Jump to content



sempron vs athlon xp


vangelis1602

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ athlon xp 2000+ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ sempron 2400 Η 2600.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο sempron 2400 ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ celeron 2400 ΙΣΧΥΕΙ?

ΑΝ ΒΑΛΩ sempron ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΤΟ bios?ΕΧΩ ΜΙΑ ecs l7s7a2?ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ overclocking ΣΤΟΝ xp 2000+ ΚΑΙ ΠΩΣ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, γραφε με ελληνικα η χρησιμοποιησε το Greeklsih Converter γιατι μεχρι να διαβασω το ποστ ειδα και επαθα...

Οι sempron oντως ειναι οι ανταγωνιστες των Celeron D.

Προσωπικη αποψη ειναι η αγορα ενος 3000+ Α64 και αντιστοιχης μητρικης. Περιπου 200-220€ συνολο. Η αγορα ενος Sempron δεν ειναι και οτι καλυτερο αφου δεν ειναι σημαντικα φτηνοτεροι (σχετικα παντα με την διαφορα στις επιδοσεις)και σε λιγο καιρο θα ειναι ξεπερασμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΧΡ 2000+ "τρέχει" στα 1667MHz.

Ο Sempron 2400+ "τρέχει" στα 1667ΜΗz!!!

Μόνη διαφορά ότι ο Sempron έχει 166MHz fsb.

Μην σε μπερδεύει το PR rating των Sempron. Να κοιτάς μόνο τις συχνότητες των επεξεργαστών.

Link to comment
Share on other sites

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ overclocking ΣΤΟΝ xp 2000+ ΚΑΙ ΠΩΣ?

Aυτό θα το κρίνεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου... Αν δεις οτί κάποιες εφαρμογές σου φαίνονται πλέον βαριές και οτί προγράμματα δεν τρέχουν σε ικανοποιητικούς ρυθμούς για 'σένα, μπορείς να δοκιμάσεις.

Εκτός κι αν το κάνεις για "σπορ" :081:

Πάντως αν είναι ξεκλείδωτος και/ή καλό κομμάτι έχεις να κερδίσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις Sempron πέρε τον 3000+

Βασηκά όπως είπαν και οι πολλοί άλλοι πριν δεν αξήζει να ρίξεις χρήματα στα 32bit την στηγμη που με 200 ευρώ περίπου πέρνεις Α64 που είναι πολύ καλήτερος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.