Jump to content



Prescott 550 OC


Chr1442169074

Recommended Posts

Αγόρασα το σύστημα της της υπογραφής πρόσφατα και φυσικά ξεκινάω OC.

Ακόμα είμαι με την stock ψύξη , όμως έχει ήδη παραγγελθεί WC(από 11 block και περισσότερα στο αντίστοιχο thread στο τομέα του WC).

Ως τώρα χωρίς ρεύμα και χωρίς αύξηση θερμοκρασίας είμαι στα 3.8+ . Οι μνήμες μου τα χαλάνε λίγο γιατί είναι 533 αλλά αν πάω πολύ παραπάνω θα βάλω 1:1 μέχρι να πάρω PC5400. Μόλις μπεί η υδρόψυξη θα το φτάσω στα όρια. Εδώ και λίγο ξεκίνησα να τρέχω prime , να δούμε δλδ τι γίνεται από σταθερότητα

Ακούω σχόλια.

Πρός το παρόν δείτε αυτά :

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου chr. Ωραιος! Απο temps μου κανει εντυπωση που δεν εχεις αυξηση... σε idlε η σε full δεν εχεις αυξηση? Δωστου κιαλλο!

Ποσταρε επισης φωτο απο cpuz, memory και spd, να δουμε πως πας με τα timings. Επισης μηπως ξερει κανεις το BIOS της gigabyte γιατι δεν μπορω να βρω πως να βαλω διαιρέτη.

Link to comment
Share on other sites

Chr παει και αλλο νομιζω με default ταση και ψυξη!

Αλλα 200mhz σιγουρα!

Στα 4 νομιζω πρεπει να πας αν κρινω και απο το steping με αερα!

Και συμφωνω με τον Elu Thingol πες μας και τις temps που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Temps όταν πρωτοέστησα το μηχάνημα : idle 44 , full 65

Τemps ύστερα από προσθήκη 3 fans στο κουτί : idle 42 , full 63-64

Τemps ύστερα από OC έως 3.9(χωρίς ρεύμα) : ιdle 42 , full 64

Tώρα μερικά shots στα 3.9.

Οι μνήμες με κρατάνε χαμηλά αν και έχουν φτάσει τα 610Μhz.

Από timings δεν είμαι καλά λόγω των μνημών 4-4-4-11 .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βρίσκω περίεργο , είναι μνήμες 533 που τρέχουν στα 610 , τα timings λογικό είναι να είναι χαλαρά. Στα 533 τρέχουν σε 3-3-3-8-3.

Πολύ πιθανόν το 11 να μπορεί να κατεβεί 1-2 μονάδες , όμως θα περιμένω να βάλω την υδρόψυξη μέσα στην εβδομάδα και μετά θα πειραματιστώ σε μεγαλύτερες συχνότητες με σφιχτά timings. Βέβαια αν καταφέρω και βρώ 300ευρώ θα πάρω 2x512PC5400 επίσης μέσα στην εβδομάδα. Αλλιώς θα βάλω 1:1 και θα κατεβάσω τα timings(To δοκίμασα και οι επιδόσεις έχουν μικρή διαφορά προς τα κάτω).

Και για να μην με λέτε Chr , με λένε Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βρίσκω περίεργο , είναι μνήμες 533 που τρέχουν στα 610 , τα timings λογικό είναι να είναι χαλαρά. Στα 533 τρέχουν σε 3-3-3-8-3.

Πολύ πιθανόν το 11 να μπορεί να κατεβεί 1-2 μονάδες , όμως θα περιμένω να βάλω την υδρόψυξη μέσα στην εβδομάδα και μετά θα πειραματιστώ σε μεγαλύτερες συχνότητες με σφιχτά timings. Βέβαια αν καταφέρω και βρώ 300ευρώ θα πάρω 2x512PC5400 επίσης μέσα στην εβδομάδα. Αλλιώς θα βάλω 1:1 και θα κατεβάσω τα timings(To δοκίμασα και οι επιδόσεις έχουν μικρή διαφορά προς τα κάτω).

Και για να μην με λέτε Chr , με λένε Χρήστο.

Καλυτερα πηγαινε μεχρι εκει που μπορεις να πας με διαιρετη και οταν βαλεις καλες μνημες βαλε 1/1!

Μην τις ζορησεις πολυ αυτες!

Ουτως ή αλλως δεν το κοβω με 1/1 να πανε ψηλα!

Link to comment
Share on other sites

:109:

Λοιπόν τελικά πρέπει να έπεσα σε αρκετά καλό κομμάτι αφού έπιασε τα 4Ghz με default ρεύμα και ψύξη. Δεν ήμουν απόλυτα σταθερός αλλά γιαυτό φταίνε οι μνήμες που δεν τις βλέπω και καλά τις καημένες... Μόλις πάρω το υλικό που χρειάζομαι θα δώσω και ρεύμα και ελπίζω να πιάσω πολύ καλά νούμερα.

Προς το παρόν δείτε αυτά : (λείπουν multimedia , memory & superpi γιατί φοβήθηκα για τις καημενούλες τις μνήμες και πήγα λίγο πιο χαμηλά)

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από λίγο περισσότερο ψάξιμο , το 235 fsb το οποίο με πήγε στα 4.0Ghz είναι και το όριο με default τάση.

Από εκεί και πέρα ανεβαίνει όμως όχι με την ευκολία που ανέβαινε ως τώρα.

Κατάφερα να πιάσω 240 fsb (20%Overclocked) με την stock ψύξη , όμως έδωσα 0.125Volts ανεβάζοντάς την τάση κατά 0.0125 και το fsb κατά 1 . Η θερμοκρασία ανέβηκε κατά 10 βαθμούς .

Συμπέρασμα : Χωρίς υδρόψυξη δεν γίνεται κάτι καλύτερο από 4Ghz και μάλιστα αν θέλω και rock stable σύστημα , δε γίνεται κάτι καλύτερο από 3.91Ghz.

Στόχος μου είναι με την υδρόψυξη να πιάσω 4.4Ghz ή 258 fsb και να είμαι σταθερός γύρω στα 4.1 . Οτιδήποτε μεγαλύτερο θα μου φανεί πολύ καλό.

Το παρακάτω shot είναι το stock-cooling max post (άντε να έπιανε 245fsb με παραπάνω ρεύμα).

Ελπίζω με την υδρόψυξη να πάω εκεί που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχεις παραπονο ομως μια χαρα τα πηγε ο κακομοιρος ο cpu ;)! Αργοτερα με το νερακι θα μπορεις να δινεις και ταση παραπανω χωρις τους φοβους που εχεις τωρα... Βεβαια αν θες ησυχη υδροψυξη θα εισαι καπου στα 4,3GB (αναλογα με το w/c που θα φτιαξεις βεβαια...)! Αν εχεις κανεναν delta δοκιμασε να ανεβασεις κι αλλο καθως τον εχεις τερμα... θα σου παρει τα αφτια εννοειται αλλα δεν θα το αφισεις ετσι το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.