Jump to content



Dual Channel


imaginas

Recommended Posts

Έχω μια μητρική την Gigabyte GA-7N400L και θέλω να βάλω μια μνήμη 256/400MHz ακόμη διότι τα 256 μόνο που έχω είναι λίγα.Θέλω όμως να την βάλω σε διάταξη για dual chanel.Τα ερβτήματα μου είναι τα εξής.

1)Έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα στην ίδια μητρική με dual chanel;Σε κάποιο άλλο forum είχα διαβάσει ότι υπάρχουν προβλήματα.

2)Τί πρέπει να κοιτάξω ωστε να πάρω ένα dimm συμβατό με το υπάρχον;

3)Αν αργότερα θέλω να επεκτείνω και άλλο τη μνήμη πρέπει να βάζω dimms 256/400 ή μπορώ και 512 στα ελεύθερα slots;

Link to comment
Share on other sites

1.Μια φορά που πέρασε από τα χέρια μου η συγκεκριμένη μητρική με 2 twinmos δούλευε κανονικά dual.

2.Για να είσαι σίγουρος πρέπει να βρεις ακριβώς το ίδιο dimmaki με αυτό που έχεις.

3.Μπορείς να βάλεις και 512 αλλά το πιο πιθανόν είναι να χάσεις το dual. Πρέπει να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο nforce ήταν το πρώτο chipset της nvidia που υποστήριζε λειτουργία dual channel και γι'αυτό το λόγο δε στερείται προβλημάτων. Κοίτα τι λέει η G/B αν βάλεις 4 dimmakia μνήμης των 400.

Based on nVIDIA chipset specification, the motherboard you have only support 3 DIMM slots officially. When a MB comes with GIGABYTE unique memory H/W deisgn, the board you have can provide the extra DIMM slot and make users get better flexibility on H/W installation/expansion. But, because the quality of memory modules in retail market is uneven, thus, when you install 4xDDR400 memory modules on the motherboard, our MB BIOS will decrease memory speed to make sure most system will bootup properly.

Και το λινκ

http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Support/FAQ/FAQ_463.htm

Οπότε η δική μου συμβουλή είναι να πάρεις τώρα ένα καινούργιο dimmaki μνήμης 512mb για αρχή και αργότερα χτυπάς άλλο ένα ίδιο και είσαι άρχοντας . Έπειτα δε κερδίζεις και πολύ με το dual στη συγκεκριμένη πλατφόρμα καθώς η σχεδιαση του Athlon-xp δε του επιτρέπει να χρησιμοποιεί όλο το bandwith του dual.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.