Jump to content



TO Γ@.... ΚΑΙ ΨΟΦΗΣΕ? ΒΟΗΘΕΙΑ!


n1ck0s

Recommended Posts

Εν τάχει για να μην κουράζω... πέρνω από ένα φίλο ένα dimm-άκι 512 ΜΒ και το κοτσάρω πάνω στο M/B μαζί με τα άλλα 2x256MB που έχω. Κάνω boot.. π@π@ρια... Λέω ατυχία, κοιτάω manual της NF7-S βλέπω "μέχρι τρία dimm 333MHz, ή μέχρι 2 dimm 400MHz". Κρίμα λέω βγάζω τα 512, αφήνω τα παλιά ως είχαν και κάνω boot... Εύκολα? Παγωμένο το PC με την εισαγωγική οθόνη του MantaRayXT bios. Ε λέω ένα clear cmos θέλει...

Δοκίμασα:

α) clear cmos με το jumper

β) έβγαλα μπαταρία

γ) έβγαλα παροχή ρεύματος για 10 λεπτά

δ) δοκίμασα όλα τα dimm-άκια

ε) έκανα boot με κρατημένο το Insert για reset bios...

Τίποτα... με κολλημένο το δάκτυλο στο Tab (για να προσπεράσεις την εισαγωγική οθόνη του MantaRaysXT bios) κατάφερα δύο πράγματα:

α) Είδα ότι το PC κολλάει στο memory test περίπου στο 16046. Από τα δέκα τεστ που έκανα ΜΙΑ φορά έφτασε περίπου μέχρι τα 51000.

β) με απανωτά Del κατάφερα και μπήκα BIOS Setup, έκανα reset BIOS, reboot, τίποτα.

Δεν νομίζω ότι μένει κάτι άλλο να δοκιμάσω... ΜΑ ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΞΑΦΝΙΚΑ?

Και τέλος η έκκληση για βοήθεια:

α) Είναι corrupted BIOS? Και πως έγινε αυτό?

β) Μπορώ να επαναφέρω το BIOS? Μπορεί παρακαλώ κάποιος να βοηθήσει?

γ) Αυτό που με καίει είναι τα data από το Raid-0. Τι πρέπει να κάνω για να τα ανακτήσω? Χρειάζομαι ολόιδια μητρική? Σε άλλο controller μπορέι να παίξει το RAID-0 και να πάρω τα data?

δ) Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για να μην χαθούν τα data? Π.χ. όσο κάνω δοκιμές με το BIOS Να βγάλω τους σκληρούς από πάνω?

ε) Πουλάει έστω κανείς καμμία NF7-S? Μπορεί κάποιος να μου δανείσει μία NF7-S αν έχει καμμία και κάθεται?

Παιδία κάθε βοήθεια είνια ευπρόσδεκτη, έχω δύο projects που τρέχουν και δύο πελάτες που περιμένουν... Για αυτό ούτε Data με πέρνει να χάσω, ούτε να μέινω χωρίς PC για πολύ καιρό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To ειχα δοκιμασει κι εγω αυτο, δηλ 1*512 και 2*256ΜΒ στην NF7-S αρα δεν φταιει αυτη καθ'αυτη η δοκιμη αλλα κατι αλλο.

Για να σου κολλαει στον ελεγχο μνημης ,μηπως χαλασε καποια μνημη ή καποιο slot?

Δοκιμασε ενα μονο dimmακι, σε διαφορετικη θεση καθε φορα, μπας και δουλεψει να παρεις τα δεδομενα σου.

Αν ειναι θεμα corrupted BIOS, δες εδω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=714&highlight=awdflash μια φορα που επαθα εγω και αναβε η οθονη,

με μια δισκετα με το 8.22 και ενα bios bin σωθηκα.

μηπως δουλεψει και σε σενα.

αφου σε σενα ανταποκρινεται και στο πληκτολογιο, νομιζω με καποιο πληκτρο κατα το boot το αναγκαζεις να κανει flash (ΑLΤ+F2 ?)

τελος, τους δισκους δεν θα παθουν τιποτα αν δεν τους πειραξεις.

Μην τους βαλεις σε αλλο controller , ή μονους τους και τους διαμορφωσεις απο την αρχη.

Σε ιδιο τυπο controller αλλης μητρικης (ακομα και αλλης μαρκας) λογικα θα δουλεψουν.

Αν δεν βρεις αλλη ακρη, ελα σπιτι μου να τους βαλουμε επανω και να τους αντιγραψεις σε αλλο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.