Jump to content



αναζητώ καρτα TV για Laptop


sailman

Recommended Posts

ΦΙλαρακο ρίξε μα ματια σε καρτα τυπου PCMCiA... Υπαρχει σχετικο TV-tuner που εχει αρκετες εισοδους και εξοδους μεταξυ αυτων νομιζω και video in. Αν εισαι στην Αθηνα κατι τετοιο υπαρχει στο Cosmodata ισως και αλλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Άλλο ένα ξε-θάψιμο από μένα.... :D

Λοιπόν... Κάρτα τηλεόρασης για laptop. Κοίταξα τι κυκλοφορεί στην αγορά και μου φαίνεται η καλύτερη λύση είναι αυτή της Terratec .

Cinergy400TVmob.jpg

Keyfeatures

* Stereo tuner

* Scheduled recordings

* Supports VCD, SVCD, DVD and DivX

* Timeshifting

* Channel search with station recognition

* Multichannel preview

* Scalable TV Window/full screen mode/desktop TV

* Highspeed videotext with page memory

* Compatible with antenna and cable TV

Technical Details

* PC-CardBus

* Philips SAA-7134 Video Decoder chipset

* PAL B/G(H), PAL D/K, PAL I TV Tuner for antenna or cable network

* S-Video und Composite (Cinch) Video inputs for camcorder, DVD player, satellite receiver, VCR etc.

* Stereo audio inputs (Cinch)

To μόνο που με προβληματίζει είναι η κεραία. Μπορώ να συνδέσω κάποια φορητή κεραία στην υποδοχή που έχει η κάρτα; Και αν ναι, πού θα την βρω; (ξέρω ακούγεται χαζή η ερώτηση)

Μήπως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσω μία κάρτα που περιλαμβάνει κεραία στην συσκευασία. Σαν την TECHNISAT MOBITEL 1 ;

1474.jpg

Product features

* Reception of digital television programmes via DVB-T (Digital Video Broadcast)

* TV reception unit with chip tuner

* Automatic channel scan in VHF and UHF bands

* Manual scan for specific channels

* Channel list to display all available channels

* Software-based programme decoding

* Recording and playback of TV programmes on the notebook or laptop hard drive

* Adjustable picture display in window with automatic aspect ratio or supports full-screen mode

* Simple channel selection and volume control in full-screen mode via on-screen menu

* Electronic programme guide

* No additional mains adapter required

* Slim, compact design for Type II PCMCIA slots, 9 mm high

* Extremely simple installation

* Includes rod antenna DigiFlex TT3

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που με προβληματίζει είναι η κεραία. Μπορώ να συνδέσω κάποια φορητή κεραία στην υποδοχή που έχει η κάρτα; Και αν ναι, πού θα την βρω; (ξέρω ακούγεται χαζή η ερώτηση)

Μήπως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσω μία κάρτα που περιλαμβάνει κεραία στην συσκευασία. Σαν την TECHNISAT MOBITEL 1

Δεδομένης της προβληματικής λήψης σε πολλά σημεία του λεκανοπεδίου (πόσο μάλλον σε επαρχία) η κεραιούλα αυτή μου φαίνεται ανεπαρκής.

Προτίμησε μάλλον κάποια μικρή εξωτερική με ενισχυτή. Στο Πράκτικερ π.χ. έχει διάφορα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος πήρε το avermedia από Πλαίσιο αν δεν κάνω λάθος κι έχει ξετρελαθεί με την ποιότητα. Βέβαια έριξε και 100 ευρόπουλα

Στα 100€ παίζουν και οι δύο κάρτες που ανέφερα.

Μία πιο φτηνή λύση είναι της Kworld.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702150

Link to comment
Share on other sites

Στα 100€ παίζουν και οι δύο κάρτες που ανέφερα.

Μία πιο φτηνή λύση είναι της Kworld.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702150

Στέλλα, έχω άσχημη εμπειρία από τις Kworld.

Tην pinnacle της υπογραφής την πήρα μετά από 2 επιστροφές αντίστοιχων Kworld στο πλαίσιο. Η πρώτη έδινε εικόνα αλλά όχι ήχο, και η δεύτερη τίποτα από τα 2.

Και στο σέρβις του πλαισίου μου συνέστησαν ευγενικά να μην επιμείνω και σε τρίτη προσπάθεια, αλλά να ξοδέψω κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο (pinnacle ή avermedia).

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μόνη εμπειρία με KWorld hardware, ένα μετατροπέα VGA σε Composite, δεν ήταν θετική. Χρειάστηκε να κάνω ένα μικρό κόλπο για να δουλεψω σωστά και αυτό που έγραφε στο κουτί δεν ήταν τελικά αυτό που υποστήριζε. Μάλλον παρα ήταν αισιόδοξοι για αυτό που είχαν φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσοχη με ολες τις PCMCIA TV tuner καρτες γιατι κανουν τρομερη καταναλωση της μπαταριας.

Ειναι κυριως για χρηση στο ρευμα, διαφορετικα ισα που θα προλαβαινετε να βλεπετε ενα επισοδειο της αγαπημενης σας σειρας.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα avermedia usb και είχα πάντοτε άθλια ποιότητα απεικόνισης...δεν ξέρω αν είχα πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι, αλλά απο οδηγούς και εικόνα ήταν πολύ κακή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανα δυό εβδομάδες την Kworld NB-TV100 (MULTIRAMA 65,50€).

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από ποιότητα εικόνας και δύο μετατροπές από VHS -> MPEG2 -> DVD (κάψιμο με δικό του πρόγραμμα).

Πιστεύω αξίζει τα λεφτά της (μέχρι στιγμής βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.