Jump to content



Τι γνώμη έχετε για τις Gigabyte?


blazetom

Recommended Posts

Είχα την 8KNXP (τη ναυαρχίδα της για P4 FSB800) μέχρι που κάηκε. Στα specs, την ποιότητα, τον εξοπλισμό ήταν μαμάτο mobo, πάντα για την τιμή του. Κάηκε μάλλον από ΔΕΗ, αν και ποτέ δε ξέρεις. Τεσπα μέχρι να καεί (ευτυχώς γρήγορα) μου είχε βγάλει λίγο τη πίστη. Αστάθεια, reboots, μυστήρια συμπεριφορά στα Win2000, καμία περίπτωση να δουλέψουν τα Win98SE. Για o/c ούτε 1Mhz δε τράβαγε.

Εδώ μπορείς να δεις thread σε ξένο forum με 145 !!! σελίδες για το συγκεκριμένο mobo. Ολο προβλήματα ακόμα και μετά από πολλά bios revisions, που και αυτά έρχονται αργά αφού το support της Gigabyte sucks bigtime γενικά. Βέβαια στα μεγάλα forums όλο και κάποιος θα έχει προβλήματα, αλλά τα αντίστοιχα thread για άλλα mobos (πχ. Asus P4C800-E deluxe) έχουν τις μισές και λιγότερες σελίδες.

Τεσπα έβαλα και ένα άλλο πιό απλό mobo της Gigabyte σε φίλο, πάλι για P4. Αυτό ήταν βράχος, όπως λένε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 8KNXP (τη ναυαρχίδα της για P4 FSB800) μέχρι που κάηκε. Στα specs, την ποιότητα, τον εξοπλισμό ήταν μαμάτο mobo, πάντα για την τιμή του. Κάηκε μάλλον από ΔΕΗ, αν και ποτέ δε ξέρεις. Τεσπα μέχρι να καεί (ευτυχώς γρήγορα) μου είχε βγάλει λίγο τη πίστη. Αστάθεια, reboots, μυστήρια συμπεριφορά στα Win2000, καμία περίπτωση να δουλέψουν τα Win98SE. Για o/c ούτε 1Mhz δε τράβαγε.

Εδώ μπορείς να δεις thread σε ξένο forum με 145 !!! σελίδες για το συγκεκριμένο mobo. Ολο προβλήματα ακόμα και μετά από πολλά bios revisions, που και αυτά έρχονται αργά αφού το support της Gigabyte sucks bigtime γενικά. Βέβαια στα μεγάλα forums όλο και κάποιος θα έχει προβλήματα, αλλά τα αντίστοιχα thread για άλλα mobos (πχ. Asus P4C800-E deluxe) έχουν τις μισές και λιγότερες σελίδες.

Τεσπα έβαλα και ένα άλλο πιό απλό mobo της Gigabyte σε φίλο, πάλι για P4. Αυτό ήταν βράχος, όπως λένε τα παιδιά.

Και εγώ έχω την συγκεκριμένη με Win2000, 8 μήνες τώρα. Δεν κάνω καθόλου o/c και είναι σταθερότατη σε όλα.

Δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα... :109:

Link to comment
Share on other sites

Καλή και στο o/c αλλά όχι extreme καταστάσεις. Αρκετά καλές τιμές, πολύ καλός εξοπλισμός, σταθερή και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα συμβατότητας. Η μαγεία δε είναι το dual bios (σώζει ζωές) εν αντιθέσει του κακού σχεδιασμού τις μητρικής….

Link to comment
Share on other sites

gigabyte και εγω.. βραχος η μητρικη!!!

στα πλεονεκτηματα εντασσω κ το οτι δεν ειναι για τρελο ο/c.. παλι καλα γιατι θα το ειχα σκισει το pc..

στα μειονεκτηματα οι εκτος τοπου κ χρονου θερμοκρασιες που μετραει..

το overvoltage και εδω παρον !

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μια φορα την πατησα με Gigabyte κι απο τοτε ουτε καλημερα δε θελω μαζι τους.Δυστυχως, μια φορα αν μου κατσει στραβη με μητρικη καποιας εταιριας, δυσκολα θα αλλαξω γνωμη μετα.

Παρολαυτα συμφωνω κι εγω οτι προκειται για μητρικες με συνηθως πλουσιο εξοπλισμο αλλα και μεγαλη σταθεροτητα σε default καταστασεις.Αλλα μεχρι εκει...

Υ.Γ.Τωρα τελευταια βεβαια διαβαζω οτι πανε καλα γενικοτερα οποτε μην εντυπωσιαστειτε αν καποια στιγμη βρεθω με Gigabyte στα χερια...

Link to comment
Share on other sites

αν θες socket754, πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή τα μοντέλα με το nf3-250...

βάζεις μνήμες που να μην ζητάνε τρελλά volts για να ανέβουν, έναν NC CG, 2T, και ξεπερνάς ANETA τα 270 1:1

αν όμως έχεις τίποτα bh5-6, EB, και τα ρέστα, μνήμες ακριβές και με πολύ γρήγορα timings, που για να ανέβουν ζητάνε πολύ ρεύμα (επικίδυνο? - δεν ξέρω.. ) μπορεί να βρεις και μητρικές με περισσότερο vmem (αν και υπάρχει λύση, αν είσαι λάτρης των mods και την ψάξεις λίγο τη δουλειά)

κατά τα άλλα δεν θα έχεις κανένα απολύτως "πρόβλημα"..

για τα προηγούμενα μοντέλα, μην λεω τα ίδια, τα είπαν οι προηγούμενοι (απλά να τονίσω ότι είναι καλές και για ένα μέσο-normal o/c)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλες εντυπωσεις απο αυτες τις μητρικες.Σταθεροτατες γρηγορες σε default ρυθμισεις και μεσο o/c.H 7n400pro που ειχα πριν μαλιστα ειχε πολυ καλη αποδοση και στο o/c αφου μπορουσα κι ετρεχα τις kingston 225 fsb με 2.8ν σταθεροτατα.

Παντως οι καινουριες με σοκετ 754 απο οτι φαινεται ειναι καλυτερες στο o/c.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.