Jump to content



Master ή slave;


mariost

Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα το NEC ND-3500. To σύνδεσα στο secondary ide ως slave και το dvd-rom της Pioneer (16x-40x) ως master. Όποτε ανάβει το led του NEC για να διαβάσει, γράψει ή ακόμα και στο eject ανάβει και το led του σκληρού (αναβοσβήνουν ταυτόχρονα!). Προσοχή, μόνο στο NEC!

Τίς πταίει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ madkiller7 για την γρήγορη απάντηση. Οταν λες "είναι πάνω στο ide" τί εννοείς; Ακόμα και σε dvd ταινίες γίνεται αυτό. Είναι δυνατόν;

Συγχωρήστε με που επιμένω στο θέμα γιατί είναι η πρώτη φορά πού έχω dvd recorder και είμαι εντελώς άσχετος!

Απλά όποτε ανάβει το λαμπάκι του NEC ανάβει και το λαμπάκι του σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

στο ide μπαινουν δισκοι,dvd,cd κλπ.καθε φορα που διαβαζει καποιο απο αυτα αναβει το λαμπακι για τους δισκους,δηλαδη οτι χρησιμοποιει τον ide controller.αφου διαβαζεις και γραφεις δεν εχεις προβλημα με καλωδιο.εγω το εχω slave χωρις προβλημα και γραφω και on the fly(απευθειας).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να τρέχει με το καλώδιο IDE σου. Και εγώ έτσι τα έχω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Κι εγω αυτο υποθετω......

Αν και δεν εχω το συγκεκριμενο DVDRW (εχω το Teac 4X, Plextor ATA66 DVDROM) oπως και να τα συνδεσω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Παντως τα εχω συνδεσει στο ιδιο καναλι κι οχι σε ξεχωριστο προτιμω χωρια οι δισκοι και χωρια τα DVDROM/RW

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.