Jump to content



Είναι σημαντικά τα timings στις μνήμες;


georgedimgd

Recommended Posts

Έχω μια απορία. Θα ήθελα να πάρω 2 μνήμες DDR400 512MB με σκοπό να τις χρησιμοποιήσω σε διάταξη dual channel. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που παίζουν παιχνίδια αλλά πάντοτε μου αρέσει να έχω πολύ καλό σύστημα χωρίς πάντα να έχει ως συνέπεια τη σπατάλη πολλών χρημάτων. Ωστόσο θα ήθελα να μάθω αν αξίζει οι μνήμες μου να είναι 2-2-2-5 σε 1T. Αν πραγματικά παίζουν τόσο πολύ μεγάλο ρόλο τα timings θα πάω τότε να αγοράσω τις Corsair XMS1024-3200XL. Αν όμως όχι θα αγοράσω απλές που απλώς θα τρέχουν σε συχνότητα 400MHz. Ο λόγος που έγραψα αυτό το thread είναι ότι δεν είδα κάποιος άλλος να έχει γράψει κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ πολύ. Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις τα €€€ να παρεις τις corsair με τα 2-2-2-2- τοτε εισαι οκ.

Αν παλι θα τις παρεις χωρις να κανεις oc αλλα απλα να εχεις χαμηλα timings και να παιζεις παιχνιδια...δεν αξιζει.Ειτε 3-3-3-8 βαλεις ειτε 2-2-2-2 στα παιχνιδια ελαχιστες οι διαφορες για τα λεφτα που κοστιζει η διαφορα..;)

edit.

Τα παιχνιδια τα αναφερω σαν παραδειγμα γενικα :001:

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα χαμηλά timmings και επηρεάζουν πολύ τα benchmarks αλλά προσωπικά δε με χαλάνε και μνήμες CL3 αν μπορούν να ανέβουν ψηλά και να γλυτώσω ένα 20-50% από την τιμή κτήσης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Θα ήθελα να πάρω 2 μνήμες DDR400 512MB με σκοπό να τις χρησιμοποιήσω σε διάταξη dual channel. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που παίζουν παιχνίδια αλλά πάντοτε μου αρέσει να έχω πολύ καλό σύστημα χωρίς πάντα να έχει ως συνέπεια τη σπατάλη πολλών χρημάτων. Ωστόσο θα ήθελα να μάθω αν αξίζει οι μνήμες μου να είναι 2-2-2-5 σε 1T. Αν πραγματικά παίζουν τόσο πολύ μεγάλο ρόλο τα timings θα πάω τότε να αγοράσω τις Corsair XMS1024-3200XL. Αν όμως όχι θα αγοράσω απλές που απλώς θα τρέχουν σε συχνότητα 400MHz. Ο λόγος που έγραψα αυτό το thread είναι ότι δεν είδα κάποιος άλλος να έχει γράψει κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ πολύ. Γιώργος

Τα timings δινουν σε επιδοσεις αρκετα, αλλα αν τις θες για να τις δουλεψεις χωρις o/c τοτε δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα... (οπως ειπε και ο cmos)

Βεβαια ψαχτο λιγο παραπανω, βρες συγκριτιτικα (οπως στο οντως πολυ καλο αρθρο που σου ανεφερε ο KTM) και κρινε αναλογως.

Παντως αν τελικα αποφασισεις να πας σε καλες μνημες με 2-2-2-5 timings τοτε δες μηπως βρεις και bh-5/bh-6 (μεταχειρισμενες μονο πλεον) που ειναι και οι καλυτερες για 2-2-2-5 και ψηλα mhz.:)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη σε οικονομικές μνήμες 400άρες όταν βλέπω ότι οι noname 256/400 έχουν CL2.5 και οι κατά 10-15 ευρώ ακριβότερες KINGSTON έχουν CL3 κάτι παθαίνω!!!

e-shop: 512MB DDR400 cl3 => €82.20 τελική.

Πιο φθηνή είναι μόνο no-name με 1-3 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Tα timings ειναι σημαντικα αναλογα αν η εφαρμογη που τρεχεις χρησιμοποιει οχι μονο μνημη αλλα κανει και εντονο switching αυτης.

Oλα αυτα μπορουν να κωδικοποιηθουν ανετα ;) με το RAM Optimizer αλλα και για πιο power users υπαρχει κι ο RAM Extended Optimizer τεσπα ριξε μια ματια εκει στον οδηγο βελτιστοποιησης της μνημης και περιμενε μερικες ημερες μεχρι να βγουν οι εκδοσεις... :077:

Link to comment
Share on other sites

με τα χαμηλά timings έχεις κάποιο κέρδος στην απόδοση γενικά του συστήματος και μεγάλο σε κάποιες εφαρμογές. πχ στο spi με μόνο την αλλαγή σε μνήμες από 3-3-3-11 σε 2-2-2-11 έπεσα από 44 στα 40 αύξηση της απόδοσης ~9% με το ίδιο βέβαια FSB και πολλάπλασιαστή. άρα θα υπάρχουν πολλές εφαρμογές που θα δουν μεγάλη βελτίωση. Ακόμα σχεδόν όλα τα benchmark (πάντα μιλαμε για τα default 200 FSB της μητρικής) είχαν από οριακή ως αξιόλογη βελτίωση.

Τίποτα το εντυπωσιακό όμως και εκεί θα συμφωνήσω με τα παραπάνω ότι πολύ χαμηλά timings χωρίς να τις εκμεταλλευτείς με το ανάλογο overclocking είναι χαμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.