Jump to content



Asus 9800xt Περίεργος θόρυβος


Diasel

Recommended Posts

Μετα απο μια διακοπη ρεύματος πριν απο καιρο ανοιγω pc και ακουω ενα περιεργο θορυβο.Αυτο εγινε μια φορα και μετα ολα οκ οποτε και δεν εδωσα σημασια.Μετα απο καιρο που κοπηκε παλι το ρευμα ενω το pc ηταν ανοιχτο ακουω παλι αυτο το θορυβο οταν το ανοιγω.Απο τοτε μια στις δυο φορες που το ανοιγω μου κανει αυτο το θορυβο.Αφηνω τα windows να φορτωσουν το κλεινω και μολις το ξανανοιγω ειναι οκ.Ετσι λοιπον ανοιγω το κουτι και εντοπιζω οτι ο ηχος προερχεται απο την καρτα γραφικων.Την κουναω λιγο με το χερι και σταματαει.Ο ηχος αυτος ειναι σαν να στροφαρει τρελλά ενα απο τα ανεμιστηρακια της.Την βγαζω τα καθαριζω οσο μπορουσα και την βαζω παλι αλλα τπτ.Παρατηρησα κατι βιδουλες που εχει πανω η ψυκτρα και σκεφτομαι να τις βγαλω και να βγαλω την ψυκτρα τελειως για να την καθαρησω καλυτερα αλλα φοβαμαα.Ξερει κανεις απο τη μπορει να προερχεται ο θορυβος η αν θα αντιμετωπισω προβλημα βγαζοντας την ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι λες, η μπορει να "βρισκει" καπου το ανεμιστιρακι η μπορει να ειναι απο την σκονη.Γιατι φοβασε να βγαλεις τις βιδες?Αν τα κανεις προσεχτικα δεν θα φοβασαι αν ειναι αυτος ο λογος

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τι θόρυβος είναι...

Προφανώς κάπου βρίσκει το φανάκι ή από τις δονήσεις δημιουργείται κάποια συχνότητα.

Λογικά όλο αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις διακοπές του ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εγω το συνδιαζω ετσι γιατι αρχισε να μου το κανει μετα απο διακοπη.Μαλλον ειναι ασχετο απλα ειπα να το αναφερω.Ο θορυβος ειναι σαν κατι μεταξυ βουητο τροφοδοτικου και ανεμιστηρα που στροφαρει γρηγορα.Παντως προερχεται απο την καρτα γραφικων αυτο ειναι το σιγουρο.Για να βγαλω παντως την ψυκτρα θελει κατι περιεργα μικρα κλειδια που δεν διαθετω.Προσπαθησα με μικρο πανακι να καθαρισω οτι μπορουσα αλλα αν εχει μπει στο σημειο που γυρναει ο ανεμιστηρας καποιο σκουπιδακι θα πρεπει να αφαιρεθει η ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι καταλαβα η καρτα σου πρεπει να ειναι της asus!

Πηγαινε λοιπον σε καταστημα με ηλεκτρονικα και παρε οσο πιο λεπτο στραβοκατσαβιδο υπαρχει!

Βγαλε την ψυκτρα και καθαρισε την και αν μπορεις βαλε και λιγο λαδι στους ανεμιστηρες!

Και ξαναβηδωσε την επανω!

Η διαδικασια δεν ειναι δυσκολη απλα θελει προσοχη!

Αν ο θορυβος συνεχισει τοτε κατι θα εχουν παθει τα ανεμηστηρια και μαλλον θα κινηθεις προς αλλαγη του συστηματος ψυξης της καρτας!

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι καταλαβα η καρτα σου πρεπει να ειναι της asus!

Όντως...το λέει και ο τίτλος...:p

αν μπορεις βαλε και λιγο λαδι στους ανεμιστηρες!

Σωστό αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα φανάκια.

Πρέπει να μπορεί να δει το ρουλεμάν που σε πολλές κάρτες δεν γίνεται λόγο κατασκευής.

Συνήθως τα φανάκια που μπορείς να το κάνεις αυτό έχουν ένα αυτοκόλλητο, το οποίο όταν σηκώσεις από κάτω βρίσκεται το ρουλεμάν.

Εκεί πρέπει να ρήξεις λίγο μηχανικό λάδι το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά εάν το φανάκι κάνει θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αφαιρω την ψυκτρα και το καθε ενα ανεμιστηρακι τα οποια δεν βγαιναν εντελως λογω του μικρου μηκους καλωδιου που εχουν.Τα καθαρισα οσο μπορουσα.Δεν μπορεσα να βαλω καπου λαδι γιατι ηταν και απο πανω και απο κατω κλειστα.Βαζω την καρτα και παλι τα ιδια.Αρχιζει με αυτο το θορυβο και οταν την κουναω λιγο με το χερι σταματαει.Μετα δεν τον ξανακανει ποτε το θορυβο μεχρι την επομενη φορα που θα ανοιξω το pc.Παρατηρησα οτι μου το κανει οταν εχω αρκετη ωρα κλειστο το pc.Αν δηλαδη κλεισω το pc και το ανοιξω στα καπακια ειναι ολα οκ.Το ερωτημα τωρα ειναι που μπορω να βρω τετοια ανεμιστηρακια ???Το ενδεχομενο να δωσω την καρτα για επισκευη το αποκλειω γιατι θα περιμενω κανα 2μηνο.Την καρτα την εχω κανα χρονο και λογικα πρεπει να ειναι στην εγγυηση.Στη σκεψη και μονο οτι θα μεινω χωρις pc για αρκετο καιρο προτιμω να την κουναω με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.