Jump to content



Τα μελάνια των epson παυουν να λειτουργούν πρίν τελειώσουν?


gto234

Recommended Posts

Το είχα ακούσει κάπου αλλά δεν ήξερα τι παίζει.Σήμερα λοιπόν εκεί που εκτύπωνα με τον epson c42(τον πήρα από το γραφείο του πατέρα μου) ξαφνικά σταματάει να τυπώνει και άναβε το φωτάκι του μελανιού.Τέλοσπαντων είχα καινούργιο μελάνι και το άλλαξα και συνέχισα να εκτυπώνω.Το κουφό είναι πως πρίν σταματήσει να τυπώνει δεν έδειχνε καποια ένδειξη οτι τελειώνει π.χ. να βγάζει αχνά τα γράμματα κλπ.Έτσι ξαφνικά,αφού τύπωσε μια σελίδα χωρίς πρόβλημα σταμάτησε.Είμαι λοιπόν πεπεισμένος οτι το μελάνι έχει κι'άλλο μέσα και μπορεί να τυπώσει κάποιες σελίδες,απλά οι "έξυπνοι" της epson έχουν ρυθμίσει τους εκτυπωτές έτσι ώστε να μην εκτυπώνουν κι ας έχει μέσα το μελάνι για να αγοράζεις καινούργιο.Ρωτώ λοιπόν,η μόνη λύση είναι να βρώ κάπου να κάνω reset το chip του μελανιού και να το ξαναβάλω ή υπάρχει κανένας άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ συμβατό μελάνι ή δεν έχεις ξαναγεμίσει catridge τότε μάλλον υπάρχει ακόμα ένα 10% μελανιού μέσα. Διότι κάτι τέτοιο είχε αναφερθεί και μάλλον στην Ολλανδία ετοίμαζαν και μηνύσεις κατά της Epson που δεν ξέρω αν έγιναν τελικά.

Το ότι δεν σε ενημέρωσε πάντως, μάλλον σημαίνει ότι έχει χάσει το... μέτρημα το chip που υπάρχει μέσα για να σε ενημερώνει για το πόσο μελάνι υπάρχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ssc service utility for Epson

μπας και σε βοηθήσει αλλιώς οι μηνύσεις είναι γεγονός για την Έπσον ,μιας και είχε βρεθεί ότι όντως "πειράζει " τους μετρητές για να δείχνουν τα μελάνια νεκρά στο 10 με 30% της χωρητικότητάς τους.

Κατά την άποψή μου μικρό το κακό καθότι τα συμβατά μελάνια είναι αρκετά φθηνά και ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείς χύμα μελάνια για να γεμίζεις τα μελανοδοχεία όπως πολλοί ,τότε χασούρα = 0

Τέλος πάντως αν θες δοκίμασε το παραπάνω προγραμματάκι καθότι έχει εξαιρετικές λειτουργίες για Έπσον εκτυπωτές

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν το βγάλω και το ξαναβάλω δεν αλλάζει τίποτα.Πάλι άδειο το δείχνει.Η διαδικασία γίνεται μέσω hardware του εκτυπωτή οπότε δεν μπορείς να πειράξεις κάτι.Σε ένα μαγαζί με refill είχα δεί το μηχανηματάκι που κάνει reset στα μελάνια ωστε να φαίνονται γεμάτα ξανά.Πάντως θα δοκιμάσω το προγραμματάκι αυτό schumifer μπάς και κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Α,ρε schumifer με έσωσες!Το έβαλα το προγραμματάκι,έκανα freeze ink όπως λέει για τον εκτυπωτή μου αφού δεν δέχεται soft reset και τέλος έκανα swap το καινούργιο με το παλιό μελάνι και εκτύπωσε μια χαρά!Τωρα μένει να δώ πόσες σελίδες θα εκτυπώσει το παλιό!Πάντως όσο σκέφτομαι τόσα μελάνια που είχαν πάρει στο γραφείο του πατέρα μου και τα άλλαζαν όποτε τα ζητούσε ο εκτυπωτής...κρίμα τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με συμβατό μελάνι, το έγχρωμο μάλιστα,το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές (μου έβγαλε το κόκκινο λαμπάκι ότι τελειώνει 2 φορές), τυπώνοντας σε υψηλή ανάλυση φωτογραφίες, πριν το πετάξω.Και όλα αυτά χρησιμοποιόντας το ssc service utility for Epson, όπου του έλεγα απλώς να μηδενίσει τους μετρητές και ήταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Απατεώνες δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα. Και οι μεγαλύτερες απατεωνιές γίονονται στα μελάνια....

Refill και πάλι Refill. Μετά από 5-6 χρόνια είμαι σίγουρος ότι έχω γλυτώσει τα λεφτά για 2-3 εκτυπωτές μιας και δεν τυπώνω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω.Είναι πολύ καλό πρόγραμμα αλλά το τσιπάκι της έπσον είναι προγραμματισμένο προφανώς να κάνει τα δικά του.Η μόνη λύση που έχει μηδέν απώλειες είναι το ξαναγέμισμα με χύμα μελάνια.Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πάντα κάτι θα χάνεις.

Όσο για τον ιό μην πιστεύεις ένα μόνο πρόγραμμα .Πολλές φορές λένε τα δικά τους.Βλέπε το kaspersky.Πιάνει και καλά 10 ιούς πάνω από το Symantec Corporate αλλά αυτά που πιάνει δεν κάνουν τίποτα.Μάλλον τα έχουν κάνει υπερπροστατευτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα με μια ερώτηση. Που μπορώ να βρω να παραγγείλω συμβατά μελάνια για Epson stylus photo 895? Είχα προσπαθήσει λίγο παλιότερα να βρω κάπου αλλά μου είπανε πως δεν μπορώ να βάλω συμβατά μια και έχουν ενσωματωμένο το Chip αναγνώρισης γνησιότητας των μελανιών.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα με μια ερώτηση. Που μπορώ να βρω να παραγγείλω συμβατά μελάνια για Epson stylus photo 895? Είχα προσπαθήσει λίγο παλιότερα να βρω κάπου αλλά μου είπανε πως δεν μπορώ να βάλω συμβατά μια και έχουν ενσωματωμένο το Chip αναγνώρισης γνησιότητας των μελανιών.

Για δοκίμασε στην InkTec, μπορεί να έχουνε.Εγώ πάντως, αν και έχω παλιό μοντέλο epson, από εκεί παίρνω μελάνι και είμαι ικανοποιημένος

Τηλ: 2109344600 ;)

Link to comment
Share on other sites

schumifer ότι και να πώ για το πρόγραμμα που πρότεινες είναι λίγο. Αχ...πόσα μελάνια πέταξα ...... Κατάφερα να καθαρίσω τις κεφαλές που είχαν πρόβλημα. Με το πρόγραμμα της Epson το μόνο που κατάφερνε ήταν να μου καταναλώνει το μισό μελάνι κατά τον καθαρισμό. Ήμουν έτοιμος πάλι για αγορά μελανιών μια και τα έδειχνε τελειωμένα. Κατάφερα να εκτυπώσω. Γενικά λες και έκανα γενικό service στον εκτυπωτή !!!

hd_thank_you.gifhd_thank_you.gifhd_thank_you.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενα μειον που έχει το πρόγραμμα αυτό τελικά είναι ότι πρέπει να έχεις συνέχεια τον εκτυπωτή ανοιχτό!Αν τον κλείσεις μετά ξανάμηδενίζεται η ένδειξη και αν δεν έχεις δεύτερο μελάνι να τον ξεμπλοκάρεις την έκατσες!Αυτό βέβαια για την σειρά C4x και γενικά για αυτούς που έχουν hardware monitor των μελανιών.Η μόνη λύση λοιπόν είναι το reset του chip του μελανιού που γίνεται μόνο με ειδικό μηχανηματάκι που έχουν μερικά μαγαζιά που ξαναγεμίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω από αυτόν

ink@mailbox.gr // http://inkjet.myservice.gr/inkjet/

κυρίως γιατί είναι ένας άνθρωπος και όχι μια επιχείρηση ,έχει πολλές γνώσεις και ό,τι δε μου αρέσει ξέρω ποιος και πού είναι και μπορώ να πάω να τον βρω.

Μπορείς να του στείλεις email ή αν θες έχω και το κινητό του.

Επίσης έχει και ένα μικρό μαγαζάκι απέναντι ακριβώς από το Πλαίσιο στη Στουρνάρη αλλά λίγο πιο ακριβά

Link to comment
Share on other sites

Ίστριε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο καθαρισμός των κεφαλών έχω γράψει ένα θρεντ για το πώς να τις καθαρίσεις σε έπσον.

Georg το μηχανηματάκι έχει κοντά στα 20 την τελευταία φορά που ρώτησα .Πάντως το πρόγραμμα βρίσκεται σε συνεχή ενημέρωση και μπορείς να ελέγξεις το φόρουμ τους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.