Jump to content



Απορία για μνήμες


cosmic

Recommended Posts

Θέλω την γνωμη σας για ενα θέμα που ακομα

είναι σκοτεινό σε μένα παρόλο που το είχα θίξει σε

παλιοτερο thread στο pctech.

Aν έχουμε εναν επεξεργαστη με fsb 133 πχ athlon xp 2400

μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μνήμη στα 333 η στα 400?

Αν ναι η απόδοση θα είναι ίδια σαν να είχα μνήμη 2100.

1)Δεν με ενδιαφέρει το overclocking.

2)ρωταω γιατι θα πάρω μνήμες για ενα τέτοιο σύστημα και θέλω

να αγοράσω μνήμες μεγαλύτερης συχνότητας ετσι ώστε να μπορ'εσω να τις χρησιμοποιήσω και μελλοντικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε κυρίως απο το chipset εάν υποστιρίζει τα mhz της μνήμης που θές να αγοράσε.....π.χ. ΚΤ266, Κτ266Α μόνο 133mhz, KT333 φυσικά 166mhz και 133, NForce2 rev1+rev2, KT400, KT600, KT880, 200mhz και 166 kai 133 (και σίγουρα έχω ξεχάσει κάποια). Απο εκεί και πέρα ο Athlon ΄θα χάσει πολλά απο την assync λειτουργία με μνήμες. Δηλ. έχοντας το bus 133 και τις μνήμες 166 (σε αντίστοιχο chipset, όχι σε ΚΤ266 π.χ.) θα είσαι χειρότερα απ ότι σε 133 μνήμες. Εάν έχεις ξεκλείδωτο cpu βάλ τον 12x166 πάρε και τις 166 μνήμες και θα είσαι οκ. Σε αντίθετη περίπτωση κράτα τα λεφτά σου αφού με τις 133 είσαι μια χαρά και αναβαθμίζεσαι μια και καλή στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια απορια γιατι στην ασυγχρονη λειτουργια χανουμε σε αποδοση???

Επειδη ο ΚΤΜ ειναι απασχολημενος με την επιστροφη του...:D

Να δωσω εγω το λινκ...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2063&highlight=%EC%ED%E7%EC%E5%F2

Link to comment
Share on other sites

Αμέ, άνετα. Αλλά αφού είσαι με NForce2 (ας ελπίσουμε rev2 για 200mhz nominal) γιατί δεν κοιτάς εάν ο 2400+ είναι ξεκλείδωτος και πήγαινέ τον 10χ200 με μια 200άρα (ξεφορτώσου την 133άρα). Το αποτέλεσμα θα σε ανταμίψει.

Link to comment
Share on other sites

Η CPU δεν ειναι ξεκλείδωτη και σε κάθε περίπτωση δεν θα κάνω overckloking.

Aν κατάλαβα λοιπόν καλά μπορώ να ρυθμίσω την συχνοτητα μια μνήμης με ονομαστική ταχ΄υτητα 400Mhz στα 266Mhz μέσω του bios (undercloking) και να είμαι σαν να είχα μνήμη 2100 διατηρώντας και την δυνατοτητα για μελλοντική χρήση σε σύστμα με επεξεργαστή με μεγαλυτερο fsb.

Kαταλαβα καλά??????

Link to comment
Share on other sites

Η CPU δεν ειναι ξεκλείδωτη και σε κάθε περίπτωση δεν θα κάνω overckloking.

Aν κατάλαβα λοιπόν καλά μπορώ να ρυθμίσω την συχνοτητα μια μνήμης με ονομαστική ταχ΄υτητα 400Mhz στα 266Mhz μέσω του bios (undercloking) και να είμαι σαν να είχα μνήμη 2100 διατηρώντας και την δυνατοτητα για μελλοντική χρήση σε σύστμα με επεξεργαστή με μεγαλυτερο fsb.

Kαταλαβα καλά??????

Καλά έχεις καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.