Jump to content



Αγορά υδρόψυξης;


ChrisXP

Recommended Posts

Λοιπόν την πέμπτη κατεβαίνει ένας θείος μου από αθήνα και θέλω να του πω να μου φέρει κάτι πράγματα και επειδή δεν ξέρω από αθήνα θέλω να μου πέιτε ακριβώς που να πάει και πως να το ζητήσει (αν γίνεται και τιμούλες) σχετικά με υδρόψυξη:

1) Ψυγείο dual fan κάτι τέτοιο.

2) Αντλία έλεγα για Hydor L30 ή κάποια eheim (δεν ξέρω πως γράφεται)

3) 2*120 με λίγα db

4) Λάστιχα μάλλον Tygon

5) Ότι υγρά χρειάζονται (και για να το κάνω μπλέ neon)

6) Βιδάκια, βάσεις για τις μητρικές κ.τ.λ

7) Ότι άλλο χρειάζετε για υδρόψυξη, block θα παραγείλω στον eleven

Όπως καταλάβατε και ξέρετε δεν ξέρω από υδρόψυξη οπότε αν θέλετε μου προτίνετε κάτι άλλο, πάνω απ' όλα οικονομικό. Δεν βάζω ψυγείο απο transit για το θέμα μεγέθους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ: εως Πέμπτη για να προλάβει να τα πάρει μέχρι το σάββατο που κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν έτυχε σήμερα να πέσει μια υδρόψυξη στα χέρια μου (καινούργια)

είναι της Waterchill και την είχε η checkmate αν δεν κάνω λάθος.

Αποτελείται από:

1) Hydor L20

2) block noname αυτός που την είχε μου είπε πως είναι για AMD64 FX κάνει για τον AMD64 3000+ που έχω.

3) Ψυγείο για έναν 120χ120 σαν αυτό που έχει στο hacshop

4) tank που θα φτιάξω

5) σωλήνες tubclair γράφουν αλλά επειδή δεν φτάνουν θα πάρω tygon μάλλον για καμιά βδομάδα είναι καλή;

Ερωτήσεις:

1) από τι αποτελείται το υγρό, ποιά η αναλογία του

2) πως μπορώ να το κάνω neon πράσινο

3) το kit θα μπει σε ιδιοκατασκευή πάνω από το κουτί, υπάρχει πρόβλημα με την διαδρομή (απόσταση),που θα ακολουθεί μήπως δεν αρκεί η αντλία

4) από τι είδα δεν χρειάζονται σφηχτήρες απλώς τοποθετώ στα ρακορ την σωλήνα και κουμπόνω μια ροδέλα που έχει

5) πως μπορώ να το κάνω να ξεκινάει αυτόματα μαζί με το pc, είναι υποχρεωτικό να τροφοδοτώ την αντλία από την μπρίζα

6) κάθε πόσο πρέπει να αλλάζω νερό, σωλήνες κ.τ.λ. και τι άλλο χρειάζετε να προσέξω

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτυχε σήμερα να πέσει μια υδρόψυξη στα χέρια μου (καινούργια)

είναι της Waterchill και την είχε η checkmate αν δεν κάνω λάθος.

Αποτελείται από:

1) Hydor L20

2) block noname αυτός που την είχε μου είπε πως είναι για AMD64 FX κάνει για τον AMD64 3000+ που έχω.

3) Ψυγείο για έναν 120χ120 σαν αυτό που έχει στο hacshop

4) tank που θα φτιάξω

5) σωλήνες tubclair γράφουν αλλά επειδή δεν φτάνουν θα πάρω tygon μάλλον για καμιά βδομάδα είναι καλή;

Ερωτήσεις:

1) από τι αποτελείται το υγρό, ποιά η αναλογία του

2) πως μπορώ να το κάνω neon πράσινο

3) το kit θα μπει σε ιδιοκατασκευή πάνω από το κουτί, υπάρχει πρόβλημα με την διαδρομή (απόσταση),που θα ακολουθεί μήπως δεν αρκεί η αντλία

4) από τι είδα δεν χρειάζονται σφηχτήρες απλώς τοποθετώ στα ρακορ την σωλήνα και κουμπόνω μια ροδέλα που έχει

5) πως μπορώ να το κάνω να ξεκινάει αυτόματα μαζί με το pc, είναι υποχρεωτικό να τροφοδοτώ την αντλία από την μπρίζα

6) κάθε πόσο πρέπει να αλλάζω νερό, σωλήνες κ.τ.λ. και τι άλλο χρειάζετε να προσέξω

Ευχαριστώ.

1) To υγρο αποτελειται απο απεσταγμενο νερο, και αν εχεις parts φτιαγμενα απο διαφορετικο υλικο (πχ αλουμινενιο ψυγειο και χαλκινο block) θα χρειαστει και παραφλου για να μη γινουν διαβρωσεις.

2) Θα βαλεις παραφλου (μπορεις να βρεις στα βενζιναδικα). Εγω σε πρασινο χρωμα εχω βρει, δε ξερω αν υπαρχουν και αλλα. Απο οτι εχω δει και ακουσει, δεν επηρεαζει την θερμοκρασια του νερου αρα μπορεις να βαλεις αρκετο για να δωσει χρωμα στο νερο.

3) Απο οτι καταλαβα το κιτ περιλαμβανει μονο μπλοκ για επεξεργαστη, αρα η l20 ειναι μια χαρα. Προβλημα με το υψος δεν υπαρχει αλλα για να εισαι σιγουρος δες τα specifications της (στο κουτι ή στο site), καπου λεει και μεχρι ποιο υψος μπορει να σηκωσει το νερο.

4) Για ποιο part της υδροψυξης μιλας (οτι εχει ροδελα κλπ)? Εγω παντως σε ολα εχω βαλει σφιχτηρακια και μαλιστα πολυ σφιγμενα γιατι μια διαρροη μπορει να αποβει μοιραια για το hardware του υπολογιστη.

5) Η αντλια θα τροφοδοτειται απαραιτητα απο 220 volt (απο την πριζα δηλαδη). Υπαρχει τροπος να φτιαξεις ενα κυκλωμα που θα κανει την αντλια να ανοιγει και να κλεινει μαζι με τον υπολογιστη, αν και δεν εχει προβλημα να την αφηνεις ανοιχτη ολο το 24ωρο, αυτες οι αντλιες προωριζονται για ενυδρεια κανονικα και αντεχουν χωρις να κλεινουν για μεγαλο χρονικο διαστημα.

6) Νερο να αλλαζεις καθε λιγους μηνες θα ελεγα εγω, σωληνες δε νομιζω να χρειαστει να αλλαξεις αν δε δεις φθορες.

Τι να προσεξεις.. ειναι πολλα πραγματα (λεπτομερειες) που πρεπει να εφαρμοσθουν και δεν ξερω την γνωση σου επανω στο θεμα. Καλυτερα διαβασε κανεναν οδηγο (εχουν φτιαξει καποιοι χρηστες) οπου αναφερονται ολα σχεδον, και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε!:)

Link to comment
Share on other sites

5) σωλήνες tubclair γράφουν αλλά επειδή δεν φτάνουν θα πάρω tygon μάλλον για καμιά βδομάδα είναι καλή;

Τygon δε θα βρεις ευκολα και αν βρεις ειναι ακριβοι... αν ειναι να ψαξεις παντως κοιτα και για clearflex (πολυ καλοι).

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις σας.

Οι ροδέλες που αναφέρω είναι στα ρακορ.

Το tank είναι από ανοξείδωτο χάλυβα και η ψύκτρα εννοειται χάλκου, θα χρειαστω παραφλού;

Τον ανεμηστήρα πως μπορώ να του δώσω ρεύμα ανοιγωντας το pc;

Αν τελικά βάλω και αυτό το ψυγείο και του transit θα έχω πρόβλημα;

Η υδρόψυξη θα είναι πάνω από το κουτί θα κατεβαίνει μια σωλήνα στο pci και θα ξανανεβαινει στον επεξεργαστη.

Με ποια σειρα είναι καλύτερο να το συνδέσω, αντλία>ψυγείο1>cpu>(ψυγείο2)>tank;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις σας.

Οι ροδέλες που αναφέρω είναι στα ρακορ.

Το tank είναι από ανοξείδωτο χάλυβα και η ψύκτρα εννοειται χάλκου, θα χρειαστω παραφλού;

Τον ανεμηστήρα πως μπορώ να του δώσω ρεύμα ανοιγωντας το pc;

Αν τελικά βάλω και αυτό το ψυγείο και του transit θα έχω πρόβλημα;

Η υδρόψυξη θα είναι πάνω από το κουτί θα κατεβαίνει μια σωλήνα στο pci και θα ξανανεβαινει στον επεξεργαστη.

Με ποια σειρα είναι καλύτερο να το συνδέσω, αντλία>ψυγείο1>cpu>(ψυγείο2)>tank;

Aν οι ροδελες λειτουργουν σαν σφιχτηρακια (αυτο καταλαβα εγω) τοτε οκ.

Παραφλου δε θα χρειαστεις αλλα ετσι κι αλλιως θα βαλεις για να προσθεσεις χρωμα στο νερο.

Τον ανεμιστηρα θα τον εχεις συνδεσει στο τροφοδοτικο αρα και θα ανοιγει με το pc.

Ενα ψυγειο βαλε, του transit. Αν βαλεις 2, και μεγαλυτερες απαιτησεις θα εχεις απο την αντλια, και θα απαιτει πολυ χωρο και περισσοτερους ανεμιστηρες, και δε θα σου δωσει και πολλα παραπανω απο θερμοκρασια, το transit ειναι μια χαρα.

Καταλαβα τι θελεις να φτιαξεις, ειχα φτιαξει κι εγω ενα τετοιο κουτι.

Συνδεσε τα αντλια > ψυγειο > cpu > τανκ ετσι ωστε να ψυχεται το νερο αμεσως πριν παει στο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα παιδιά μόλις τελειώσει θα σας το πω.

και μια τελευταία ερώτηση ποιές ειναι οι αναλογίες του υγρου; από τι αποτελειται; υγρό για χρώμα αφου δεν υπάρχει Ελλάδα μήπως έχει κανείς να μου δώσει λιγο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα παιδιά μόλις τελειώσει θα σας το πω.

και μια τελευταία ερώτηση ποιές ειναι οι αναλογίες του υγρου; από τι αποτελειται; υγρό για χρώμα αφου δεν υπάρχει Ελλάδα μήπως έχει κανείς να μου δώσει λιγο;

Ευχαριστώ.

Σου απαντησα σε αυτο.. βαζεις παραφλου ... θα βρεις σε ενα οποιοδηποτε βενζιναδικο.

Σε αναλογια μπορεις να βαλεις αρκετο (εγω εβαλα περισσοτερο απο το μισο μπουκαλι) γιατι οπως σου πα δεν επηρεαζει την θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογια νερου και παραφλου(οχι αραιομενου) που προτεινεται ειναι 10-20%

Απο εκει και πανω μπορει να δημιουργησει προβλημα στην αντλια.

Υπαρχει και ετοιμο παραφλου αραιομενο στα βεζιναδικα που μπορει να μπει αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε μου. Αύριο θα πάω πλαίσιο Θεσσαλονικη να πάρω ανεμιστηράκια και άλλα πραγματάκια, ξέρετε αν έχει neon χρώμα και λάτιχο TYGON. Που ακριβώς είναι το πλαίσιο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.