Jump to content



Αλλαγή ψύχτρας


@ngel

Recommended Posts

Πρόσφατα απόκτησα μια ATI 9200 SE και αποφάσισα να παίξω λίγο μαζί της!

Δεν παίζω παιχνίδια στο pc και έτσι η συγκεκριμένη κάρτα με υπερκαλύπτει φαντάζομαι (μιας και δεν έχω στήσει ακόμα το pc που θα μπει)! Διάβασα σε forum του εξωτερικού ότι μπορώ να αντικαταστήσω τη ψύχτρα της με μία άλλη από ΡΙΙΙ με ανεμιστηράκι! Έχω ήδη την ψύχτρα και το ανεμιστηράκι και το μεγάλο ερώτημα είναι: πως ξεκολλάω τη παλιά ψύχτρα και πώς ξανακολλάω την καινούρια;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε:

1ον πρεπει να βρεις καποιο μαλακο υλικο να το βαλεις αναμεσα στην ψυκτρα και στην πλακετα (στην ακρη που εχει κενο εννοω) και με ενα κατσαβιδι ισιο θα προσπαθησεις να τη βγαλεις! (εγω ετσι την εβγαλα και δεν αφησα ουτε σημαδακι στη vga)

2ον αν θες την ψυκτρα του P3 να την κωλισεις πανω της πιστευω οτι θα σου καλυψει και καμια pci λογω του μεγεθους και για την κωλισεις πρεπει να χρησιμοποιησεις epoxy (η οποια αποτελειται απο 2 σωλιναρια οπου το ενα ειναι το σλκηριντικο και το αλλο η θερμοαγωγιμη)

3ον μπορεις να βαλεις επισης αν δε σου αρεσει ο πανω τροπος θερμοαγωγιμη στο κεντρο και στις 4 γωνιες του chip να βαλεις logo στιγμης απο μια σταγονα

ΥΓ: Ολα τα απο πανω τα εχω δοκιμασει :D

ΥΓ2: αν θες να την ξαναβγαλεις δοκιμασε τον 3ο τροπο γιατι με την epoxy δε βλεπω να βγαινει και πολυ ευκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που ειπε ο varelasj Aλλα καλυτερα να σκεφτεις αν αξιζει να κανεις αυτην την αλλαγη...

Ζεσταινεται τοσο πολυ η καρτα που να θελει αλλαγη ψυξης ?

Δε νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα κι εγω και ακομα την εχω (εκτος pc βεβαια) και με την στοκ ψυξη οχι μονο απλα ζεστενοταν!!! Εβραζε!!! Ειχε παθητικη πανω μια μουφα (οπως και η καρτα ΛΟΛ) ! Δε λεω αμα μπει ενα φανακι πανω της αλλαζουν τα πραγματα αλλα προσωπικα την ξυλωσα :D

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα κι εγω και ακομα την εχω (εκτος pc βεβαια) και με την στοκ ψυξη οχι μονο απλα ζεστενοταν!!! Εβραζε!!! Ειχε παθητικη πανω μια μουφα (οπως και η καρτα ΛΟΛ) ! Δε λεω αμα μπει ενα φανακι πανω της αλλαζουν τα πραγματα αλλα προσωπικα την ξυλωσα :D

Kαι γιατι δεν την δινεις σε μενα???

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα κι εγω και ακομα την εχω (εκτος pc βεβαια) και με την στοκ ψυξη οχι μονο απλα ζεστενοταν!!! Εβραζε!!! Ειχε παθητικη πανω μια μουφα (οπως και η καρτα ΛΟΛ) ! Δε λεω αμα μπει ενα φανακι πανω της αλλαζουν τα πραγματα αλλα προσωπικα την ξυλωσα

Και τι κερδιζες οταν την κρατουσες σε χαμηλες θερμοκρασιες ?????

Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδιζες οταν την κρατουσες σε χαμηλες θερμοκρασιες ?????

Αν ειναι πολυ υψηλη η temp μπορουσε να σε πεταξει εξω απο το game κι επισης τοτε ηταν κλειστο το κουτι μου κι ομως....!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν ανεβαινει με τιποτα η #$@%#$^..εχω κανει την πατεντα του schumifer με το fan απο κατω αλλα δεν λεει να ξεκολλησει απο τα 270.250 default gpu clock.ενω οι μνημεσ ανεβαινουν πανω απο 100 mhz τωρα,ο πυρηνας με τιποτα.#$#@ την asus.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.