Jump to content


amd 2500+


madg1442169081

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους παίδες!έχω τον παραπάνω επεξεργαστή και θα ήθελα τις απόψεις σας για o/c.Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη (δοκιμασμένη) ψύκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπορουσες να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια (πχ ξεκλειδωτος ή οχι) για τον επεξεργαστη σου σιγουρα οι κατοχοι AMD θα μπορουσαν να σε βοηθησουν αρκετα.

Οσον αφορα την ψυξη του σου προτεινω να ριξεις μια ματια εδω οπου θα βρεις αρκετες ψυκτρες για ολα τα γουστα (και φυσικα ολα τα πορτοφολια)...

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω και ξεκλειδωτος να ειναι η μητρικη δεν υποστιριζει αλλαγη multiplier.O CPU θα ειναι ξεκλειδωτος αν τον ειχες παρει μεχρι και περσυ τετοιο καιρο αλλιως ειναι κλειδωμενος....

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτά , αλλα ψύκτρα δεν του πρότινε κανεις! Δες απο thermalright την SP-97 ή ακόμα καλύτερα την καινούργια σειρα XP (www.thermalright.com). Πρόκειται για κορυφαίες ψυκτρες αν καπως τσιμπημένες όσον αφορά την τιμή. Παντως απο προσωπική εμπειρία η SP-97 αξιζει τα λεφτά της ,για της αλλες δες κάποιο review. Αν θες να πάρεις και μια γεύση απο τιμές κοίτα στο www.hacshop.gr ή ακόμα καλύτερα πάρτους ενα τηλεφωνάκι!

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά XP (XP-120 και XP-90) είναι μόνο για Κ8 (δεν ξέρω τι ρόλο βαράει η SI-97). Το παιδί έχει SocketA και μάλλιστα GA7VA η οποία, αν δεν κάνω λάθως, δεν έχει τρύπες γύρω απο το socket οπότε άκυρη και η SP-97.

Εάν φίλε μου αποφασίσεις να μείνεις με αυτήν την μητρική και μνήμες τότε και η stock ψύξη σε καλύπτει. Εάν αποφασίσεις να κάνεις oc στην Gigabyte έχε κατα νού οτι το pci/agp δεν κλειδώνουν και όσο ανεβάζεις fsb τόσο θα σου ανεβαίνουν και αυτά ζορίζωντας έτσι οτιδήποτε πατάει σε αυτά (VGA-HDD κτλ.).

Εάν νιόθεις ανασφάλεια με την υπάρχουσα ψύξη πιστεύω οτι μια Tt Volcano 12 extr. θα σε καλύψει επαρκώς. Κοστίζει ~30€.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα την SLK 900 της thermalright ειναι παρα πολυ καλη οχι ομως σαν την SP97 αλλα για να βαλεις επανω την SP97 πρεπει η μητρικη σου να εχει τρυπες και η δικια σου δεν εχει.Γνωμη μου ειναι να παρεις την SLK 900 + DELTA FAN για θορυβο αλλα παρα πολυ καλες θερμοκρασιες ή ENERMAX 90για ησυχια και καλουτσικες τηερμοκρασιες και θερμοαγωγιμη την ARTIC SILVER 5.

Link to comment
Share on other sites

Eαν το stock cooler ειναι αυτο με τη χαλκινη βαση κ αλουμινενια fins ειναι μια χαρα για light overvoltage.

εαν τωρα θες σωνει κ καλα να παρεις αλλη ψυκτρα oι thermateke ειναι μονοδρομος για μενα.

sp97 ή slk900a εαν δεν εχει τρυπες το Mobo.

Link to comment
Share on other sites

LOL μα δεν εχει τρυπες η μητρικη αυτη τι του λετε του παιδιου να δωσει 50Ε και πανω σε μια μητρικη της κακιας ωρας............

Αν θελεις παντως παρε μια φθηνη ψυκτρα στο γαιδαρο δεν παει σελα με τα ζορια ειχα πιασει στη μητρικη αυτη 185 FSB κι ειχα κορυφαια ψυξη στο chipet της.........

Η το καλυτερο που θα κανεις (γνωμη μου παντα) κανε οικονομια τα χρηματα που εχεις σκοπο να ξοδεψεις και παρε κατι καλυτερο (Α64, nForce2 μητρικη) σε τετοια συστηματα δεν αξιζει να δινεις ουτε ενα ευρω........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.