Jump to content



Αθόρυβη ψύκτρα για AMD Athlon XP 3200+ ????


Alkis28

Recommended Posts

Δηλαδη οταν βαλω και γω Α64, δε θα εχει καμια διαφορα που θα εχω το νερακι πανω?Και ελεγα και να παω και σε waTERCHILLING καποια στιγμη.

Θα κάνεις extreme overclocking? Καλώς θα βάλεις το Chiller! Δεν θα κάνεις extreme overclocking? Το μόνο που θα καταφέρεις αν βάλεις νερό θα είναι να χάσεις χρήματα.

Χαλαρώστε, δεν είναι prescott ο Α64.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μιας και ξεφυγατε ομαδικως να προτεινω στο παλικαρι μια βολκανο 11 απο το μουλτιραμα η οποια εχει 18 ευρο ,ειναι φουλ χαλκινη και εχει και ρυθμιζομενο φανακι με τριμερ απο 1500-5000 σαλ.βαζει και εναν 12αρη με 8ευρο απο το εσοπ να βαζει κρυο αερα μεσα και ειναι κομπλε το παλικαρι .και σχετικα αθορυβα αφου ο 12Αρης δουλευει στις 1500 και ο 8αρης της βολκανο οπου θες εσυ.σκεψου το

Link to comment
Share on other sites

Απλά το watercooling δεν είναι υποχρεωτικό με τους Α64 για overclocking. Σε ένα βαθμό δεν είναι υποχρεωτική ούτε καν μια καλύτερη ψήκτρα για ένα 10-15% κέρδος σε χρονισμούς. 2.1GHz με undervoltage έχω! Και το extra voltage από εκεί και πάνω το θέλει ο mem controller αν έχεις όπως στην περίπτωσή μου 2Χ512MB double sided μνήμες.

Βέβαια αν έχεις νερό δεν θα είσαι ικανοποιημένος με 2,3GHz ή 2,4GHz. Θα θέλεις 2,5GΗz min για να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.

Σωστός ο Nazzz. Βγήκαμε ολίγον πολύ off topic....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την Υδρόψυξη συμφέρει , γιατί και 3 socket να αλλάξεις σε 3 χρόνια ας πούμε ,,, το ψυγείο το ίδιο θα είναι , οι σωλήνες το ίδιο , το τανκ επίσης , τα ίδια και για την αντλία. Το block τώρα αναλόγως . Το δικό μου πάντως με διαφορετικά κλιπάκια μπαίνει παντού. :031:

Απο εμπειρία με αερόψυξη [volcano12extreme] σε athlon 2.400+ κανονικό σε low rpm τα πήγαινε θαυμάσια [30c-35c] αναλόγως και τις στροφες του fan [~2000-6000~] στις τελευταίες μάλιστα στις ~6000 δηλαδή μόνο για bench ήτανε , αφου το volcano σφύριζε πιό πολύ απο την Χύτρα της μάνας μου στην Κουζίνα. Clockarismeno 2.3ghz~ με ρεύμα 1.9 και πάνω άρχιζε να ζεσταίνει απότομα όμως [50c], πράγμα το οποίο με νερό δεν συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το watercooling δεν είναι υποχρεωτικό με τους Α64 για overclocking. Σε ένα βαθμό δεν είναι υποχρεωτική ούτε καν μια καλύτερη ψήκτρα για ένα 10-15% κέρδος σε χρονισμούς. 2.1GHz με undervoltage έχω! Και το extra voltage από εκεί και πάνω το θέλει ο mem controller αν έχεις όπως στην περίπτωσή μου 2Χ512MB double sided μνήμες.

Βέβαια αν έχεις νερό δεν θα είσαι ικανοποιημένος με 2,3GHz ή 2,4GHz. Θα θέλεις 2,5GΗz min για να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.

Σωστός ο Nazzz. Βγήκαμε ολίγον πολύ off topic....

Αλλα για να κρατησω το συστηματακι μου με το νερο, θα πρεπει να αλλαξω μονο block, ετσι???Δε νομιζω να κανει αυτο που εχω τωρα για τους Α64.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα για να κρατησω το συστηματακι μου με το νερο, θα πρεπει να αλλαξω μονο block, ετσι???Δε νομιζω να κανει αυτο που εχω τωρα για τους Α64.

Έτσι! Εκτός και αν το μλοκ μπορεί να μπεί με "καπάκι" στον Α64 σαν τα μπλοκ του eleven... οπότε πέρνεις μόνο το καπάκι και βάζεις το ίδιο μπλόκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.