Jump to content



PX-716SA σε ASUS P4C800-DLX


gel

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το PLEXTOR PX-716SA ή το PX-712SA. Πρόκειται ως γνωστόν για συσκευές με SATA interface. Η ASUS P4C800-DLX έχει ένα Promise controller με 1 IDE κανάλι και 2 SATA, ο οποίος όπως γράφει στο manual υποστηρίζει μόνο σκληρούς δίσκους και όχι CD/DVD-ROMs. Αυτό το έχω επαληθεύσει κατά ένα μέρος γιατί ενώ βλέπει ό,τι HDD και να συνδέσω επάνω του, αν συνδέσω ένα ASUS DVD-ROM (UDMA 100) στο IDE κανάλι δεν το βλέπει στην αρχική οθόνη όταν κάνει BOOT το PC... Παρ' όλα αυτά όμως όταν μπώ στα Windows το DVD-ROM ως δια μαγείας εμφανίζεται και λειτουργεί κανονικά!

Τί γίνεται όμως στην περίπτωση που αντί για IDE DVD-ROM συνδεθεί ένα από τα νέα SATA Plextor 712SA ή 716SA; Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω το drive δε προκειται να λειτουργησει στο SATA controller της μητρικης, οπως εξαλλου γραφει και στο manual.

Το παραδειγμα στο οποιο αναφερεσαι δεν εχει καμια σχεση με το SATA controller.

Link to comment
Share on other sites

Τα jumper πως τα εχεις?

Όπως αναφέρω στο αρχικό thread μου, απλά ρωτάω εαν ξέρει κάποιος αν θα δουλέψει ή όχι. Μετά θα αποφασίσω εαν θα το αγοράσω... Εαν υπάρχει πιθανότητα να μην το υποστηρίζει ο Promise της μητρικής μου τότε μάλλον δεν υπάρχει και λόγος να δώσω 100+ ευρώ για να το αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω το drive δε προκειται να λειτουργησει στο SATA controller της μητρικης, οπως εξαλλου γραφει και στο manual.

Το παραδειγμα στο οποιο αναφερεσαι δεν εχει καμια σχεση με το SATA controller.

Thanks! Και γω αυτή την εντύπωση έχω...

Ποιό παράδειγμα λες οτι δεν έχει σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό παράδειγμα λες οτι δεν έχει σχέση;
this :)
Αυτό το έχω επαληθεύσει κατά ένα μέρος γιατί ενώ βλέπει ό,τι HDD και να συνδέσω επάνω του, αν συνδέσω ένα ASUS DVD-ROM (UDMA 100) στο IDE κανάλι δεν το βλέπει στην αρχική οθόνη όταν κάνει BOOT το PC... Παρ' όλα αυτά όμως όταν μπώ στα Windows το DVD-ROM ως δια μαγείας εμφανίζεται και λειτουργεί κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.