Jump to content



HP ή Canon


wilmott

Recommended Posts

Eνδιαφέρομαι να αγοράσω ένα εκτυπωτή μέχρι 200 ευρώ το πολύ.Η αποστολή του θα είναι κυρίως να εκτυπώνει ασπρόμαυρες σελίδες και ορισμένες φωτογραφίες. Γι αυτό ρωτάω και ποια μάρκα να προτιμήσω γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι για ασπρόμαυρη εκτύπωση προτιμώνται οι ΗΡ ως ποιοτικότεροι και με φθηνότερα μαύρα μελάνια.

Περιμένω απόψεις και θέλω να ρωτήσω και αν έχει αγοράσει κανείς εκτυπωτή από το http://www.pixmania.com, δηλαδή αν το εμπιστεύεται γιατί οι τιμές του είναι πραγματικά πολύ συμφέρουσες...

Επίσης νομίζω ότι το δίλημμα inkjet ή laser λύνεται μόνο του από τα λεφτά που θέλω να διαθέσω (ή όχι? :108: ).

Link to comment
Share on other sites

Canon φιλε μην το σκεφτεσαι. Πριν λιγες μερες πηρα τον pixma 6000 απο πλαισιο με 236 ευρω υπαρχει και ο 4000 με 200 περιπου. Σημειωσε επισης οτι εχει αρκετα φθηνοτερα αναλωσιμα απο τον hp.

Link to comment
Share on other sites

μήπως τελικά ο μύθος με τα αναλώσιμα των HP πρέπει επιτέλους να καταρρεύσει...(?)

μήπως κάποιοι πέφτουν στην παγίδα του μελανιού,της τιμής,της ποιότητας και της ποσότητας..(?)

αναπάντητα(?) ερωτήματα που με βασάνιζαν όταν έψαχνα πολυμηχάνημα..

by the way,πήρα HP...

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αλλα θα σας στεναχωρησω το καλυτεροι δεν μου λεει τιποτα.

Επιχειρηματα εχετε?

Κι εγω ενδιαφερομαι να αγορασω και δεν ξερω.

Το λογισμικο το σκεφτηκε κανεις?Η hp τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα ειναι πολυ μπροστα.

Τα μελανια μιας και τα αναφερατε οταν λετε φτηνοτερα τι εννοειτε γιατι παιζει πρωταρχικο ρολο η ποιοτητα αλλα και το ποσα ml ειναι το μελανι αλλα και ποσα χρησιμοποιει καθε φορα.

Επισης πολυ σημαντικο ειναι οι κεφαλες ποσες ειναι και ποσα ακροφυσια εχει και ποσα χρησιμοποιει σε καθε εκτυπωση αναλογως αν ειναι φωτογραφια απλη ασπρομαυρη κλπ.

Εγω ψαχνομαι τους τελευταιους 2 μηνες και δεν μπορω να αποφασισω ασε που οι αναλυσεις στις φωτογραφιες ειναι ψευτικες τουλαχιστον στα μοντελα 200-300 ευρω.Νομιζω λοιπον οτι δεν πρεπει να πεταμε ετσι ενα hp,canon,epson χωρις να το τεκμηριωνουμε.

Παντως στο infoshop ειδα εναν εκτυπωτη που ειχε πριν απο 2-3 μηνες πανω απο 300 ευρω και τον εχει 214 αν δεν κανω λαθος ειναι ο HP-7960 με τρεις κεφαλες στανταρ και 300-400 ακροφυσια περισσοτερα σε καθε κεφαλη απο τους αλλους inkjet.

Πρεπει να ειναι καλη περιπτωση,η σειρα της ΗΡ 7xxx μαλλον πρεπει να σταματαει γιατι βγηκε οι 8xxx σειρα οποτε ετσι εξηγειται και η καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

@jdrogas:

1) Φτηνότερα μελάνια. Τοις πάσι γνωστό.

2) Καλύτερο software. Έχεις κάνει εγκατάσταση σε drivers της HP; Τεράστια αρχεία. Ο P1000 που έχω όταν το έβαζα να κάνει εγκατάσταση για USB σύνδεση κόλλαγε και δε συνέχιζε η εγκατάσταση... έπρεπε να το γυρίσω σε παράλληλη σύνδεση.

3) καλύτερη τεχνολογία: ο pixma 5000 που έχω παραγγείλει διαθέτει τεχνολογία που σηκώνει την απίστευτη ανάλυση 9600x2400dpi: Κάνω quote:

the PIXMA iP5000 breaks through the print quality barrier - producing industry-first 1pl ink droplets to deliver ultimate photo print quality

4) Απευθείας εκτύπωση σε CD/DVD. Να μην αναφέρω την ενσωματωμένη δυνατότητα διπλής εκτύπωσης στο κάθε φύλλο χαρτί

5) 169+20 Ευρώ μεταφορικά. Άντε βρες HP με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτά τα λεφτά

6) Ιαπωνική αξιοπιστία. Τους εμπιστεύομαι στα αμάξια (Honda), τους εμπιστεύομαι στην απεικόνιση (Panasonic), τους εμπιστεύομαι φυσικά και στην εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

@Wilmott: Φίλε μου απ' ότι έχω δει το www.technikdirekt.de είναι συνήθως φτηνότερο από το pixmania. Βέβαια τυχαίνει κάποιες φορές να μην έχει stock αλλά σε ειδοποιεί. Πάντως αν στοκάρει ξανά ένα προιόν θα είναι από τα πρώτα στην Ευρώπη.

Για να καταλάβεις, χρειάστηκα βάση στήριξης σε τοίχο για LCD TV συμβατή με αυτές που φέρνει και η Philips Hellas. Ε, λοιπόν όταν εγώ την πήρα από το technikdirekt, στη Philips Hellas ακόμα την περιμένανε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε didyme δεν μου απαντας στα περισσοτερα κρισιμα σημεια που σου εθεσα.

Αν πιστευεις παντως οτι ο εκτυπωτης σου εκτυπωνει σε αυτη την αναλυση που αναφερεις 9600Χ2400 εισαι πολυ γελασμενος ολες αυτες οι αναλυσεις που μας λενε ειναι μεσω λογισμικου και οχι πραγματικες και στον δικο μου ο οποιος λεει 4800Χ2400.

Μακαρι να ηταν....τοτε θα ειχαμε ολοι απο ενα φωτογραφειο.

Εγω δεν κατηγορησα κανεναν canon η οποιαδηποτε αλλη μαρκα.

Απλα νομιζω πως αυτα που γραφεις δεν ειναι επιχειρηματα για να με πεισεις να παρω τον συγκεκριμενο εκτυπωτη.

Οσο για το λογισμικο δεν φταει η hp για το pc σου.

Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι κριτηριο για να αγορασεις εκτυπωτη.

Και στην ΑΤΙ οι drivers κανουν μια ωρα θα πουμε δηλαδη μην αγοραζεις ΑΤΙ? :101: :101:

Link to comment
Share on other sites

Οντώς μπορεί να μην παρατίθενται στοιχεία αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνεται κανείς ότι η Canon διαθέτει αρκετούς ευχαριστημένους πελάτες γεγονός που ως υποψήφιος αγοραστής δεν μπορώ να παραβλέψω.

Link to comment
Share on other sites

@jdrogas:

1) Φτηνότερα μελάνια. Τοις πάσι γνωστό.

2) Καλύτερο software. Έχεις κάνει εγκατάσταση σε drivers της HP; Τεράστια αρχεία. Ο P1000 που έχω όταν το έβαζα να κάνει εγκατάσταση για USB σύνδεση κόλλαγε και δε συνέχιζε η εγκατάσταση... έπρεπε να το γυρίσω σε παράλληλη σύνδεση.

3) καλύτερη τεχνολογία: ο pixma 5000 που έχω παραγγείλει διαθέτει τεχνολογία που σηκώνει την απίστευτη ανάλυση 9600x2400dpi: Κάνω quote:

4) Απευθείας εκτύπωση σε CD/DVD. Να μην αναφέρω την ενσωματωμένη δυνατότητα διπλής εκτύπωσης στο κάθε φύλλο χαρτί

5) 169+20 Ευρώ μεταφορικά. Άντε βρες HP με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτά τα λεφτά

6) Ιαπωνική αξιοπιστία. Τους εμπιστεύομαι στα αμάξια (Honda), τους εμπιστεύομαι στην απεικόνιση (Panasonic), τους εμπιστεύομαι φυσικά και στην εκτύπωση.

Επιβεβαιωνω και εγω Hp 1700cp ετρωγαν κολλημα οι drivers στην εγκατασταση. Κατα τα αλλα καλος . Hp bussines 1100dtn δεν εκανε και για πολλες εκτυπωσεις.Τεραστιες φθορες στα μηχανικα μερη και ακομα μετα απο αντικατασταση που εγινε στο service o εκτυπωτης αρχιζει να τα φτηνει παλι. Μακρυα. Ηp 920c πολλη καλος κανενα παραπονο, λιγο ρουφηκτρας στα μελανια. Canon I865. Φοβερο software , τρομερη ποιοτητα και κατασκευης και εκτυπωσης , και σουπερ οικονομικος σε μελανια. Ναι ειναι λιγοτερα σε ml απο της HP αλλα με 4 διαφορετικα μελανια δεν τελειωνουν με τιποτα. ΤΟν εχω 3 μηνες με μετρια χρηση και ισα ισα που κατεβηκε ελαχιστα η σταθμη. Αρνητικο ειναι οτι αργη πααααααααρα πολλη να ξεκινησει η πρωτη εκτυπωση αλλα οι υπολοιπες βγαινουν αμεσσα. Προτεινω την σειρα PIXMA ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην παρεξηγηθω δεν εχω κατι με τους canon.

Απλα ολοι ειμαστε λιγακι υποκειμενικοι. Εγω απο δυο hp που περασα εμεινα ευχαριστημενος,μπορει καποιος αλλος απο epson,canon κ.ο.κ.

Εγω διαφωνω ως προς την πληροφορηση που δινουμε στον ανθρωπο που ενδιαφερεται να αγορασει.

Φιλε tyxere συμφωνω απολυτα με την αποψη σου και περισοτερο με τον τροπο που την διατυπωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε φίλε μου, δεν ξέρω τι περιμένεις να ακούσεις για να το θεωρήσεις επιχείρημα. Εγώ αυτά ξέρω να σου πω (αυτή είναι η εμπειρία μου) και αυτά σου λέω.

Σύμφωνοι, οι HP βγαίνουν συνήθως σκυλιά, η εμπειρία μου όμως λέει ότι έχω ξοδέψει τα απίστευτα χρήματα στα αυθεντικά μελάνια τους και ότι για να μου δουλέψουν σωστά οι drivers έπρεπε να περιμένω κάμποσο καιρό να βγάλει μια ανανεωμένη έκδοση το service support της HP. Για σένα μπορεί να μην αποτελεί κριτήριο, για μένα και για κάποιους άλλους λέει πολλά για την τεχνογνωσία μιας εταιρίας. Λήξις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.