Jump to content



Οδηγός δημιουργίας βίντεο flash


maddoctor

Recommended Posts

Με την ευκαιρία της δημιουργίας του flash video για το folding, είπα να φτιάξω και αυτό τον οδηγό πως θα μπορεί ο οποιοδήποτε να φτιάξει κάτι παρόμοιο. Είναι ένας ωραίος τρόπος να πείτε κάτι ή να φτιάξετε μία υπογραφή ή μπορείτε να φτιάξετε μια κάρτα για τα Χριστούγεννα πχ. Για την δουλειά αυτή έχω χρησιμοποιήσει το SWiSH v2.01 ( www.swishzone.com). Είναι ένα ωραίο πρόγραμμα, εύκολο, παραμετροποιήσιμο πολύ.

Ξεκινάμε το πρόγραμμα και βλέπουμε το εξής:

swish01.jpg

Ας πούμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε κάτι απλό. Να μπαίνει μία εικόνα στο πλαίσιο, να εμφανίζεται ένα κείμενο και μετά να εξαφανίζεται. Πάμε λοιπόν…..

Πρώτα κάνουμε κλικ πάνω Τα που υπάρχει στο πάνω μέρος. Εμφανίζεται ένα πλαίσιο με την λέξη Text στο κέντρο. Πάμε τώρα δεξιά και βλέπουμε και εκεί την ίδια λέξη. Δοκιμάστε να γράψετε και θα δείτε ότι εμφανίζεται και στο κέντρο. Αφού γράψουμε ότι θέλουμε, ορίζουμε γραμματοσειρά και μέγεθος και που θέλουμε να είναι το κείμενο μας μέσα στο πλαίσιο μας. Οπότε τώρα θα έχουμε το εξής:

swish02.jpg

Αριστερά βλέπουμε ότι κάτω από το Scene 1 έχει εμφανιστεί το κείμενο που γράψαμε. Ακόμα πάνω από το κεντρικό πλαίσιο έχει εμφανιστεί άλλη μία λωρίδα. Σημειώστε αυτά τα δύο για θα τα χρειαστούμε πιο κάτω, οπότε θα επιστρέψω σε αυτά πιο μετά. Καιρός τώρα να προσθέσουμε την εικόνα μας.

Πατάμε λοιπόν το εικονίδιο που είναι ψηλά, δίπλα από το Τ για να εισάγουμε την νέα εικόνα. Την βάζουμε εκεί που θέλουμε στο κεντρικό πλαίσιο. Την εικόνα αυτή μπορούμε νa την ορίσουμε σαν background. Κάνουμε πάνω της δεξιό κλικ και διαλέγουμε Order – Send to back. Έτσι τώρα έχουμε την εξής εικόνα:

%20Swish02.jpgswish03.jpg

Βλέπουμε τώρα ότι πάνω από το κεντρικό πλαίσιο οι λωρίδες γίνανε τρεις και ακόμα προστέθηκε η εικόνα και αριστερά πάνω από το κείμενο. Καιρός τώρα να δούμε πως θα γίνει η εμφάνιση του κειμένου μας και της εικόνας στο βίντεο που φτιάχνουμε. Διαλέγουμε λοιπόν πρώτα την εικόνα και κάνουμε δεξιό κλικ. Βλέπουμε ότι μας δίνεται να διαλέξουμε μία από τις τρεις επιλογές ( Effect – Event – Action).

swish04.jpg

swish05.jpg

swish06.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγουμε effect και μετά διαλέγουμε το εφέ που θέλουμε να έχουμε κατά την είσοδο της εικόνας. Εγώ διάλεξα Fade in. Διαλέγοντάς το εμφανίζεται το εξής μενού

swish07.jpg

Πατάμε τώρα close. Βλέπουμε ότι η μπάρα επάνω μεγάλωσε στο πλαίσιο που είναι η εικόνα και εμφανίζει το νούμερο 10. Το νούμερο αυτό είναι ο αριθμός των frame που θα καταλαμβάνει το εφέ. Τώρα διαλέγουμε το κείμενο, για να εισάγουμε και σε αυτό ένα εφέ.

swish08.jpg

Βλέπουμε ότι εμφανίστηκε μία μεγάλη μπλε μπάρα στην λωρίδα που είναι το κείμενο. Ας δούμε λοιπόν τώρα τι έχουμε φτιάξει μέχρι στιγμής. Πατάμε λοιπόν το κουμπί που είναι πάνω δεξιά που μοιάζει με play και έχει και κάτι σαν καρέ. Με αυτό βλέπουμε μόνο τη συγκεκριμένη σκηνή. Αφού δούμε τι φτιάξαμε και μας αρέσει, κάνουμε πάλι τα ίδια για να δούμε πως θα είναι η έξοδος. Πριν όμως διαλέξουμε τα εφέ, πρέπει να δούμε πόση ώρα θα παραμείνουνε τα γραφόμενα μας στην θέα μας. Πάμε λοιπόν πάνω στην μπάρα πάνω και κάνουμε κλικ κάμποσα frames πιο κάτω. Έτσι ουσιαστικά λέμε στο πρόγραμμα ότι ό,τι παρέμβαση κάνουμε πια θα ξεκινάει από εκείνο το σημείο και μετά. Τώρα είμαστε έτοιμοι να διαλέξουμε τα εφέ εξόδου. Αφού το κάνουμε, ξαναβλέπουμε την σκηνή που φτιάξαμε.

Ώρα να φτιάξουμε μία καινούργια σκηνή. Με δεξιό κλικ πάνω στην λέξη Movie1 διαλέγουμε Insert scene. Τώρα πια θα είναι κάπως έτσι

swish09.jpg

Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να φτιάξουμε όσες σκηνές θέλουμε. Αφού λοιπόν φτιάξουμε όλες τις σκηνές που θέλουμε να έχει το βίντεό μας, θα έχει αυτή την μορφή

swish10.jpg

Ώρα να βάλουμε και λίγη μουσικούλα στο φλασακί μας. Πάμε στην πρώτη σκηνή, και πατάμε δεξιό κλικ και επιλέγουμε Insert – Content . Βλέπουμε τώρα το εξής

!!swish11.jpg

Διαλέγουμε τον ήχο που θέλουμε και είμαστε έτοιμοι. Με το πρόγραμμα αυτό έχουμε πολλές δυνατότητες. Μπορεί να εισάγουμε ακόμα JavaScript, email και FS Command (Full Screen Command). Το πρόγραμμα έχει λεπτομερή βοήθεια με παραδείγματα. Ελπίζω να μπόρεσα να βοηθήσω λιγάκι. Σίγουρα με λιγάκι φαντασία και κάμποση προσπάθεια θα μπορέσετε να φτιάξετε φανταστικά πράγματα. Καλή δημιουργίες λοιπόν! :112:

Link to comment
Share on other sites

Great Work !!!

maddoctor πρεπει να εχουμε τηλεπαθεια νομιζω , απο εχτες ψαχνομαι με το swishmax για να φτιαξω μια ωραια sig για το forum . ομως μια απορια (που την εκανα και Post αλλα 0 replies) πως θα φορτωσουμε τα αρχεια forum swf (απο οσο εχω κοιταξει το swish Μονο swf βγαζει και avi) στο forum .

Link to comment
Share on other sites

Great Work !!!

maddoctor πρεπει να εχουμε τηλεπαθεια νομιζω , απο εχτες ψαχνομαι με το swishmax για να φτιαξω μια ωραια sig για το forum . ομως μια απορια (που την εκανα και Post αλλα 0 replies) πως θα φορτωσουμε τα αρχεια forum swf (απο οσο εχω κοιταξει το swish Μονο swf βγαζει και avi) στο forum .

Εδώ πια θα πρέπει να πας μέσω παράκαμψης. Φτιάχνεις αυτό που θέλεις με το πρόγραμμα και το σώζεις σαν avi. Μετά χρησιμοποιείς το Animation Shop της Jasc, όπου μπορεί να ανοίξει avi. Το πρόγραμμα θα σου μετατρέψει το βίντεο σε gif και είσαι έτοιμος. :112:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ καλός οδηγός υπάρχει μήπως κανένα άλλο πρόγραμμα που να κάνει την ίδια δουλιά μιας και θέλω να μετατρέψω ή να αντιγράψω ένα ppt se flash movie; ( για μια εργασία που περιέχει και ηχογράφηση)

Τέλος όταν αποθηκεύουμε τα αρχεία γίνεταi αυτά να αναπαραγονται αυτόματα (σαν flash movie χωρίς να ανοίγουν από το πρόγραμμα νομίζω ότι είναι το flash projector).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, θα πρέπει να περάσω από την αρχή εικόνες.Δεύτερο, όλα τα αρχεία flash, εγώ τα βλέπω στον Media Player Classic.Για άλλο πρόγραμμα, υπάρχουν αρκετά, απλώς εγώ ασχολήθηκα με αυτό λόγω του βίντεο που είχα φτιάξει για το folding.Για μετατροπή από ppt-flash, υπάρχουν προγραμματάκια, αλλά δεν ξέρω εάν θα σου κάνουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Εδώ πια θα πρέπει να πας μέσω παράκαμψης. Φτιάχνεις αυτό που θέλεις με το πρόγραμμα και το σώζεις σαν avi. Μετά χρησιμοποιείς το Animation Shop της Jasc, όπου μπορεί να ανοίξει avi. Το πρόγραμμα θα σου μετατρέψει το βίντεο σε gif και είσαι έτοιμος. :112:

Εγώ με αυτό το πρόγραμμα,δεν έβγαλα άκρη.Μου εμφανίζει ή μαύρη εικόνα ή άσπρη με κάτι γραμμές.Τί λάθος κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Το post του maddoctor που λες είναι του 2004 attachment.php?attachmentid=16633&d=1185484458

κοινός το "ξέθαψες" μήπως γι΄αυτό το λόγο δεν δουλεύει ????? λέω εγω τώρα...:102: :102: :confused: :confused: :confused: :017: :017: :017:

για τσέκαρε το ..

post-3234-1442174729,29_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ναι πήρα το φτυάρι και το ξέθαψα,χεχε.Πάντως μετά που δοκίμασα και με άλλα προγράμματα,συνέβη το εξής:είτε πάλι δεν εμφάνιζαν σωστά την εικόνα,περίπου έτσι φαινόταν -->post-6419-1442174729,3027_thumb.jpg,είτε σ'αυτά που την εμφάνιζε μετά δεν μπορούσα να την αποθηκεύσω γιατί ήταν trial.

Όμως δε γίνεται..κάτι άλλο θα φταίει,γιατί όταν προσπάθησα να ανεβάσω το avi στο youtube,εμφάνιζε μαύρη εικόνα μόνο,ενώ ο ήχος ακουγόταν κανονικά κι η διάρκεια ήταν η ίδια.Στο media player πάντως,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για δες codec,drivers κτλ.Μάλλον κάτι λείπει από εκεί.

Σ'ευχαριστώ πολύ!Θα το κοιτάξω.Απλά με παραξέψε το γεγονός ότι .avi ή .mpeg που δεν προέρχονταν από το SWiSHmax,δεν είχαν πρόβλημα.

Και πάλι thanls!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.