Jump to content



Firmware flashing στο ASUS DVD-ROM E612


raptorsgr

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους. Το πρώτο μου thread και έχω τράκ! Βλέπετε, κάπως αργά ανακάλυψα τους υπολογιστές.... :024:

Το θέμα έχει ως εξής: Αγόρασα κι εγώ το πιο πολυπουλημένο (τουλάχιστον στην Ελλάδα) DL DVD-RW, τo NEC-3520A.Tι έκπληξη,ε;;;)

Τόβαλα επάνω σαν slave στο ASUS E612 και το φλασάρισα με το υπέροχο προγραμματάκι Binflash από τους CDfreaks με το δικό τους firmware v1.05. Φοβερή ευκολία.

Αποφασίζω να κάνω το ίδιο με το παλιό μου ASUS. Πάω στο site, κατεβάζω ένα ζιπαρισμένο αρχειάκι, το ανοίγω και.... φρικάρω. Με απλά λόγια δεν καταλαβαίνω τίποτα! Έχει ένα "READ ME.TXT" από το οποίο δεν βγάζω άκρη και το οποίο επισυνάπτω εδώ. Επίσης έχει ένα "INSTALL.EXE" το οποίο όταν εκτελώ, πετάει ένα command prompt του οποίου screenshot επίσης επισυνάπτω. Λέει ότι δεν βρίσκει το path του MSCDEX.EXE. Όσο κι αν έψαξα στον υπολογιστή μου, τέτοιο αρχείο δεν βρήκα. Απ' την άλλη μεριά για να κάνω edit το CONFIG.SYS και το AUTOEXEC.BAT ούτε που τολμάω να το σκεφτώ με τις γνώσεις που έχω. Καλά και γλυτώσαμε το format ως τώρα....

Τελικά πώς μπορεί κάποιος να κάνει αναβάθμιση του firmware;

Αυτά. Ευχαριστώ.

post-980-1442173977,7567_thumb.jpg

README.TXT

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξα στο site της asus και δεν υπάρχει κάποιο νεότερο firmware για να κάνεις update το drive σου.

Αυτό που κατέβασες είναι πιθανότατα DOS Drivers. Δεν σου χρησιμεύουν σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατέβασες είναι πιθανότατα DOS Drivers. Δεν σου χρησιμεύουν σε τίποτα.

:021: Το κεφάλι μου, άραγε, σε τι χρησιμεύει; Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ παιδιά που ασχοληθήκατε!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.