Jump to content



Απορία για οθόνες


gr39

Recommended Posts

:017: Απο ότι διαβάζω είναι συνηθισμένο φαινόμενο να βρεθεί οθόνη TFT με καμένο pyxel . Με όλες αυτές τις εγγυήσεις που δίνουν οι εταιρίες για 0 καμένα θα γίνονται πολλές αλλαγές ασφαλώς.

Είμαι περίεργος ,όλες αυτές οι οθόνες που αλλάζονται απο τις εταιρείες (π.χ LG)τι γίνονται?

επισκευάζονται?, ανακυκλωνονται? ή λειτουργεί παράλληλα και κάποιο αλλο είδους ''αγορά'' για αυτές τις οθόνες όπου μπορεί κάποιος να τις αγοράσει φθηνότερα και έαν ναι πόσο ?μιλάμε πάντα για καινούργιες .Ξέρει κανείς τίποτα?:017: :114: :popworm:

Link to comment
Share on other sites

Μου περνάει από το μυαλό ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα "ανακυκλώνονται". Δηλαδή τις παίρνει ο επόμενος. Υποψιάζομαι ότι γι' αυτό και τόσες πολλές με καμμένα pixel, οι ίδιες 10 οθόνες θα είναι. Αργά ή γρήγορα θα βρεθεί κάποιος που θα βαρεθεί να ζητήσει αλλαγή, θα την κρατήσει και θα φύγει από την κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας πω...δεν ειναι και τοσο τραγικο πια να εχει 1 καμμενο Pixel...

Εχω με την sony στην αρχη δεν ειχα κανενα αλλα μετα απο 1 χρονο που την εχω εμφανιστικε (...εξαφανιστικε ισως να πω..)1 Pixel...Δε μπορω να πω οτι με ενοχλησε και πολυ.Μονο τις πρωτες μερες πηγαινε συνεχεια το ματι μου εκει αλλα μετα Ok τι να κανουμε...στα 3 Pixel εχει αντικατασταση...

Οσο για τα καμμενα Pixels απο οτι ειχα μαθει οι οθονες επισκευαζοντε.

Οχι το Pixel αλλα ολη η lcd.(Πλακετες κτλ ιδια...)

Link to comment
Share on other sites

Καλη περιπτωση παντως να βρεις οθονη με 1 καμμενο πιξελ (ποσο μαλιστα οταν αυτο ειναι υποπιξελ) σε εξαιρετικα καλη τιμη.

Προσωπικα βρεθηκα στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη και χτυπησα την 19αρα μου χωρις δευτερη σκεψη αφου πρωτα της εριξα μια ματια για να δω κατα ποσον το οπτικο αποτελεσμα ηταν αποδεκτο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μου περνάει από το μυαλό ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα "ανακυκλώνονται". Δηλαδή τις παίρνει ο επόμενος. Υποψιάζομαι ότι γι' αυτό και τόσες πολλές με καμμένα pixel, οι ίδιες 10 οθόνες θα είναι. Αργά ή γρήγορα θα βρεθεί κάποιος που θα βαρεθεί να ζητήσει αλλαγή, θα την κρατήσει και θα φύγει από την κυκλοφορία.

xaxa!! δεν εχεις άδικο σε αυτό πού λές...

απλά ρώτησα γιατί εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε 1-2 καμένα πίξελ

αν έβρισκα μια 19 αρα LG σε πολύ καλή τιμή :) :033:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τα 90% ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ οχι καμενα!Αν ειναι λοιπον ετσι ουτε καν την πιανει η εγγυηση! :D

Τι εννοεις???

Απο την στιγμη που το pixel εχει ενα προβλημα μετραει σαν χαλασμενο.Ειτε καμενο ειτε κολλημενο το ιδιο ειναι.

Εξαλλου καμενο σημενει κολλημενο.Δλδ μενει συνεχεια αναμενο(ασπρο σε πολλες κοκκινο σε μερικες..)

Link to comment
Share on other sites

Καλη περιπτωση παντως να βρεις οθονη με 1 καμμενο πιξελ (ποσο μαλιστα οταν αυτο ειναι υποπιξελ) σε εξαιρετικα καλη τιμη.

Προσωπικα βρεθηκα στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη και χτυπησα την 19αρα μου χωρις δευτερη σκεψη αφου πρωτα της εριξα μια ματια για να δω κατα ποσον το οπτικο αποτελεσμα ηταν αποδεκτο ή οχι.

δεν μας λες και σε μας κανένα σωστό σημείο μπάς και χτυπήσουμε και εμείς τίποτα? τι ήταν κατάστημα? έκθεση :114: :104: :111:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις???

Απο την στιγμη που το pixel εχει ενα προβλημα μετραει σαν χαλασμενο.Ειτε καμενο ειτε κολλημενο το ιδιο ειναι.

Εξαλλου καμενο σημενει κολλημενο.Δλδ μενει συνεχεια αναμενο(ασπρο σε πολλες κοκκινο σε μερικες..)

Εξαρτάται απο τους όρους της εγγύησης που δίνει ο κάθε κατασκευαστής. Π.χ. όταν αγόρασα την Eizo (L365) στο manual θυμάμε έγραφε ένα κάρο πατάτες όπως διαχωρισμός χρωμάτων broken-pixels, επιφάνεια στην οποία βρίσκονταν 2 απο αυτά, αριθμός defective-pixels, αιθμός αυτών κτλ κτλ. Στο τέλος είχε και τους όρους κατα τους οποίους η Eizo θεωρούσε οτι η οθόνη έχριζε αλλαγής. Σαν παράδειγμα σου αναφέρω ένα συγγεκριμένο όρο κατα των οποίο άμα είχες 2 pixel broken (κολλημένα δηλ. όχι dimmαρισμένα) σε μία επιφάνεια χμμμμ....2-3 cm^2 ιδίου χρώματος τότε σου δίναν άλλη άσχετα εάν ο αριθός των "καμμένων" pixels που σου είπε ο μπαρμπα-Μήτσος στο Τελάρο είναι γενικά και αόριστα 4....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ θα ήμουν από αυτούς που κρατάνε την οθόνη μόνο και μόνο για να αποφύγουν το μπέρδεμα. Το προηγούμενο λαπτόπι μετά από 3+ χρόνια χρήσης, πεσίματα, κοπανήματα, παρακεντήσεις με στυλούς κλπ, είχε φτάσει v (>5) κολλημένα άσπρα pixel και μάλιστα στη μέση της οθόνης. Είχε και κανα-δυό κόκκινα στις άκρες. Ε λοιπόν, μια χαρά μου φαινόταν, με ενοχλούσε λίγο το ψυχολογικό του θέματος, αλλά πρακτικά μια χαρά. Αν τώρα ασχολείσαι με cad, το ψάχνεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιώς.....3 χρόνια on site?.....έχει 1-2 καμμένα και δεν πείθονται με τίποτα?.....δεν αντέχετε?........Kill the bitch και RMA.......ξανά καμμένα?......υπομονή μέχρι να βγεί καινούργιο μοντέλο (6μήνες με ένα χρόνο) και ξανά ο voltοφονιάς βγήκε παγανιά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.