρια. Προσφατα αγορασα το NEC. Τα μονα δισκακια που εχω δοκιμασει εως τωρα ειναι χυμα ΤΥ +R & -R x4 τα οποια τα γραφει αψογα σε 9:30 λεπτα.

Καλη βελτιωση σε συγκριση με το DRU500a που ειχα και τα εγραφε σε μιση ωρα και "εγινε" ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εκλεκτικο με την παροδο του χρονου (μονο αυτα εγραφε πλεον).

Για οσους τους ενδιαφερει οριστε τα recommended DVD media για το 3500 απο την NEC.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την προσωπικη μου εμπειρια. Προσφατα αγορασα το NEC. Τα μονα δισκακια που εχω δοκιμασει εως τωρα ειναι χυμα ΤΥ +R & -R x4 τα οποια τα γραφει αψογα σε 9:30 λεπτα.

Καλη βελτιωση σε συγκριση με το DRU500a που ειχα και τα εγραφε σε μιση ωρα και "εγινε" ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εκλεκτικο με την παροδο του χρονου (μονο αυτα εγραφε πλεον).

Για οσους τους ενδιαφερει οριστε τα recommended DVD media για το 3500 απο την NEC.

εχω και εγω το σονυ 500α και σκεφτομουνα να παρω ενα 16χ σιγουρα απο 16 λεπτα δεν θα επεφτα στα 4 (4χ - 16λεπτα, 16χ - 4λεπτα) αλλα και 9¨30 λεπτα ειναι αρκετα καλη βελτιωση αλλα οχι αρκετη

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την προσωπικη μου εμπειρια. Προσφατα αγορασα το NEC. Τα μονα δισκακια που εχω δοκιμασει εως τωρα ειναι χυμα ΤΥ +R & -R x4 τα οποια τα γραφει αψογα σε 9:30 λεπτα.

Καλη βελτιωση σε συγκριση με το DRU500a που ειχα και τα εγραφε σε μιση ωρα και "εγινε" ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εκλεκτικο με την παροδο του χρονου (μονο αυτα εγραφε πλεον).

Για οσους τους ενδιαφερει οριστε τα recommended DVD media για το 3500 απο την NEC.

Μα 9:30 λεπτά είναι ταχύτητα 8χ. Στο συγκεκριμένο drive δε μας ενδιαφέρει ταχύτητα που καλύπτεται από το 2500. Το θέμα είναι στα 16χ το κάνει. Όταν το LG γράφει σε 7 λεπτά και το Lite-on σε κάτι λιγότερο από 7 λεπτά, το θέμα είναι σε πόση ώρα γράφει και το NEC σε δισκάκι 16x.

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε πριν μια εβδομαδα να παραγγειλω ενα DVD-RW και εψαξα ολα απο τα παραπανω μοντελα (καθως και το νεο plextor PX - 716).

και την ιδιαιτεροτητα του καθενος, ειχα φτιαξει μια λιστα , διστυχος δεν ειναι πια διαθεσημη...

Με μετρο συγκρισης την τιμη , νικητης βγηκε το NEC , πολυ φθηνο , οχι μονο το bulk καθως και το retail.

Tωρα σαν μετρο συγκρισης αποδοσης βγηκε το Plextor με κυριο προταιρημα την 8χ εγγραφη σε DL

Link to comment
Share on other sites

Nα συμφωνήσω και εγώ ότι το review αυτό ειναι πολυ επιφανειακο και ίσως και μεροληπτικό...

Για να αναφέρω απλώς μερικά σημεία...

Δεν ασχολήθηκαν καθολου με την ποιοτητα εγγραφης.

Δεν ανέφεραν τι δισκάκια χρησιμοποιήθηκαν και τι απόδοση/ποιότητα είχαν.

Δεν δοκίμασαν διαφορετικά firmware (ειδικά για NEC και riplock)

Έδωσε μεγάλη σημασία στο dvd-ram, που δεν την αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασαν διαφορετικά firmware (ειδικά για NEC και riplock)
Σε επισημο review δε χρησιμοποιεις ανεπισημα fw εξ ορισμου - ουτε εγω θα το εκανα
Έδωσε μεγάλη σημασία στο dvd-ram, που δεν την αξίζει.
Αυτο εξαρταται απο τις προσωπικες προτιμησεις καθενος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω το plextor 708 και σκεφτόμουνα να αλλάξω. Διάβασα κάποιες αρνητικές κριτικές για το 716.. :(

Ωστόσο επειδή κάνω την δουλειά μου ακόμα.. .λέω να περιμένα να κυκλοφορήσει .. να δω τι παίζεται με το συγκεκριμένο και μετά βλέπω. H άλλη λύση είναι το nec 3500 το οποίο πρέπει να είναι πολύ καλο..

Σχετικά με το DL πόση ώρα θέλει θεωρητικά για ενα δισκάκι 8.5gb με 4χ για να το γράψει???

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν !

διαβαζοντας αυτο το pdf για τα recommended media for 3500 προσεξα αυτο που λεει για τα ΤΥ 4χ

τα rev1 γραφονται σε 8χ, αλλα τα rev0 δηλ τα φτηνα που παιρνουμε, max 4x λεει !!!

ετσι ειναι? ρε παιδια, σε 8χ δεν τα γραφετε και αυτα?

για πειτε τι drive εχετε ο καθενας και ποσο τα γραφετε.

post-11-1442173828,6348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν !

διαβαζοντας αυτο το pdf για τα recommended media for 3500 προσεξα αυτο που λεει για τα ΤΥ 4χ

τα rev1 γραφονται σε 8χ, αλλα τα rev0 δηλ τα φτηνα που παιρνουμε, max 4x λεει !!!

ετσι ειναι? ρε παιδια, σε 8χ δεν τα γραφετε και αυτα?

για πειτε τι drive εχετε ο καθενας και ποσο τα γραφετε.

Eγώ με το Plextor 708 τα γράφω σε 4x, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί δεν βιάζομαι, οπότε τα αφήνω με την ονομαστική τους ταχύτητα... :028:

Link to comment
Share on other sites

βρε δε μας νοιαζει ποσο βιαζεσαι ή οχι! :003:

αν σου δινει επιλογη 8χ το drive σου μας νοιαζει

και βεβαια να επιβεβαιωσεις με το DVD Identifier για το τι rev ειναι το δισκακι :040:

ΥΓ δεν περιμενα να σε δω παλι εδω τοσο συντομα και μαλιστα τετοιες αγριες ωρες!

χαρας στα κουραγια σου :023:

Link to comment
Share on other sites

βρε δε μας νοιαζει ποσο βιαζεσαι ή οχι! :003:

αν σου δινει επιλογη 8χ το drive σου μας νοιαζει

και βεβαια να επιβεβαιωσεις με το DVD Identifier για το τι rev ειναι το δισκακι :040:

ΥΓ δεν περιμενα να σε δω παλι εδω τοσο συντομα και μαλιστα τετοιες αγριες ωρες!

χαρας στα κουραγια σου :023:

:040: χμμμμ... δεν κατάλαβα καλά....

Επιλογή για 8x μου δίνει και το Νero και το DVDShrink. Το DVD Identifier δεν το έχω αυτή την στιγμή. Τα δισκάκια πάντως είναι από τα "φτηνά" και τα πήρα στην ομαδική του Ιουλίου.

Όσο για το ξενύχτι... πιο πολύ κοιμάμαι την ημέρα παρά την νύχτα, με το μωράκι να ξυπνά κάθε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.