Jump to content


Gigabyte K8NS-939 Problem


Vector

Recommended Posts

Xτες τελειωσα το συστημα με την Gigabyte K8NS-939 με NForce 3 ultra και το μικρουλι 64 3000 939.

Το περιεργο ειναι οτι μετα απο καθε τερματισμο του συστηματος στην επομενη εκκινηση (οχι επανεκκινηση) σταματαει το cooler της cpu (ακουγεται ο ηχος απο την μητρικη για cpu fan failure)

Μηπως εχει τυχει σε κανενα αναλογο προβλημα με μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω με την αυτόματη επιλογή του fan και βλέπουμε .

Θα ήθελα να ρωτήσω για θερμοκρασίες γενικά με τους 64 bit ους και nforce 3

Eμένα ξεκινάει με 23-25 και full load δεν έχει ξεπεράσει τους 33.

Έχω το fan της AMD με θερμοαγώγιμη Artcic Silver 5 και νομίζω οτι είναι πολύ καλή .

Link to comment
Share on other sites

Σε Full Load δεν εχει ξεπερασει τους 33;;;

Μαλλον εχει κανει καποιο λάθος το προγραμμα που χρησιμοποιεις!!

Εχεις ενεργοποιημενο το Cool and Quiet?Εμενα με ενεργοποιημενο μου διατηρουσε την συχνοτητα σε 5*200ΜΗz ακομα και οταν επαιζα παιχνίδια, μεχρι που το απενεργοποιησα και τρεχει μονιμως στα 11*200!!Μαλλον είχε προβλημα το BIOS.Βεβαια εγω εχω A8V Deluxe με Athlon 64 3500+(Newcastle)

Σου προτεινω να το ψαξεις γιατι δεν γινεται να εχεις τοσο μικρες θερμοκρασίες επεξεργαστή!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δροσεροί επεξεργαστές οι 64 γενικά ,

Μέχρι και τα 2,8ghz που έχω μετρήσει τον δικό μου [939 3.000+] με 1.65vcore δεν πάει πάνω απο 33 fullload [watercooled] με απλή πάστα απο ΤΤ volcano12...

Και με αέρα όταν τον είχα πάντως δεν είχε τπτ τρομερές θερμοκρασίες ,

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε το Βίος.. εμενα μου έβγαζε 12 βαθμούς και full load 23 !!!!ποιο Βίος χρησιμοποιείς?

Το 1.4 αν απευθυνεσαι σε μένα [αν και δεν έχουμε ίδια mobo].

Δεν μετράω απο το βίος ούτε απο προγράμματα όπως Mbm5 η corecell .

Μόνο το speedfan έχω για να ρυθμίζω τον ανεμιστήρα της vga οταν παίζω games [o ανεμιστήρας που είχε το cpu τον έχω ξαπλώσει στο pcb της 9700.]

Με ondie sensor κολλημένο στο heatspreader μέτρησα.

Kοιτα στο link της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.