Jump to content



Μνήμες PC2700@3200 γίνεται;


gto234

Recommended Posts

Γεια χαρα,

πήρα μια μητρική MSI Κ7Ν2 Delta-L και έχω έναν ξεκλείδωτο tbredB.Οι μνήμες μου είναι Kingston Value Ram PC2700 CL2.5-3-3-7.Υπάρχει περίπτωση το σύστημα να δουλέψει σε 200 FSB σύγχρονα με τις μνήμες ή να μην το προσπαθήσω κάν;Αν έβαζα CL3 λέτε να δουλέψουν σε 200FSB οι μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα κάποιες δοκιμές...

Εβαλα τις μνήμες σε 200FSB στα 2.6volt με timings 3-3-3-7 και 3-4-4-8 αλλά παρόλο που περνούσανε το memtest το prime δεν συμφωνούσε.Και στις δύο περιπτώσεις σε 5 λεπτά πέταξε λάθος.Τώρα έβαλα 2,5-3-3-7 με 2,7 volt και το prime είναι ok εδώ και μια ώρα.Θα το αφήσω κι'άλλο και βλέπουμε.Το περίεργο είναι οτι ανέβηκε ο χρόνος του superpi!

Δείτε μερικά αποτελέσματα:

166FSB,1.92Ghz,ram@166 2.5-3-3-7 superpi=54sec

200FSB,1.90Ghz,ram@200 2.5-3-3-7 superpi=55sec

200FSB,1.90Ghz,ram@200 3-3-3-7 superpi=53sec

200FSB,1.90Ghz,ram@200 3-4-4-8 superpi=55sec

Στο sandra έχω λογικά σκόρ σε σχέση με τα timings και το FSB.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δουλεύουν dual channel και είναι ίδιο "μοντέλο" valueram αλλά με διαφορετικά τσιπάκια.Η μία έχει infineon και η άλλη δεν γράφει κατι συγκεκριμένο μόνο κατι αριθμούς.

Πιστεύετε οτι πρέπει να βάλω ψυκτρες στις μνήμες για 2,7volt?

Δυστυχώς ο επεξεργαστής απότι φαίνεται δεν πάει πάνω απο 1,9GHz με default volt.Τον έβαλα @2Ghz-1.6volt και το prime έκανε restart στο δεκάλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μόνη prime stable ρύθμιση που λειτούγησε σε 200FSB ήταν αυτή με 2.5-3-3-7 αλλά μου δίνει χειρότερα σκόρ απ'οτι η 166FSB με 2.5-3-3-7 στο superpi.Πώς γίνεται αυτό;Με τα ίδια timings δηλαδή σε 166 να έχω καλύτερες επιδόσεις απο 200;Την μνήμη την έχω 1:1

Link to comment
Share on other sites

Παρατάω τις δοκιμές γιατί κολλάει και το bios μερικές φορές και θέλει να το βάλω σε safe mode.Με 166FSB*11,5=1,92Ghz και τις μνήμες 2.5-3-3-7 μια χαρά πάει το σύστημα.54sec superpi και prime stable καλά είναι για τα δεδομένα μου.Καλύτερα από παλιά με το via kt400 που είχα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω την ιδια μητρικη μην πιστευεις τις θερμοκρασιες της,υπολογιζε μειον 6 βαθμους.της ειχα βαλει και εγω ξεκλειδωτους αθλον,για τα χρηματα της πολυ καλη(αν και δυστροπη).με modded bios δινει περισσοτερες επιλογες για το ρευμα.αν χρειαστεις κατι ρωτα geork.για το 200fsb Που λες οτι εδωσε χειροτερα σκορ,δοκιμασε 2,5-3-3-11,εκει ειχα τις μεγαλυτερες επειδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο δύστροπη.Μερικές φορές αν κάνω δοκιμές με διάφορα κολλάει και χρειάζεται να την ξεκινήσω σε safe mode(100FSB).Εβαλα ένα modded bios ,το advanced mod ver 5.8 και δίνει κάποιες επιλογές περισσότερες.Τώρα όσον αφορά το 200FSB παρατήρησα οτι χάνω και σε 3dmark01.Σε 166FSB βγάζω 8060(me radeon 9000pro) ενώ στα 200FSB βγάζω 7700 περίπου.Δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει κάτσει καλά το 200FSB.Ενώ σε bandwidth στο sandra δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα,σε superpi και 3dmark χειρότερα.Δεν καταλαβαίνω γιατί.

Εσύ madkiller7 ποιό bios έχεις βάλει;Οι θερμοκρασίες όντως είναι μεγαλύτερες γιατί στην προηγούμενη μου μητρική(gigabyte) έδειχνε γύρω στους 35 ενώ τώρα 40-42 idle.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.