Jump to content



Ωραία πάμε για 6600. MSI ή Leadtek?


Greek

Recommended Posts

Μια και τελικά το αποφάσισα αν και δυσκολεύτικα (ναι ... καλά , λέμε τώρα) να πάω να πάρω μια 6600 σε αντικατάσταση της καλής μου GF3 ti 500 μπας και δώ κάνα frame μεγαλύτερο.

Είμαι μεταξύ 2 καρτών Leadtek και MSI. H μια αθόρυβη , η άλλη HTDV. Ποιά από τις 2 προτείνεται και γιατί??

Υπόψιν ότι είμαι fan περισσοτερο στα extra features (px VIVO ή HTDV) παρά στα o/c ικανότητες. :108:

Το σύστημα είναι ένας ΧΡ2700+ με μια asus A7n8e-deluxe.

Leadtek

Leadtek_6600GT_AGP.jpg

MSI

MSI_6600GTagp.jpg

Albatron

702447.GIF

Link to comment
Share on other sites

Aς τα πάρουμε ένα ένα

MSI:

1. Πολυ καλό συνοδευτικό λογισμικό

2. Χάλια σύστημα ψύξης

3. Μέτρια από oc

Leadtek

1. Πολύ καλό σύστημα ψύξης

2. Από οc πάει ταβάνι (600/1200 την έχει πάει κάποιος στο extreme)

3. Λιγότερο συνοδευτικό λογισμικό

Επίσης και οι 2 έχουν Integrated HDTV encoder

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα την Pixelview (prolink) γιατι ηταν πιο φτηνη και ειμαι απολυτε ικανοποιημενος εως τωρα. O/c και benches δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Παντως εχει αισθητηρα θερμοκρασιας!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να παρεις την φτηνοτερη (βλεπε Prolink ) και μετα βαζεις ενα καλο συστημα ψυξης ....π.χ artic cooling .... Δεν αξιζει να πας σε κατι ακριβοτερο !!! Εγω πιστευω οτι με ενα ιδιο συστημα ψυξης , ολες οι καρτες θα τα καταφερουν πανω κατω το ιδιο σε o/c .........

Link to comment
Share on other sites

Σαν υλοποιηση η prolink (pixelview) παντως ειναι απολυτα ικανοποιητικη πιστευω (τουλαχιστον για εμενα). Εχει HDTV, Video out, αισθητηρα θερμοκρασιας, και αρκετα αθορυβο (μαλλον και αποτελεσματικο) συστημα ψυξης. Σε ο/c δεν την δοκιμασα καθολου σχεδον λογω των προβληματων που ειχα ( http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=4768&page=5&pp=20 )

Τα προβληματα που ειχα δεν εχω μαθει ακομα που ακριβως οφειλονταν, αλλα κατα 90% πιστευω οχι στην υλοποιηση (Σε φιλο δουλευε μια χαρα). Γι αυτο και θα τη συνιστουσα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και την Albatron στο Πλαίσιο και από ότι είδα σαν υλοποίηση είναι πολύ καλή (μεγάλο fan σε σχέση με την MSI & Leadtek) και πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο και το σκέφτομαi πολύ. Μόνο μείον ότι είναι 20 ευρώ πάνω σε σχέση με την MSI...

702447.gif

Link to comment
Share on other sites

Είδα και την Albatron στο Πλαίσιο και από ότι είδα σαν υλοποίηση είναι πολύ καλή (μεγάλο fan σε σχέση με την MSI & Leadtek) και πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο και το σκέφτομαi πολύ. Μόνο μείον ότι είναι 20 ευρώ πάνω σε σχέση με την MSI...

702447.gif

H photo ειναι απο pci-e ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Greek, γιαρί δε πάς για την prolink? Ούτε €200 δεν κάνει. (€198)

Το ανεμηστιράκι μου φαίνεται ψεύτικο σε σχέση με της Leadtek , πόσο μάλλον με της Albatron. Σε μικρό κουτί με όχι και τόσο καλή ροή ίσως έχει πρόβλημα...

Leadtek

Leadtek_6600GT_AGP.jpg

MSI

MSI_6600GTagp.jpg

Albatron

702447.GIF

Prolink

G6600_Box_AGP_500.jpg

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι να μην πειράζεις την κάρτα (και λόγω εγγύησης).

Και αν το θέλεις και διαφορετικά , αν το βάλεις και στην albatron που ήδη έχει μεγάλο ανεμιστήρα θα πάει πολύ καλύτερα σε o/c..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... όντως είναι πιο μικρό της Prolink αλλά δε μου φαίνεται "ψεύτικο". Προσωπικά θα πήγαινα για την Prolink ίσως γιατί η GeForce4 ti4200 που ακόμα έχω αποδείχθηκε σκυλί, έχω καλό μεγάλο κουτί και δε θα με φόβιζε να βάλω μια μεγαλύτερη ψύκτρα αφού σε περίπτωση RMA μπορώ εύκολα να ξαναβάλω την default.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως ότι βάση των φωτογραφιών που δίνεις, η Prolink είναι ότι πρέπει για μιά καλή ψυκτρούλα στις μνήμες. Κοίτα που τις έχουν οι άλλες... Όσο για την εγγύηση, μόλις σου χαλάσει, ξαναβάζεις απλά την παλιά ψύκτρα... Το έχω κάνει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως ότι βάση των φωτογραφιών που δίνεις, η Prolink είναι ότι πρέπει για μιά καλή ψυκτρούλα στις μνήμες. Κοίτα που τις έχουν οι άλλες... Όσο για την εγγύηση, μόλις σου χαλάσει, ξαναβάζεις απλά την παλιά ψύκτρα... Το έχω κάνει πολλές φορές.

Γράψε λάθος!!

Έχω ποστάρει εικόνα από pci-e οπότε είναι διαφορετικό το pcb. Kαι στην Albatron pci-e είναι το ίδιο .Οπότε κάτσε να βρώ ένα agp prolink.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.