Jump to content



Ερωτηση για dremmel


andrip

Recommended Posts

Παιδιά sorry αλλα μια κουφή ερώτηση (απλα εδώ θα μου απαντήσουν οι περισσότεροι, και παλλι σορρυ). Επειδή τρελάθηκα λίγο με τα κουτάκια και μου μπήκε το μικρόβιο, πως στο καλο ζητάω απο ενα μαγαζί αυτα τα τρυπανάκια ή πως τα λένε (πχ dremel) για να κόψω το κουτί; Γιατί αν πάω και του πω γιατί το θέλω χλωμό να με καταλάβει.

θενκς ε λοτ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αλλα μια κουφή ερώτηση (απλα εδώ θα μου απαντήσουν οι περισσότεροι, και παλλι σορρυ). Επειδή τρελάθηκα λίγο με τα κουτάκια και μου μπήκε το μικρόβιο, πως στο καλο ζητάω απο ενα μαγαζί αυτα τα τρυπανάκια ή πως τα λένε (πχ dremel) για να κόψω το κουτί; Γιατί αν πάω και του πω γιατί το θέλω χλωμό να με καταλάβει.

θενκς ε λοτ...

Καταρχας χρεαζεσε το εργαλειο dremel....το οποιο θα το βρεις σε οποιοδηποτε χρωματοπωλειο κλπ. και το φτηνο κανει ~70€

Τωρα τα εξαρτηματα τα ζητας ως εξαρτηματα dremel...

Συνηθως τα εχουν κρεμασμενα ολα μαζι..και βλεπεις και διαλεγεις..

Για να κοψεις το καπακτι θα χρειαστεις τροχους κοπης...καλυτερα χοντρους για να μιν σου σπανε ευκολα και να αντεχουν αρκετα...

Αυτα απο μενα...

Καλη δουλεια...;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα με 16 εuro noname. [κερδίζω]. Σε Σουπερ μαρκετ σε προσφορά.

Με 70 ευρώ παίρνεις dremel , αντιστοιχο των Makita τα οποία είναι ότι είναι τα lianli στα case ,. Έτη φωτός μπροστά απο bosh και ότι άλλο κυκλοφορεί.

Γνώμη μου είναι πως πάνω απο 40 ευρώ δεν αξίζει να δώσουμε , αφού επαγγελματίες δεν είμαστε , κανα case να κόβουμε που και πού θέλουμε ,.

Τί να το κάνεις το επαγγελματικό .., κάθε μέρα ''χειρουργειο'' θα κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω εδωσα 70€ για το dremel....

Kαι δεν το εχω μετανιωσει καθολου...

Το εργαλειο...ειναι τρομερο...κανεις φοβερα πραγματα...και βοηθαει σε πολλες περιπτωσεις...

Δεν χρειαζεται μονο για case modding...

Τα € του τα αξιζει και με το παραπανω...

Οσο για το dremel που λεει ο dellman οτι βρηκε τοσο φτηνο...

Μαλλον ηταν καποια απο τις φτηνες αντιγραφες...

Οι οποιες οχι μονο δεν κανουν σωστα την δουλεια τους...αλλα ςχουν και μικρη διαρκεια ζωης...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως οτι ότι πληρώνεις , παίρνεις , δεν γίνεται παράδειγμα κάποιος να πάει να πάρει κοπτικό με 30 ευρώ και να λεέι πως έχει και το καλύτερο στην αγορά . Απλώς θα πάρει αυτό που του χρειάζεται, γιατί λόγω αισχροκέρδιας , η ανιδεότητας του μαγαζάτορα πληρώνεις τον κούκο αηδόνι , και μετά τον βάζεις στο κλουβί και περιμένεις να κελαηδήσει. :005:

Τι να το κάνει ο ερασιτέχνης το τρυπάνι Μακιτα παράδειγμα ? Να το πληρώσει 200 ευρώ και να τρυπάει 1 φορά την βδομάδα ???? , αφου το εργαλείο είναι επαγγελματικό , και τις αρετές του θα τις δείς αν το χρησιμοποιείς 8 ώρες την ημέρα . [οι ξυλουργοί ξέρουν καλύτερα.....]

Άλλο παράδειγμα είναι το εξής . Πάω σε κατάστημα με H/Υ και ρωτάω για ένα μπλόκ vga της inovatec . 50 ευρώ μου λέει η κοπέλα [ήταν και μαγαζάτορας] . Μέσα απο το κίτ που θα μου εβγαζε το μπλόκ είχε 1. 12αρι ψυγείο + φαν , μπλόκ cpu , vga , chipset , αντλία eheim 12v , και σωλήνες κλιπάκια κτλ.

Πόσο κάνει της λέω ? 380 + φπα μου λέει .....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και γω....

Απλα το dremel σου δινει τοσες δυνατοτητες...που σου λυνει πραγματικα τα χερια...

Και πιστεψε με χρειαζεται σε πολλες δουλειες...

Απο το να τροχιζω τα μαχερια της μανας μου...μεχρι να modaρω το case μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αλλα μια κουφή ερώτηση (απλα εδώ θα μου απαντήσουν οι περισσότεροι, και παλλι σορρυ).

Η ερωτηση σου δεν ειχε καμια σχεση με το thread που την εβαλες.

Οποιος εχει διαθεση να σου απαντησει θα το κανει ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει απ'το AlexPak το dremmel που δίνει (Μάλιστα πήρα κάπου 30€ αυτό με το "μακρύ λαιμό" -πως λέγεται αυτό που έχει ένα καλώδιο στα προέκταση) και έχω μείνει ευχαριστημένος. Για δουλειές στο PC είναι μια χαρά. Έκοψα λαμαρίνα, αλλουμίνιο χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα πάρε και καλές μύτες και τροχούς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Α επίσης έχει 1 χρόνο εγγύσηση οπότε και να χαλάσει το πας πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Και γώ έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε γνωστους μου σε ξυλουργεία-αλουμινάδικα-συνεργεία. Έλα να κόψουμε αυτό ,,, έλα να κάνουμε μια τρύπα εκεί . Θα πάω σύντομα απο alex και θα πάρω τροχό , dremel , τρυπανάκι . Χρήσιμα είναι να βρίσκονται στο σπίτι ούτως η άλλως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχετε υπ'όψιν σας κάποιο eshop που να πουλάει τέτοιου τύπου εργαλεία; Δε με ενδιαφέρει να είναι dremmel απλα να είναι τέτοιος τύπος γιατί εδω που είμαι (μεσολόγγι) κανενα μαγαζί δεν έχει (μόνο ένα, ένα noname 50e)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.