Jump to content



(ογκοχρέωση DSL) Ποσο ειναι πραγματικα το 1Gb/μηνα?


Κοπρίτης

Recommended Posts

Σκεφτομαι να βαλω dsl στο σπιτι της κοπελας μου...

επειδη δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε ογκο download αλλα περισσοτερο

σε ταχυτητα σκεφτηκα μια dsl 384 με οριο ογκοχρεωσης 1gb/μηνα...

(βγαινει μια η αλλη με την ISDN64 που εχει τωρα με τα ΕΠΑΚ και τον Provider..)

αυτο που δεν ξερω ειναι σε τι πραγματικο ογκο αντιστοιχει ενα καθημερινο τριωρο σερφαρισμα ωστε να υπολογισω τι απομενει για καθαρο download...

οσοι εχετε καποιο αντιστοιχο προγραμμα χρησης ή αναλογη εμπειρια για διαφωτιστε με λιγακι...

υπαρχει επεισης καποιο προγραμμα που σε ενημερωνει για την συνολικη μηνιαια κινηση του ογκου των downloads ωστε να παρακολουθεις το προκαθορισμενο οριο?

Link to comment
Share on other sites

Mε καθημερινό ΣΥΝΕΧΕΣ surfing πάω κοντά στα 30 με 40MB/day. ΜΟΝΟ surfing.

Συνολικά κατεύαζω καμία 3αρα Giga/ day.

To καλό είναι 140mb/hour. Eγώ θα σου πω όμως... Ποιός είχε την dsl και δεν την εκμεταλεύτηκε...

Το netlimiter

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χω ψαξει κι εγω λιγο, με διαρκες σερφαρισμα "κατεβαζω" ~6Mb/h κατα μεσο ορο χωρις downloads αρχειων και μαλλον θα προτιμησω καποια flat rate,προκειμενου να ειμαι με τα χρονομετρα ή τα "ογκομετρα" στο χερι... Δεν με πολυαπασχολει το κοστος ομως οπως εσενα ισως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 00:10]

Mε καθημερινό ΣΥΝΕΧΕΣ surfing πάω κοντά στα 30 με 40MB/day. ΜΟΝΟ surfing.

Συνολικά κατεύαζω καμία 3αρα Giga/ day.

To καλό είναι 140mb/hour. Eγώ θα σου πω όμως... Ποιός είχε την dsl και δεν την εκμεταλεύτηκε...

Το netlimiter

εχω ηδη always-on dsl 384 στο σπιτι οποτε τα μεγαλα downloads τα κανω απο εκει

αλλα για την κοπελα μου που δεν ενδιαφερεται ιδιαιτερα για κατεβασμα θα ηθελα κατι πιο οικονομικο...

γιαυτο ρωταω για το συγκεκριμενο προγραμμα χρησης...

Link to comment
Share on other sites

συμφερει 100% ΜΟΝΟ αν δεν ξεπερνας το οριο .... καλυτερα βαλε ΟΤΕ με 9GB που ειναι 9,9ευρω αντι για τα 4.5ευρω των 3GB ωστε να εχεις πιο ασφαλες οριο. Απο κει και περα με το netlimiter μπορεις χαλαρα να βαλεις οριο ωστε να μην το ξεπερνας ... ή απλα να το παρακολουθεις :) ... δικη σου η επιλογη ...

Εστω και στο ελαχιστο να σκεφτει να κατεβαζει καθημερινα 10-20 mp3 θα της βγει ο κουκος αηδονι ... οποτε καλυτερα να επαιρνε συνδρομη χωρις ογκοχρεωση ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [Σήμερα, στις 00:34]

συμφερει 100% ΜΟΝΟ αν δεν ξεπερνας το οριο .... καλυτερα βαλε ΟΤΕ με 9GB που ειναι 9,9ευρω αντι για τα 4.5ευρω των 3GB ωστε να εχεις πιο ασφαλες οριο. Απο κει και περα με το netlimiter μπορεις χαλαρα να βαλεις οριο ωστε να μην το ξεπερνας ... ή απλα να το παρακολουθεις :) ... δικη σου η επιλογη ...

κοπριτη αυτο θα σου προτινα και εγω αλλα να προσεξεις ποσα κατεβαζεις γιατι καθε εξτρα mb θα σε τσουζι πολυ;)

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 00:41]

Θα σου πρότεινα να μείνετε μαζί και να βάλετε μια dsl 1mbit.

και αφτη καλη ιδεα ειναι αλλα πως θα επιζηση γυναικα μαζι μας οταν σε ολονων τα δωματια γυναιτε ενας πανικος:p

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλημερα

Εγω εχω βαλει το πακετο της οτενετ για τα 3 γιγα το μηνα με 384/128 το συγκεκριμενο κομπλε με φπα μου στοιχιζει 70 ευρω και τις περισσοτερες φορες δεν πιανω πανω απο 2 γιγα το μηνα.

Καθημερινα κανω surfing οπωσδηποτε 4-5 ωρες,κατεβαζω μονο προγραμματα και μερικα mp3,και βιντεακια.

Κοιταξε στο www.telecompare.gr και θα δεις οτι ειναι το πιο συμφερον πακετο αυτη τη στιγμη σε 384/128 για περιορισμενο ογκο δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.