Jump to content


radio στο pc


dimitris74

Recommended Posts

θελω να ακουω ραδιοφωνο στο pc. ειχα ενα hifi Που εκτελουσε χρεη μπροστα ηχειων και ραδιοφωνου αλλα τα παιξε και πηρα ενα σετακι ηχεια 5.1

καρτα tv εχω και ειμαι ευχαριστημενος αλλα δεν εχει ραδιοφωνο.

σκεφτομαι να παρω το avermedia Usb που ειναι σκετο ραδιο. το εχει δοκιμασει κανενας?

παιζει και μια περιπτωση να αλλαξω tuner και να παρω καποιο που να εχει και ραδιο. απο οτι ειδα πολλοι προτεινεται το leadtek. αξιζει να δωσω τα 30 επιπλεον απο το Usb και να το παρω? παιζει με dscaller?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει με DScaler. Τώρα το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο καλή είναι η κάρτα TV που έχεις και από το αν σε καλύπτει.

Το ραδιοφωνάκι αυτό δεν είναι και άσχημη ιδέα. Αν μάλιστα έχεις Laptop μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εκεί.

Μια λεπτομέρια πριν αποφασίσεις είναι ότι αν πάς σε νέα κάρτα TV με ράδιο, να ξέρεις ότι δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα. Ή την TV ή το ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει με DScaler. Τώρα το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο καλή είναι η κάρτα TV που έχεις και από το αν σε καλύπτει.

Το ραδιοφωνάκι αυτό δεν είναι και άσχημη ιδέα. Αν μάλιστα έχεις Laptop μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εκεί.

Μια λεπτομέρια πριν αποφασίσεις είναι ότι αν πάς σε νέα κάρτα TV με ράδιο, να ξέρεις ότι δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα. Ή την TV ή το ράδιο.

κοιτα η καρτα μου ειναι η ποιο απλη hauppage Που υπαρχει. προβλημα δεν εχω, πηρα και ενα remote απο Pinnacle, εχω και το Κ700 μου και αλλαζω ειτε με το ir remote ειτε μεσω Bluetooth καναλια. γράφω αρκετα καλα μέσω windvr και παραπονο δεν εχω κανένα.

αυτο που ειπες οτι μονο το ένα μπορω να έχω με προβληματίζει. το ραδιο αυτο το εχεις μήπως? απλα ειμαι περιεργος εαν εχει εξωτερικη κεραια και πως στο καλο πιανει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει ένας φίλος μου το Avermedia. Αλλά δεν θυμάμαι να σου πω πόσο έμεινε ή δεν έμεινε ευχαριστημένος (νομίζω έμεινε). Αλλά αυτός έχει και Laptop.

Τώρα για την κάρτα TV που έχει και ράδιο λογικό δεν είναι? Ένα τσιπάκι έχει πάνω και άρα ένα σήμα μπορεί να αποκωδικοποιήσει. Δεν μπορείς π.χ. να βλέπεις TV και ταυτόχρονα να ακούς ή να γράφεις κάτι από το ράδιο της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει ένας φίλος μου το Avermedia. Αλλά δεν θυμάμαι να σου πω πόσο έμεινε ή δεν έμεινε ευχαριστημένος (νομίζω έμεινε). Αλλά αυτός έχει και Laptop.

Τώρα για την κάρτα TV που έχει και ράδιο λογικό δεν είναι? Ένα τσιπάκι έχει πάνω και άρα ένα σήμα μπορεί να αποκωδικοποιήσει. Δεν μπορείς π.χ. να βλέπεις TV και ταυτόχρονα να ακούς ή να γράφεις κάτι από το ράδιο της κάρτας.

thnx man, απλα αν μπορεις να μου κανεις την χαρη να τον ρωτησεις αν θελει κεραια το radio για να δουλεψει....

πιθανον με βλεπω να το παιρνω γιατι δεν λεει να εισαι δεσμευμενος αν θελεις να δεις tv η να ακουσεις ραδιο. θελω και τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο .....γιατί δεν ακούτε ράδιο απο το net και πάτε και δίνετε λεφτά τζάμπα?Κρίμα δεν είναι ρε παιδιά?

Κάνεις λάθος. Αν δεν έχεις πραγματικά καλή σύνδεση και ράδιο δεν ακούς καλά αλλά επιπλέον σε κάθε περίπτωση χάνεις και πολύτιμο bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο .....γιατί δεν ακούτε ράδιο απο το net και πάτε και δίνετε λεφτά τζάμπα?Κρίμα δεν είναι ρε παιδιά?

Ρώτα και μένα τον κατακαημένο με την 56k αν θέλησω να ακούσω ράδιο μέσω net ούτε σελίδα δεν μπορω να ανοίξω (καταραμένη φτώχια)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο .....γιατί δεν ακούτε ράδιο απο το net και πάτε και δίνετε λεφτά τζάμπα?Κρίμα δεν είναι ρε παιδιά?

υπαρχουν και μερικοι ανθρωποι που ζουν χωρις να ειναι 24/7 στο ιντερνετ και δεν εχουν βαλει ακομα dsl. σε μερικα χρονια που θα εχουν πεσει οι τιμες θα εχεις απολυτο δικιο αλλα τα 19 ευρω που κανει δεν ειναι ουτε το παγιο για ενα μηνα στον ποτε για dsl

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.