Jump to content



Αθόρυβος σκληρός


gto234

Recommended Posts

Παιδιά είμαι σε φάση να αγοράσω σκληρό από 160GB (IDE όμως όχι sata) και πάνω αλλά θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιό αθόρυβος.Εχω έναν 60ρη maxtor ο οποίος είναι μεν αθόρυβος αλλά το βράδυ που μένει το pc ανοιχτό ακούγεται κάτι σαν φύσιμα.Και για να μην νομιζει κανείς οτι είναι τα ανεμιστηράκια λέω οτι δεν κάνουν αυτά τον θόρυβο.Τι να πάρω λοιπόν;Seagate είναι οι πιό αθόρυβοι;

Link to comment
Share on other sites

Οι Seagate PATA (μιλάω για τους 7200.7) είναι πολύ αθόρυβοι στα seeks διότι έχουν μόνιμα ενεργοποιημένο το Acoustic Management. Σαν συνέπεια είναι αθόρυβοι, αλλά και λίγο πιό αργοί στα random seeks.

Οι Maxtor (DM9) ακούγονται λίγο περισσότερο στα seeks, επειδή είναι λίγο πιο γρήγοροι, αλλά μπορείς εαν σε ενοχλεί αυτό, να τους κάνεις και αυτούς αθόρυβους (αλλά και πιο αργούς) ενεργοποιώντας το Acoustic Management.

Όσον αφορά τον θόρυβο σε idle κατάσταση, είναι και οι δύο περίπου στα ίδια, με ίσως λίγη περισσότερη υπεροχή της Seagate στον τομέα αυτό. Δες όμως και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Έγω στον maxtor έχω το Acoustic Management στο πίο ήσυχο σκαλί αλλά δεν βλέπω διαφορά στις επιδόσεις.Κάπου βέβαια διάβαζα ότι ενεργοποιώντας το AM στο quiet έχεις επιδόσεις σαν να ήταν ο σκληρός 5400rpm!!!Δεν ήξερα ότι και οι seagate είχαν AM και φαντάστηκα ότι έχουν κάποια ειδική τεχνολογία που τους κάνει αθόρυβους.

Link to comment
Share on other sites

Με το που ενεργοποίησα εγώ το acoustic management στους Maxtor το HDTach μου αναφέρει κάπου στα 20msec access time!!!

Τώρα το πόσο επηρεάζει δεν με νιάζει διότι:

1) Σχεδόν δεν ακούγονται οι δίσκοι

2) Έτσι όπως σέρνονταν και έτριζαν οι κεφαλές πριν το ενεργοποιήσω νόμιζα ότι ο δίσκος θα διαλυόταν. Αίσχος κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

John στα 20ms και δεν υπάρχει εμφανής διαφορά ?

Τουλάχιστον το HD Tach αναφέρει παρόμοιες επιδώσεις με το acoustic απενεργοποιημένο σε tranfer rate.

Εδώ έχω και με το ATTO: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=50824#post50824

Βασικά δεν τον έχω συγκρίνει από άποψη επιδώσεων σε καθημερινή χρήση με το acoustic απενεργοποιημένο διότι ο Maxtor έκανε τόσο θόρυβο μα τόσο θόρυβο όταν πιεζόταν που φοβόμουν ότι θα σπάσει καμιά κεφαλή. Αίσχος κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Όντως με το AM στο off ή ακόμα και στο performance ο δίσκος ακούγεται αρκετά και νομίζεις ότι θα πάθει κάτι με τα γρατζουνίσματα που ακούγονται.Πάντως με AM στο quiet εμένα μου δίνει πίο σταθερά αποτελέσμτα σε bench όπως το ATTO.Π.χ. μου δίνει πάντα γύρω στα 44 mb/s ενώ με το AM στο performance μου δίνει αποτελέσματα που κυμαίνονται από 30-44 mb/s.Δεν ξέρω τελικά τι παίζει αλλά εγώ το έχω στο quiet.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές που θα δείτε ενεργοποιώντας το Acoustic Management είναι βασικά στο access time και όχι στο sequencial tranfer rate, αφού ο δίσκος πάλι στις 7200 στροφές θα δουλεύει. Απλά οι κεφαλές πηγαίνουν πιο ομαλά από track σε track και έτσι μειώνεται ο θόρυβος...

Όταν το Acoustic Management είναι στο off αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος δουλεύει στη μέγιστη δυνατή απόδοση. Η διαφορά της ένδειξης off με την ένδειξη performance είναι μικρή. Εκεί που υπάρχει αισθητή διαφορά στο θόρυβο και μαζί και στις επιδόσεις (στο access time) είναι στην ένδειξη quiet.

Πάντως ο θόρυβος εξαρτάται από το πού έχετε τοποθετήσει το σκληρό δίσκο. Εγώ π.χ. που τον έχω πάνω σε ρικοφόν δεν ακούω τίποτε και τους έχω και τους δύο χωρίς Acoustic Management! :023:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο θόρυβος εξαρτάται από το πού έχετε τοποθετήσει το σκληρό δίσκο. Εγώ π.χ. που τον έχω πάνω σε ρικοφόν δεν ακούω τίποτε και τους έχω και τους δύο χωρίς Acoustic Management! :023:

Πολύ σωστά παίζει σημαντικό ρόλο εάν ο σκληρός ακουμπάει απευθείας πάνω σε μέταλλο του φατνίου...

Τα cases της HEC έχουν τα γνωστά λαστιχάκια...τα οποία μειώνουν κατά πολύ τον θόρυβο...;)

Link to comment
Share on other sites

Thanx Soler!

Να σε ρωτήσω κάτι? Είσαι πράγματι 15 ετών??? Και από πόσον ετών γράφεις και έχεις 1700 posts??? :017: :033:

Νωρίτερα από τον Απρίλιο του 2004 πάντως, αποκλείεται να ξεκίνησε... :082:

Edit: Join Date: 07-07-2004 :024:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.