Jump to content



uncompressed AVI στην WinfastTV2000xp


bizimis1442169065

Recommended Posts

Θέλω να περάσω βίντεο από αναλογική κασέτα στον σκληρό μου , με την Winfast TV2000xp.

Το βίντεο το θέλω σε μορφή uncompressed AVI .

Γιατί όμως η κάρτα δεν μου δίνει την δυνατότητα να βάλω κάποια ανάλυση μεγαλύτερη από την 384Χ288 στο menu : Capture Profile settings ;

Μήπως χρειάζεται κάποιος video Codec που δεν τον έχω εγκαταστήσει ;

post-29-1442173989,3003_thumb.jpg

post-29-1442173989,3378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που θα θέλεις να αλλάξεις κάποιο από το profiles που υπάρχουν, θα πρέπει αφού κάνεις τις αλλαγές που θέλεις ( στην περίπτωσή σου πατάς στο pull down menu δίπλα στο capture resolution και διαλέγεις την ανάλυση που θέλεις ) να το σώσεις με νέο όνομα πατώντας πάνω στο κουμπί Add.

Μετά μπορείς αυτό να το χρησιμοποιείς κατά βούληση.

Π.χ. Αν διαλέξεις ανάλυση 768Χ576 πάτα πάνω το Add και σώσε το π.χ. ως "Uncompressed AVI 768X576"

Μετά όποτε θέλεις να σώζεις σε ασυμπίεστο AVI με ανάλυση 768Χ576 θα διαλέγεις την επιλογή όπως στην εικόνα ποιο κάτω.

post-47-1442173989,4286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο το θέλω σε μορφή uncompressed AVI .

Γεια.Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εχω το ιδιο tvtuner και νομιζω οτι εχει τις περισσοτερες επιλογες για output απο καθε αλλο.Απλα το συγκεκριμενο format που αναφερεις πιστευω οτι βγαζει υπερβολικα μεγαλα avi τα οποια οσο μεγαλυτερη αναλυση τους ορισεις τοσο πιο τεραστια θα βγουνε.Θα ηθελα την αποψη σου και κυριως την περαιτερω επεξεργασια που σκοπευεις να κανεις(δε φανταζομαι να τα κρατησεις ως uncompressed avi).Θα με ενδιεφερε πολυ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@ john_dr ..... Ευχαριστω πολυ ..... Τις ποιο πολλες φορες τα πραγματα ειναι μπροστα μας .... αλλα δεν μπορουμε να τα δουμε .

@ everlast ..... Εγω κανω το capture σε AVI , μετα θα μονταρω με Pinnacle studio 9 και θα ξαναπαρω AVI μονταρισμενο .

Μετα με το tmpGenc θα κανω την μετατροπη σε mpg .

Με τον τροπο αυτο νομιζω οτι εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα .

Απλα μεχρι τωρα εκανα το capture σε χαμιλη αναλυση .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δοκιμάσετε και codecs που κάνουν ΜΗ-απωλεστική συμπίεση.

Εγώ πάντως προτιμώ το mpeg2 σε MAX quality/bitrate. Άριστη ποιότητα και όχι τραγικά μεγάλο μέγεθος αρχείου. Από εκεί και πέρα του αλλάζεις τα φώτα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ το mpeg2 σε MAX quality/bitrate. Άριστη ποιότητα και όχι τραγικά μεγάλο μέγεθος αρχείου. Από εκεί και πέρα του αλλάζεις τα φώτα....

Συμφωνω και γι αυτο ρωτησα κιολας.Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι καλυτερη η ποιοτητα στο mpeg παρα στο avi.Συνηθως στα 8000κβ περνω καλο αποτελεσμα και απο εκει και περα η θα παει σε dvd (vob) η σε divx (gknot).Μηπως με avi ομως εχω καλυτερη ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.