Jump to content



Τα μελάνια των epson παυουν να λειτουργούν πρίν τελειώσουν?


gto234

Recommended Posts

Ίστριε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο καθαρισμός των κεφαλών έχω γράψει ένα θρεντ για το πώς να τις καθαρίσεις σε έπσον.

Georg το μηχανηματάκι έχει κοντά στα 20 την τελευταία φορά που ρώτησα .Πάντως το πρόγραμμα βρίσκεται σε συνεχή ενημέρωση και μπορείς να ελέγξεις το φόρουμ τους

Nαι το διάβασα και μάλιστα σου γράφω ότι με πρόλαβες πριν πάω για καθαρισμό σε τεχνικό. Είχα αγοράσει και τα υλικά που χρειαζόμουν για την "επέμβαση" αλλά με το powerful cleaning μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μειον που έχει το πρόγραμμα αυτό τελικά είναι ότι πρέπει να έχεις συνέχεια τον εκτυπωτή ανοιχτό!Αν τον κλείσεις μετά ξανάμηδενίζεται η ένδειξη και αν δεν έχεις δεύτερο μελάνι να τον ξεμπλοκάρεις την έκατσες!Αυτό βέβαια για την σειρά C4x και γενικά για αυτούς που έχουν hardware monitor των μελανιών.Η μόνη λύση λοιπόν είναι το reset του chip του μελανιού που γίνεται μόνο με ειδικό μηχανηματάκι που έχουν μερικά μαγαζιά που ξαναγεμίζουν.
To διάβασα και είπα ωχ την πάτησα. Αλλά είδα ότι δεν μηδενίστηκε η ένδειξη. Ίσως επειδή χρησιμοποίησα την επιλογή soft reset του προγράμματος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eγω εχω ΗΡ (920) αλλα ειπα να μην ανοιγω νεο thread :003:

εκανα ενα refill σε μαυρο cartridge σχεδον αδειο, 0% ελεγε το ΗP toolbox και τυπωνε αχνα και διακεκομενα.

τωρα τυπωνει μια χαρα, ομως συνεχιζει να μου δειχνει 0% και προειδοποιηση να το αλλαξω. (βεβαια δεν ειναι και τραγικο, οπως οι Epson που τραβανε χειροφρενο :003: , αλλα λεμε τωρα)

Ειναι φυσιολογικο αυτο για τους ΗΡ ?

Link to comment
Share on other sites

προιστορια με την ΗΡ: 640, 695, 920, 7760, 5510 :)

Αν βγαλεις και ξαναβαλεις το cartridge απο την θεση του κανονικα θα πρεπει να σε ρωτησει αν ειναι καινουριο η οχι - αλλιως νομιζω οτι μπορεις να το δηλωσεις και χειροκινητα οτι το αλλαξες απο καπου, θα κοιταξω να δω πως ακριβως αν δεν το εχεις βρει στο μεταξυ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.