Jump to content



MSI K8N Neo2 Platinum


zillakarpen

Recommended Posts

Λοιπόν ακούτε να πέστε μου γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά ........Έχω τους δίσκους της υπογραφής και ενώ η μητρική μέσα απο ΒΙΟΣ βλέπει όλους τους δίσκους μου όταν μπαίνω στα Windows δεν μου βλέπει τον IDE.Τι settings πρέπει να βάλω έτσι ώστε να τον δει?Πριν καιρό όταν πρωτοέβαλα τη μητρική τα είχα καταφέρει μετά όμως από ένα Clear Cmos που έκανα όσες προσπάθειες και αλλαγές και αν έκανα δεν απέδωσε καμία.

Σας παρακαλώ όποιος έχει το εν λόγω Board ας δώσει ένα χέρι βοηθείας....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούτε να πέστε μου γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά ........Έχω τους δίσκους της υπογραφής και ενώ η μητρική μέσα απο ΒΙΟΣ βλέπει όλους τους δίσκους μου όταν μπαίνω στα Windows δεν μου βλέπει τον IDE.Τι settings πρέπει να βάλω έτσι ώστε να τον δει?Πριν καιρό όταν πρωτοέβαλα τη μητρική τα είχα καταφέρει μετά όμως από ένα Clear Cmos που έκανα όσες προσπάθειες και αλλαγές και αν έκανα δεν απέδωσε καμία.

Σας παρακαλώ όποιος έχει το εν λόγω Board ας δώσει ένα χέρι βοηθείας....

Στα windows ποιους ide drivers έχει εγκαταστήσει?!Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή τους ide drivers μέσα από το control panel και επανεκκίνηση!?
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν είναι θέμα οδηγών αλλά ρυθμύσεων...αν έχεις την καλοσύνη και εννοείτε την ίδια μητρική μπορείς να μου πεις εσύ τι ρυθμήσεις θα έκανες έτσι ώστε να σου τον έβλεπαν .(Ρυθμήσεις ΒΙΟΣ εκεί που λέει για IDE )

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν είναι θέμα οδηγών αλλά ρυθμύσεων...αν έχεις την καλοσύνη και εννοείτε την ίδια μητρική μπορείς να μου πεις εσύ τι ρυθμήσεις θα έκανες έτσι ώστε να σου τον έβλεπαν .(Ρυθμήσεις ΒΙΟΣ εκεί που λέει για IDE )
Μα αυτό σου λέω, δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.Δεν μπορείς να δώσεις εσύ τίποτα από ρυθμίσεις είτε στο bios, είτε μέσα στα windows, ώστε να καταλάβουν ότι έχεις σκληρούς.Κατά πάσα πιθανότητα, είτε δεν έχει σεταριστεί από την αρχή το bios, είτε έχουν "χτυπήσει" οι ide drivers των Windows.Στο bios, βλέπεις τον σκληρό!?Εάν ναι, κάνε αυτό που σου είπα.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο controller έχει δυνατότητες RAID και αν για τα Windows υπάρχουν δύο οδηγοί, ένας για RAID και ένας σαν τυπικός IDE controller, τότε βεβαιώσου ότι ο οδηγός που έχεις περάσει συμφωνεί με την επιλογή που έχεις κάνει στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καταρχήν φιλε μου με λάθος πληροφορίες θα πάρεις και λάθος απαντήσεις.

1)βίος κατέβασε το 1.50

2)στην εκκίνηση πατα shift f10 μπας και τον εβαλες στον mirror

3)περνα τους drivers της Nvidia

4)διαμερισμα στον δισκο εκανες?

5)βαλε στα channels να ειναι ολα με dma και οχι μονο RIO

αν μας δωσεις καμοια παραπανω πληροφορια ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.