Jump to content



πρόβλημα με κάρτα γραφικών!


stavpal

Recommended Posts

Βοήθεια παιδιά!

Το σύστημα μου είναι το εξής: mobo ASUS p4t-e (478. agp4x), cpu 1.9GHz, 512rdram (4*128), 2 σκληρούς ATA100, extra controller (ως κάρτα) ATA100, dvd-rom & cd-rw. Floppy, 2 ανεμιστηράκια, κάρτα ήχου SB Audigy, κάρτα γραφικών 6600gt/128mb (βεβαίως τρέχει σε 4χ) (χθές την έβαλα – πριν είχε geforce3/64mb) Το τροφοδοτικό είναι levicom 420W. Δεν έχω κάνει o/c

Το πρόβλημα είναι το εξής: σε απαιτητικά παιχνίδια (Splinter Cell Pandora tomorrow & το demo του Splinter Cell Chaos Theory – ειδικά το τελευταίο είναι πολύ βαρύ – όπου λέω για sm3.0, hdr κτλ σε αυτό αναφέρομαι) κάθε τόσο σε πολλά σημεία που κανονικά πιάνει π.χ. 35fps μερικές φορές (με τις ίδιες ρυθμίσεις) να πέφτει στα 15 ή και πιο κάτω) – μιλάμε για ακριβώς ίδιο σημείο στο παιχνίδι. Επίσης αρκετές φορές (πάλι όταν τα settings είναι high - κυρίως πρόβλημα) να κολλάει, να κάνει παράσιτα, και να κάνει reboot με το escape….

Η θερμοκρασία της 6600 δεν πάει πάνω από 65C (παίζοντας)

Επίσης το “Splinter Cell Pandora tomorrow configuration utility” λέει ότι “NO Non-power-of-two render target support detected” ενώ με την geforce3 δεν το έλεγε αυτό.

Η 6600 είναι κανονικά συνδεδεμένη με το molex στο τροφοδοτικό μόνη της.

Δοκίμασα να αποσυνδέσω μερικά πράγματα (την κάρτα ATA100, τον 2ο σκληρό και τα dvd-rom & cd-rw). Κάπως καλύτερη η κατάσταση, αλλά πάλι μου κολλάει (αν και λιγότερο). Εκείνο το μήνυμα που βγάζει το utility του game όμως συνεχίζει.

Το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος (και είναι και 420 ρε γμτ)

Τι γίνεται ρε παδιά??

Link to comment
Share on other sites

edit: για τον ήχο που κάνει του τύπου "βάλε/βγάλε" το βρήκα: το καλώδιο από το ποντίκι μαμακίζεται. Αλλά τα άλλα συνεχίζουν (crashes, μη σταθερά fps...την μία είναι 30 και την άλλη 10....)

Link to comment
Share on other sites

εκείνο άκυρο είπα. "φτιάχτηκε ας το πούμε". Το θέμα είναι όμως ότι τα fps παίζουν πολύ και πολλές φορές "παγώνει" ο pc (τελείως) (παίζοντας το scct εννοώ) >reset από διακόπτη μόνο (Cltl+ Alt+ Del δεν κάνει τίποτα)

-σε ένα site υπολόγισα τι psu χρειάζομαι με αυτά που έχω και μου λέει 397W minimum...

-άλλα παλιά games (πχ colin mcrae3) τρέχουν κανονικά για ώρες όλα στο max (4χΑΑ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!

Το σύστημα μου είναι το εξής: mobo ASUS p4t-e (478. agp4x), cpu 1.9GHz, 512rdram (4*128), 2 σκληρούς ATA100, extra controller (ως κάρτα) ATA100, dvd-rom & cd-rw. Floppy, 2 ανεμιστηράκια, κάρτα ήχου SB Audigy, κάρτα γραφικών 6600gt/128mb (βεβαίως τρέχει σε 4χ) (χθές την έβαλα – πριν είχε geforce3/64mb) Το τροφοδοτικό είναι levicom 420W. Δεν έχω κάνει o/c

Το πρόβλημα είναι το εξής: σε απαιτητικά παιχνίδια (Splinter Cell Pandora tomorrow & το demo του Splinter Cell Chaos Theory – ειδικά το τελευταίο είναι πολύ βαρύ – όπου λέω για sm3.0, hdr κτλ σε αυτό αναφέρομαι) κάθε τόσο σε πολλά σημεία που κανονικά πιάνει π.χ. 35fps μερικές φορές (με τις ίδιες ρυθμίσεις) να πέφτει στα 15 ή και πιο κάτω) – μιλάμε για ακριβώς ίδιο σημείο στο παιχνίδι. Επίσης αρκετές φορές (πάλι όταν τα settings είναι high - κυρίως πρόβλημα) να κολλάει, να κάνει παράσιτα, και να κάνει reboot με το escape….

Η θερμοκρασία της 6600 δεν πάει πάνω από 65C (παίζοντας)

Επίσης το “Splinter Cell Pandora tomorrow configuration utility” λέει ότι “NO Non-power-of-two render target support detected” ενώ με την geforce3 δεν το έλεγε αυτό.

Η 6600 είναι κανονικά συνδεδεμένη με το molex στο τροφοδοτικό μόνη της.

Δοκίμασα να αποσυνδέσω μερικά πράγματα (την κάρτα ATA100, τον 2ο σκληρό και τα dvd-rom & cd-rw). Κάπως καλύτερη η κατάσταση, αλλά πάλι μου κολλάει (αν και λιγότερο). Εκείνο το μήνυμα που βγάζει το utility του game όμως συνεχίζει.

Το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος (και είναι και 420 ρε γμτ)

Τι γίνεται ρε παδιά??

Ωπα!! αυτο το “NO Non-power-of-two render target support detected”

το βγαζει και σε μενα αλλα το παιχνιδι παιζει αψογα στην 6800.Απο περιεργεια κοιτωντας τα χαρακτηριστικα τις καρτας αναφερει οτι το υποστηριζει και μαλιστα πρωτο πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι πιστευω οτι φταινε τα 512ΜΒ μνημη αλλες φορες απο εκει που λες που παει αργα κοιτα αν ειναι αναμμενο το φωτακι του δισκου γιατι swapfile μου μυριζει εμενα μετα παει γρηγορα απο το ιδιο σημειο γιατι εχει την απαιτουμενη μνημη το παιχνιδι αφου εσκισε τον σκληρο δισκο.........

Link to comment
Share on other sites

τελικά από το bios έκανα disable τα fast writes. Έτρεξα το 3dmark03 2.5 ωρες το "mother nature" χωρίς πρόβλημα. 6860 το score. Μετά έπαιξα και το demo για 2 ώρες και μια χαρά ήταν. Χμμ....ελπίζω να έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.