Jump to content



Canon PIXMA iP4000 ή Canon i865?


lefterhs

Recommended Posts

Comparison

Εχω βρει τον i865 157 ευρο (nomatica) και τον iP4000 169 ευρο (pixmania).

O iP4000 ειναι πιο γρηγορος και υποστηριζει by default two-sided printing, ενω στο 865 ειναι optional.

Eχει κανεις καποιον απο τους δυο να μου πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

πηρα τον ip 4000 πριν απο 3 μερες ο εκτυπωτης ειναι απιθανος (και σχεδιαστικα φοβερος ) αρκετα αθορυβος οσο για photos δωστου ποιοτικες φωτογραφιες και θα μεινεις με το σαγονι στο πατωμα (νομιζω ειναι καλυτερες απο του φωτογραφειου)...εγω παντως εχω μεινει εντυπωσιασμενος...και τον προτινω με τα χιλια....αρκει μονο να εχει διαρκεια και να μην παρουσιασει κανενα προβλημα...αυτα....

Link to comment
Share on other sites

πηρα τον ip 4000 πριν απο 3 μερες ο εκτυπωτης ειναι απιθανος (και σχεδιαστικα φοβερος ) αρκετα αθορυβος οσο για photos δωστου ποιοτικες φωτογραφιες και θα μεινεις με το σαγονι στο πατωμα (νομιζω ειναι καλυτερες απο του φωτογραφειου)...εγω παντως εχω μεινει εντυπωσιασμενος...και τον προτινω με τα χιλια....αρκει μονο να εχει διαρκεια και να μην παρουσιασει κανενα προβλημα...αυτα....

Μπορεις να μου πεις ποσο και απο που τον αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον Ι865 και ειναι καταπληκτικος. Ενας απο τους βασικους λογους που τον πηρα ηταν η απευθειας εκτυπωση σε cd/dvd. Δεν ξερω αν το αλλο μοντελο το υποστηριζει , αλλα και οι δυο εκτυπωτες πρεπει να ειναι εξαιρετικοι οποτε αναλογα με τον εξοπλισμο που εχουν και τις αναγκες σου δες ποιο σε εξυπηρετει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο ο,τι καταλαβα ο 4000 ειναι ο αντικαταστατης του 865.

Εχουν περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα (και οι δυο εκτυπωνουν κατευθειαν σε CD) παιρνουν τα ιδια μελανια, αλλα ο 4000 ειναι λιγο πιο γρηγορος και υποστηριζει το two-sided printing που ειναι καλη φαση.

Link to comment
Share on other sites

απο το πλ...σιο το πηρα, 198-199 περιπου με την φαπα. ειχα ρωτησει και e-...op αλλα δεν το εχουν φερει ακομα προχθες που ρωτησα δηλαδις...και δεν μπορουσα να περιμενω ειχα ερωτευτει απο οταν το πρωτοειδα σε καποιο μηνιαιο περιοδικο....απ εξω το σκεφτομουν αλλα ...δεν αντεξα....ειμαι αδυναμος χαρακτηρας τι να κανω ? :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα φιλοι!

Εχω βαλει στο ματι τον pixma 4000, και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει τα λευτα του.

Το εχω βρει στο url]www.pixmania.com στα 145 τελικη και μου φαινεται πολυ καλη τιμη.

Αυτο που με απασχολει ειναι, παιρνει τα μελανια του παλιου i865 που τα βρισκω φτηνα απο ενα e-shop?

Ειναι οικονομικος οσο οι προηγουμενοι σειρα εκτυπωτων? πχ i560 κλπ?

Τελος με την εγγυηση τι γινεται απο την pixmania?

Αυτα και ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω ρε παιδιά ο pixma 4000 έρχεται με καλώδιο usb ή πρέπει να αγοράσω γιατί κάτι τέτοιο διαφαίνεται από τα reviews που διαβάζω και αν ναι τότε τί καλώδιο θέλει?Μήπως είναι σαν αυτό των ψηφιακών ή οι δύο άκρες του είναι ίδιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο εντός της συσκευασίας απ' ότι έχω καταλάβει κι εγώ δεν υπάρχει. Ε, και τι σκας; Άσε να έλθει, δες τι θα χρειαστείς και από καλά χαρτιά και πας μια και καλή στο πλαίσιο και τα παίρνεις.

By the way, σύμφωνα με τους ειδικούς το καλύτερο φωτογραφικό χαρτί για inkjet εκτυπωτές είναι το EPSON Premium Glossy Photo Paper

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω όσους τον έχουν αγοράσει: έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με την εκτύπωση μπρός πίσω γιατί σε μια κριτική που διάβασα ένας τύπος παραπονιόταν ότι συνήθως του τύπωνε άλλα αντί άλλων μπρός πίσω.

Καλώδιο εντός της συσκευασίας απ' ότι έχω καταλάβει κι εγώ δεν υπάρχει. Ε, και τι σκας;

Εντάξει δεν σκάω αλλά δεν είναι σπαστικό να σου έρθει σπίτι και να μην έχει τα απαραίτητα για να τον συνδέσεις?Τι λογική έχουν καμιά φορά οι εταιρείς δεν καταλαβαίνω. :021:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ήρθε από Γερμανία ο PIXMA IP5000 που είχα παραγγείλει. Φυσικά και τον τέσταρα αμέσως. Πρώτες εντυπώσεις:

1) Η μόνη φορά που θα ακούσετε τον εκτυπωτή είναι όταν θα του αλλάζετε τα μελάνια. Μετά τέλος, εκτυπώνει δεν εκτυπώνει το ίδιο είναι: ΑΘΟΡΥΒΟΣ!

2) Εξαιρετικό πακέτο λογισμικού. Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλά διαχειρίζεται πολύ καλά τον εκτυπωτή και είναι πιο ψαγμένο από τα αντίστοιχα της HP.

3) Το design είναι πολύ μουράτο αλλά τα πλαστικά του είναι ελαφρώς κατώτερης ποιότητας από της HP

4) Το πιο σημαντικό: Εκτύπωσα σε μια Α4 χωρίς όρια μια photo σε υψηλή ανάλυση και με το glossy χαρτί της EPSON. Μα την Παναγία, δεν έχω ξαναδεί τόση λεπτομέρεια και τόσο άριστη ποιότητα εκτύπωσης. ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ!!! Μιλάμε για την πλήρη κατάργηση του φωτογραφείου από μέρους μου! Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σας δώσω να κατάλαβετε την εικόνα που αντίκρυσα. Σίγουρα βοήθησε και το χαρτί, δε λέω, αλλά σαν σύνολο η photo είναι ελαφρώς καλύτερη από τα minilabs που έχουν τα εργαστήρια.

Πριν λίγο την είδε κι ένα φιλαράκι μου, γραφίστας, που δουλεύει σε περιοδικό και μου είπε ότι η photo είναι ποιότητας περιοδικού!

5) Εκτυπώνει και απευθείας σε CD / DVD αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα.

Αυτά. "Δεν περιγράφω άλλο" που είπε κι ο Χελάκης...

Link to comment
Share on other sites

Αχ από Γερμανία περιμένω και εγώ τον ΙΡ 4000 και αδημονώ.Με ειδοποιήσανε ότι η παραγγελία είναι έτοιμη από τις 23/12 και θα την πάρει η DHL , 'αντε να έρθει να δούμε έγχρωμη μέρα. Από που τον τσίμπησες δίδυμε?έγώ από www.technikdirekt.dε.....

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ, κι εγώ από κει. Έχω πάρει από καφετιέρες και εκτυπωτές μέχρι... βάσεις τηλεοράσεων! Συνολικό κέρδος μέχρι τώρα...πάνω από 1000 Ευρώ!!!

Κάτι που ίσως να μην ξέρεις:

Το http://www.technikdirekt.de/main/page.xp δεν είναι πανάκεια. Αν θες να βρίσκεις την απολύτως μικρότερη τιμή πήγαινε http://www.geizhals.at/eu/ και προσπάθησε να συνδυάζεις τις πιο χαμηλές τιμές με μαγαζιά που φέρουν πράσινα smile faces. Σημαίνει ότι παίρνεις προιόν σε πολύ καλή τιμή από πολύ αξιόπιστο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.